Anket | Cumhur İttifakı'na Verilen Destek Azalıyor

Anket | Cumhur İttifakı'na Verilen Destek Azalıyor

Kamuoyu araştırma şirketi Metropoll'ün yaptığı son ankete göre Cumhur İttifakı'na verilen destek giderek azalıyor.

A+A-

Kamuoyu araştırma şirketi Metropoll'ün yaptığı son ankete göre Cumhur İttifakı'na verilen destek giderek azalıyor.

Seçmenlerin büyük bir kısmı olası bir seçimde Millet İttifakı'ndan yana oy kullanacağını söylüyor. Buna göre "Hangi ittifaka yakınsınız" sorusuna ankete katılanların yüzde 42,4'ü 'Millet İttifakı'na daha yakınım" yanıtını verdi

Metropoll Araştırma, “Türkiye’nin Nabzı Ocak 2021: Ayın 5 Rakamı” Raporu'nu yayınladı.

Araştırmaya göre Millet İttifakı'na destek artıyor. “Hangi ittifaka daha yakınsınız? AK Parti ve MHP'nin yer aldığı Cumhur İttifakı mı? CHP ve İYİ Parti’nin yer aldığı Millet İttifakı mı?” sorusuna yüzde 42,4 “Millet İttifakı'na daha yakınım” yanıtını verdi.

Katılımcıların yüzde 36,9 Cumhur İttifakı'na yakın olduğunu belirtirken, yüzde 5,9 “İki ittifaka da yakın değilim ama Millet'i tercih ederim”, yüzde 2,7 “İki ittifaka da yakın değilim ama Cumhur'u tercih ederim” dedi. Yüzde 12,2 ise “Fikrim yok/Cevap yok” seçeneğini tercih etti.

Metropoll Araştırma'nın sahibi Özer Sencar'ın Twitter hesabından paylaştığı detaylara göre, 24 Haziran 2018 seçiminde AKP'ye oy verenlerin yüzde 15,9'u Millet İttifakı'nı tercih ederken yüzde 1,4 iki ittifaka da yakın olmadığı fakat Millet İttifakı'nı tercih edeceğini söyledi.

MHP SEÇMENİ DE MİLLET İTTİFAKI'NA YAKIN

MHP seçmeninin yüzde 26,8'i “Millet İttifakı'na daha yakınım”, yüzde 6'sı “İki ittifaka da yakın değilim ama Millet'i tercih ederim” cevabını verdi.

HDP seçmeninin çoğunluğu Millet İttifakı'nı tercih ettiğini belirtti. HDP seçimenin yüzde 67,5'i “Millet İttifakı'na daha yakınım”, yüzde 17,8'i “İki ittifaka da yakın değilim ama Millet'i tercih ederim”, yüzde 3,8'i “İki ittifaka da yakın değilim ama Cumhur'u tercih ederim” ve yüzde 0,6'sı “Cumhur İttifakı'na yakınım” dedi.

İYİ Parti seçmeni içinde kendisini Cumhur İttifakı'na yakın görenlerin oranı yüzde 14,4 oldu. Yüzde 3,7 de iki ittifaka da yakın olmadığını fakat Cumhur İttifakı'nı tercih edeceğini ifade etti.

Saadet Partisi'ne oy verenler arasında Millet İttifakı'nı tercih edenler yüzde 52,6 olurken, Cumhur İttifakı'nı tercih edenlerin oranı yüzde 33,3 şeklinde ölçüldü.

REFAH DÜZEYİ KÖTÜLEŞTİ DİYENLER ARTTI

Araştırmaya göre, Türkiye'nin refah düzeyinin kötüleştiğini düşünenlerin oranı yüzde 60'a yaklaştı. “Son bir yıl içerisinde sizin veya ailenizin geçim şartları/refah düzeyi nasıl değişti?” sorusuna yüzde 59,1 “Kötüleşti”, yüzde 13,8 “İyileşti” ve yüzde 26,3 “Değişmedi” yanıtını verdi. Yüzde 0,8 ise soruya yanıt vermedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.