1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Kars'ta Korku Dolu Saatler... Güngören Otel'inde Yangın!
Asker Hastanesi, Devlet Hastanesi Ek Binası Oldu

Asker Hastanesi, Devlet Hastanesi Ek Binası Oldu

Sağlık Bakanlığı’na bağlanan Sarıkamış Askeri Hastanesi, bundan böyle Sarıkamış Devlet Hastanesi ek hizmet binası olarak vatandaşlara hizmet verecek.

A+A-

Sarıkamış Devlet Hastanesi ek hizmet binası hizmete açıldı.

Sağlık Bakanlığı’na bağlanan Sarıkamış Askeri Hastanesi, bundan böyle Sarıkamış Devlet Hastanesi ek hizmet binası olarak vatandaşlara hizmet verecek.

Sarıkamış Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Sevil Açıkgöz, “Bugün ülkemiz Askeri Sağlık Hizmetleri ve Sivil Sağlık Camiaları olarak bir tarihe tanıklık ediyoruz. Özel ve fedakar bir hizmet alanı olan sağlık hizmetleri alanında sivil sağlık hizmetleri ve askeri sağlık hizmetleri çalışanlarının üst kimlikte birleşmesini gerçekleştiriyoruz. Sarıkamış Asker Hastanemiz ve T.C. Sağlık Bakanlığı Sarıkamış Hastanemiz bir arada çalışmak üzere ek bina olarak açılan Sarıkamış Devlet Hastanesi Ek Binası tüm halkımıza ve ülkemize hayırlı olsun “ dedi.

Sarıkamış Asker Hastanesi Sağlık Bakanlığı çatısı altında benzer rol ve fonksiyonlarına ek olarak gelişmiş imkanlarını ülkemizin tüm vatandaşlarına da sunmak yoluyla hizmetine Sarıkamış Devlet Hastanesi Ek Binası adıyla devam edecektir diye Başhekim Açıkgöz, Sağlık Bakanlığı’na bağlanan askeri hastanelerin, FETÖ davası sebebiyle devir alınan hastaneler ile karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

Başhekim Açıkgöz, “Bu bağlanma esnasında eski alışkanlık ve iş akışlarının değişmesinden dolayı bir takım tereddütler oluşabilecektir. 1891 yılında kurulan, 125 yıllık bir tarihi olan Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Türkiye Cumhuriyeti Askeri Sağlık Hizmetlerinin kapatılması veya fonksiyon dışı bırakılması düşünülemez. Askeri sağlık hizmetlerinin ülke güvenliği ve gizlilik gibi birçok vazgeçilmez özelliği vardır. Bunlar Sağlık Hizmetlerinin ertelenemezliği, devredilemezliği ve depolanamazlığı ilkelerine ek olarak, en az onlar kadar önemli unsurlardır. Bu konuda resmi kimlik değiştiren kurumlar ve çalışanlar, bir anda kendilerini kapatılmış veya devredilmiş gibi hissiyata kolaylıkla düşürebilirler. Askeri sağlık hizmetleri olarak standart hasta ve hastalık tedavilerinin yanı sıra, saha hizmetleri, sağlık yetenekleri muayeneleri, heyet ve rapor işlemleri, muharebe görevleri, sefer ve çatışmada acil ve kriz destek hizmetleri elbette ki hepimiz ve ülkemiz için çok gereklidir” diye konuştu.

“Unutulmaması gereken iki nokta var”

Devletimiz bu hizmetleri kapatmıyor. Bu hastaneleri kapatmıyor. Bu hizmetler aynı şekilde ve eskisinden de güçlendirilmiş şekilde yürüyeceğini ifade eden Başhekim Sevil Açıkgöz, “ Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Sağlıkta geldiği seviye ve gösterdiği başarılar ile zaten T. C. Sağlık Bakanlığı tüm dünyaya kendini kabul ettirmiş bir kurumdur. Geliştirdiği uygulamalarına birçok noktada yakın ilgi gösteren Askeri Sağlık Tesisleri ile ciddi yakınlaşma ve ortak çalışmalarımız uzunca bir süredir herkesin malumudur. Askeri hastanelerin sahip olduğu imkânlar eskiden olduğu gibi ülkenin en iyi ve ileri teknoloji uygulamaları olması gerekmektedir. Askeri sağlık hizmetlerinin sadece Askeri Hastanelerde sürdürülemeyeceği bir kaç yıldır hizmetlerin T. C. Sağlık Bakanlığı tesislerinde de verilmeye başlanması, Askeri Hastanelerde de imkanlardâhilinde Sivil Hastalara hizmet verilmeye başlanmasından bellidir. Aylardır Askeri hastanelerle Sağlık Bakanlığı Hastaneleri arasında sürekli doktor ve malzeme alışverişi, ortak çalışma ve iş birlikleri burada zaten beraber çalıştığımızın ve bu işin eskiden olduğu gibi ayrı götürülemeyeceğinin kanıtıdır” şeklinde konuştu.

Sarıkamış Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Sevil Açıkgöz, daha sonra özetle şunları söyledi:

“Bizler sağlık alanı çalışanı olarak bir elin parmakları gibiyiz, sadece parmaklara taktığımız yüzükler farklı. Kolda ve vücutta beraber hareket edip farklı rol ve görevlerde de işbirliği yapmamız bu ülkenin daha güçlü bir ordu ve sağlık hizmetine kavuşmasına imkân tanıyacaktır. Bu hastanelerin güvenlik açısından Devlete ve T. C. Sağlık Bakanlığı’na bağlanması konusunda endişe duyan çevreler, bu hastaneleri gizli ve stratejik görev yapmaktan çıkaracağımızı düşünmemelidirler. Devletin her türlü güvenlik ve gizliliği başta sağlıkçılar olmak üzere bizlerin asli görevidir. Bu hastanelerde askeri personele, rütbelere ve gerekliliklere karşı görev ve sorumluluklar aksatılmayacaktır. Askeri rol ve gereklilikler daha da güçlendirilecektir. Bu vatan ve bu asker bizim geleceğimiz ve güvenliğimizdir. Bizler de bu ülkenin sağlık askerleriyiz ve bu sorumluluğumuzu en üst düzeyde seve seve yapacağız.

Tüm arkadaşlarımızın bu konuda aynı düşündüğünden hiç şüphem yoktur ve T. C. Sağlık Bakanlığı’na bağlanan askeri hastaneler ile ilgili yapılacak birçok çalışmamız ve artıracağımız değerlerimiz vardır.

Tüm halkımız, bu işlemin bir devralma ya da kapanma işlemi değil, Devletin Bir Kademesine, o da sağlık kademesine bağlanma işlemi olduğunu özellikle unutmamalıdır.”

Asker Hastanesi, Devlet Hastanesi Ek Binası Oldu

Asker Hastanesi, Devlet Hastanesi Ek Binası Oldu

Asker Hastanesi, Devlet Hastanesi Ek Binası Oldu

Asker Hastanesi, Devlet Hastanesi Ek Binası Oldu

Asker Hastanesi, Devlet Hastanesi Ek Binası Oldu

Asker Hastanesi, Devlet Hastanesi Ek Binası Oldu

Asker Hastanesi, Devlet Hastanesi Ek Binası Oldu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.