Apple'ın Yeni Özellikleri.. iOS 18 Güncellemesi Türkiye'de Kısıtlı!

Apple'ın Yeni Özellikleri.. iOS 18 Güncellemesi Türkiye'de Kısıtlı!

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 18, birçok yeni özellikle kullanıcıların beğenisine sunulacak. 

A+A-

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 18, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için birçok yeni özellikle geliyor.

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 18, birçok yeni özellikle kullanıcıların beğenisine sunulacak. 

PolitiKARS’ın ajanslardan derlediği bilgilere göre; bu yeniliklerin tümü Türkiye’deki kullanıcılar için erişilebilir olmayacak. 

TÜRKİYE’DEKİ KULLANICILAR İÇİN ERİŞİLEMEYEN ÖZELLİKLER 

iOS 18, iPhone 15 Pro ve Pro Max modelleri için özel yapay zeka destekli Apple Intelligence özelliklerini tanıtacak.

iOS 18 ile yapay zeka destekli Apple Intelligence özelliklerini iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerine sunacak olan Apple; Türkiye’deki kullanıcıları bu özelliklerden faydalandırmayacak. 

iPhone 14 ve sonraki modellerde bulunan uydu üzerinden mesaj gönderme özelliği, acil durumlarda bile Türkiye’de kullanılamayacak. 

Ayrıca, ses kayıtlarını yazıya dökebilen Notlar özelliği, iPhone 12 ve daha yeni modellere sunulacak olmasına rağmen Türkiye’deki kullanıcılar için erişilebilir olmayacak.

TÜRKİYE’DE İLK AŞAMADA SUNULMAYACAK DİĞER ÖZELLİKLER 

iOS 18’in bazı yenilikleri, Türkiye’de ilk aşamada sunulmayacak veya hiç sunulmayacak özellikler arasında yer alıyor. 

Örneğin, Mail uygulamasına eklenen yeni kategori sistemi ve Safari’nin sayfalarının anahtar bilgilerini özet gösteren bu iki yenilik de Türkiye’deki kullanıcılar için kullanıma sunulmayacak.

APPLE MAPS VE TELEFON UYGULAMASI KISITLAMALARI 

Apple Maps’in topografik haritaları ve telefon uygulamasının gelen çağrıları kaydedip yazıya dökme özelliği gibi yenilikler de Türkiye’de mevcut olmayacak.

SONUÇ VE GELECEK BEKLENTİLERİ 

Apple’ın yeni iOS 18 işletim sistemi, birçok yenilik ve geliştirmeyle geliyor olsa da Türkiye’deki kullanıcılar bazı önemli özelliklerden mahrum kalacak. 

Bu kısıtlamaların ne kadar süreceği ve gelecekte bu özelliklerin Türkiye’de kullanıma sunulup sunulmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

iOS 18’in özelliklerinin sınırlı olmasının nedenleri arasında; Türkiye’deki yasalar ve düzenlemeler ile bazı teknolojik özelliklerin kullanımını kısıtlayabildiği belirtildi.

Örneğin, veri gizliliği veya güvenlikle ilgili yasalar, Apple’ın bazı hizmetlerini sunmasını engelleyebiliyor.

TEKNİK VE ALTYAPI SORUNLARI 

Türkiye’deki teknik altyapının yetersizliği veya uyumsuzluğu da bazı özelliklerin etkinleştirilmesini zorlaştırabilirken; uydu bağlantısı veya diğer ağ hizmetleri gibi teknolojilerin desteklenmemesi bu duruma örnek gösterilebilir.

Apple, pazar stratejilerine ve iş modellerine bağlı olarak, belirli özellikleri belirli bölgelerde sınırlı tutabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.