1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Balıkesir Beyaza Büründü
Ahmet Türk'ün Sağlık Durumu Kötüye Gidiyor

Ahmet Türk'ün Sağlık Durumu Kötüye Gidiyor

İstanbul Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan, Kürt siyasetçi ve Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün avukatı Erdal Kuzu, Türk'ün sağlık durumu ve yargılama süreci hakkında konuştu.

A+A-

Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün avukatı Erdal Kuzu, Türk'ün sağlık durumu konusundaki endişelerinin arttığını dile getirerek, "Bir siyasetçinin tecrit altında bulundurulması, onun sağlığına etki edecek türden yaklaşımlar, belli ki soruşturmanın bir davaya dönüştürmesini de engelleyecektir" dedi. 
Mardin'de 21 Kasım'da gözaltına alındıktan sonra "örgüt üyesi" iddiasıyla tutuklanıp İstanbul Silivri Cezaevi'ne götürülen, Kürt siyasetçi ve Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün avukatı Erdal Kuzu, Türk'ün sağlık durumu ve yargılama süreci hakkında konuştu. 

TAHLİYE TALEBİMİZ RET EDİLDİ
Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün tutuklanmasının ardından Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalması açısından çeşitli hukuksal girişimlerde bulunduklarını söyleyen Kuzu, taleplerinin sonuçsuz kaldığını ve Türk'ün İstanbul Silivri Cezaevi'ne gönderildiğini belirtti. Kuzu, Türk'ün İstanbul Silivri Cezaevi'nde yaklaşık 3 gün kaldıktan sonra yeni yapılan hukuksal girişimler sonucunda Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı ile aynı odaya alındığını hatırlatarak, "O günden bu yana hukuksal olarak yaptığımız tutuklamanın kaldırılması yönündeki taleplerimiz ret edildi. Cuma günü yine sağlık durumu ve mevcut statüsü itibariyle cezaevinde kalmaması gerektiği düşüncesiyle bir tahliye talebinde bulunduk ama bu tahliye talebinin de olumlu sonuçlanacağını düşünmüyoruz" dedi. 
FATURA BÜTÜN SEÇİLMİŞLERE KESİLDİ
Ahmet Türk'ün alınma nedeninin hukuki sözcüklerle ifade edilemeyeceğini kaydeden Kuzu, verilen kararın Kürt siyasetçilerine yönelik yapılan baskınların bir sonucu olduğunu ifade etti. Soruşturmaların tamamen kurgusal olduğunu söyleyen Kuzu, "Alınmış kararların uygulamaya konulmasıyla yürütülüyor soruşturmalar. Anlaşılan yaşanan bir durumun faturasını bütün yerel seçilmişlere ve Kürt siyasetine kestiler" diye konuştu.
AMAÇ GERÇEĞİN ORTAYA ÇIKARILMASI DEĞİL, TECRİTTİR
Soruşturmanın ne zaman davaya dönüşeceği konusunda da mutlak bir bilgiye sahip olmadıklarını aktaran Kuzu, herhangi bir iddianame hazırlığının da olmadığını ekledi. Türk'ün Silivri Cezaevi'ne gönderilmesinin başlı başına bir tecrit olduğunu söyleyen Kuzu, "Barışı haykıran bir siyasetçinin tecrit altında bulundurulması onun sağlığına etki edecek türden yaklaşımlar belli ki soruşturmanın bir davaya dönüştürmesini de engelleyecektir. Amaç gerçeğin ortaya çıkması değil, tecrit altında bulundurma politikasıdır" diyerek, Türk'ün sağlığı konusunda endişeli olduklarını aktardı.
KELEPÇELİ TEDAVİ YÖNTEMİ İSTANBUL PROTOKOLÜ'NE AYKIRIDIR
Türk'ün kelepçelenerek doktora götürülmek istenmesi ve yetkililerin bunu savunmasına da değinen Kuzu, "Kelepçeli tedavi yöntemi İstanbul Protokolü'ne aykırıdır. Ahmet Türk şahsında cezaevinde bulunan bütün tutsaklara yapılan bir muameledir. Evrensel hukuk maddelerinin altına imza atan İstanbul Protokolü'ne aykırı bir muameledir. Fakat bu kasıtlı ve bilinerek yapılmaktadır. 
75 yaşındaki bir insanın tedavi edilirken bile doktoruyla yalnız bırakılmayarak bunun üzerine bir de kelepçeli bir şekilde tedavi edilmesinin hukukla bir alakası yok. Tamamen kötü muameledir. Amaç burada tedavi hakkının engellenmesi, tedavi edilmekten vazgeçmek zorunda bırakmaktır" dedi.
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.