Almanya Cumhurbaşkanı'nı Seçti

Almanya Cumhurbaşkanı'nı Seçti

Almanya’nın 12’nci Cumhurbaşkanı seçilen Frank-Walter Steinmeier oylamanın ardından teşekkür konuşması yaptı

A+A-

Walter Steinmeier, gerçekleştirdiği teşekkür konuşmasında, çatışmaların sonunda barışın olduğunu ve diyaloğun uzlaşmayı getirdiğini, bunun için cesaretli olmak gerektiğine vurgu yaptı.

Almanya’nın 12’nci Cumhurbaşkanı seçilen Frank-Walter Steinmeier oylamanın ardından teşekkür konuşması yaptı. Herkese teşekkürlerini sunan Steinmeier, partiler üstü bir tavır içinde olacağını ve herkesin güvenini kazanacağını söyledi. Almanya’nın ve AB’nin zor dönemlerden geçtiğini, bu durumdan kurtulması için de çalışacağını kaydeden Steinmeier, çatışmaların sonunda barışın olduğunu ve diyaloğun uzlaşmayı getirdiğini, bunun için cesaretli olmak gerektiğine vurgu yaptı.

Başbakan Angela Merkel de sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, Steinmeier’in seçilmesinde dolayı mutlu olduğunu, 12. Cumhurbaşkanı seçilen Steinmeier’le yıllardır birlikte çalıştığını, bundan sonra da birlikte çalışmaktan mutlu olacağını söyledi. Steinmeier’in Almanya adına önemli bir görevi üstlendiğini belirten Merkel, “Zor bir dönemde göreve gelmesine rağmen bu görevi de başarılı bir şekilde yerine getireceğine inanıyorum” dedi.

Almanya’nın son yıllarda izlediği aktif dış politikanın mimarlarından olan Frank-Walter Steinmeier, Türkiye’ye yönelik olumlu bakışı ve Ankara ile yakın diyaloğu savunmasıyla tanınıyor. Steinmeier, Alman hükümetinde Türkiye dosyasına en fazla hakim olan isim. Sosyal Demokrat Partili politikacı hem Türk göçmenlere yönelik tutumu hem de son 20 yılda Türk-Alman ilişkileriyle Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerine sağladığı olumlu katkılarıyla biliniyor.

Haberin öncesi..

Almanya Cumhurbaşkanını Seçti

Almanya’da Federal Seçiciler Kurulu, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un 5 yıllık görev süresini tamamlaması ve yeniden aday olmayacağını açıklamasının ardından cumhurbaşkanlığı koltuğunun yeni sahibini seçti. 630 milletvekilinin yer aldığı bin 260 Federal Seçiciler Kurulu üyesi, ülkenin 12’inci cumhurbaşkanını seçmek üzere parlamentoda toplandı. Bin 253 delegenin oy kullandığı seçimlerde 14 oy geçersiz sayıldı. 5 adayın yarıştığı seçimde en fazla oyu alan Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hıristiyan Birlik Partilerinin (CDU/CSU) ortak adayı eski Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya’nın 12. Cumhurbaşkanı oldu. Frank-Walter Steinmeier, bin 260 delegenin 931 oyunu aldı. Çiçeği burnundaki Cumhurbaşkanı Steinmeier’i ilk tebrik eden ise Başbakan Angela Merkel oldu.

Frank-Walter Steinmeier kimdir?

Almanya’nın 12. Cumhurbaşkanı Dr. Frank-Walter Steinmeier, 1956 yılında Detmold kentinde doğdu. Hukuk ve siyasi bilimler eğitimini alan Steinmeier, 1998 yılında Sosyal Demokrat Partinin iktidara gelmesinin ardından Başbakanlıkta istihbarat servislerinden sorumlu müsteşar ve daha sonra Başbakanlık Dairesi Başkanlığını yaptı. 2005-2009 ve 2013-2017 yıllarında Dışişleri Bakanlığı görevini yürüttü.

almanya.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.