Ağrı’da “Pansiyonum Güzel Evim” Projesi

Ağrı’da “Pansiyonum Güzel Evim” Projesi

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan “Pansiyonum Güzel Evim” projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

A+A-

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan “Pansiyonum Güzel Evim” projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Ağrı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün salonunda düzenlenen toplantıya Vali Musa Işın, İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, ilçe kaymakamları, şube müdürleri ile okul müdürleri ve öğretmenler katıldı. Toplantıda konuşan Vali Musa Işın, insana yatırım yapılması gerektiğini söyledi. Sadece pozitif ilimlerle yol alınamayacağını dile getiren Vali Işın, “Televizyonlarda gördük, ‘seri katil’ denilen kişi Amerika’larda eğitim görmüş, hatta eğitimli bir ailenin çocuğu. Ama içinde barındırdığı ruh onu canavarlaştırmış. Eksik bir tarafı kalmış. Bunun gibi birçok örnek söyleyebiliriz. 80’li yılların sonlarına doğru Amerika’da eğitim görmüş insanları getirelim, ekonomi ve bankaları teslim edelim, bunlar ekonomiyi düzeltsinler ve Türkiye daha zenginleşsin dediler. Bunlara da ‘prens’ denilmişti o zaman. Bu prensler ekonomistti. Bunları getirdik bankaları teslim ettik. Belli süre sonra bunları mahkemenin karşısına çıkardık. Çünkü yolsuzluk, usulsüzlük yaptılar. Bankaları boşaltılar. İyi bir öğretimse Amerika ve Avrupa’da eğitim almış, doktora yapmış insanların bunları yapmamaları gerekirdi. O zaman bizim kendimize dönüp bakmamız lazım. Bir şey de eksiklik var. Bu da manevi eksikliktir. Bir insanın iyi olup olmadığını nasıl biliriz? İnsansa, güzel ahlak sahibi ise, mütevazi ise, yardım yapmasını biliyorsa, başkasının nefsini kendi nefsinin önüne çıkarabiliyorsa, fedakarlık yapabiliyorsa, insanları sevebiliyorsa iyi insandır” dedi.

“Bizde eksik olan güzel ahlaktır”

Öğretmen ve imamlara önemli görevler düştüğünü dile getiren Vali Işın, “Gerçekten bizde eksik olan güzel ahlaktır. Bize güzel ahlakı verende nedir? İnançlarızdır, dinimizdir, geleneklerimizdir, göreneklerimizdir. Bize toplum içersinde iyi ya da kötüyü tarif eden, söyleyen annelerimiz, babalarımız, öğretmenlerimizdir, ailenin büyükleri ve kanaat önderleridir. Bu toplumda iki sınıf toplum nezdinde çok büyük itibari olan, çok önemlidir. Birisi öğretmenler diğeri imamlar. Öğrenciler için rol model annesi ve babasından önce öğretmenidir. Mahallede, sokakta rol model imamlardır. Eğer bir örnek insan gösteriliyorsa parmakla işaret edilmesi gereken öğretmen ve imamdır. İnsanların şekillenmesinde, kalıp almasında en önemli iki müessese birisi din kurumu diğeri eğitim kurumudur. Burada sizlere çok büyük bir iş düşüyor. Eğer bütün bu güzel okul ve yurtlara rağmen içimizden çıkan bizim kendi çocuklarımız olsun, gençlerimiz olsun, bu okullardan mezun olduktan sonra kadınları sokak ortasında öldürüyorsa, emanete ihanet diyor adam öldürüyorsa, araç yakıyorsa, topluma ve insana zara veriyorsa, o zaman bizim yaptığımız bütün bu emeklere boşa gitmiştir. O zaman biz görevimizi iyi yapmamış oluruz. O zaman bizim takip ettiğimiz yol doğru yol değildir” ifadelerini kullandı.

“Öğrencilere Allah’ı tanıtmak en büyük ibadettir”

Konuşmasında öğretmenlere de seslenen Vali Işın, “Değerli öğretmenler, bu öğrencileri yetiştirmek en hayırlı ibadettir. Bu öğrencilere Allah’ı tanıtmak en büyük ibadettir. Bundan daha büyük bir fırsat hiçbir kimsenin eline geçmez. Hem maddi hem manevi olarak” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun ise, “Pansiyonum Güzel Evim” projesine değinerek, şöyle konuştu:

“Bu projeyle ilimizdeki pansiyonlu okullarda barınma hizmeti verilen öğrencilerimizin, pansiyonda geçirdikleri süre içerisinde daha nitelikli hizmet almalarını, daha mutlu, daha huzurlu, ev sıcaklığında ve aile şefkati içerisinde olmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Pansiyonlarda kalan öğrencilerimiz için; pansiyonlardaki yaşam alanlarını severek ve isteyerek kullanacakları/yararlanacakları mekanlar haline getirmek, pansiyon hizmetlerinin öğrencinin en az evindeki kadar ihtiyaca cevap verecek nitelikte ve kalitede olmasını sağlayacağız. Bu doğrultuda ilimizdeki pansiyonları; ülkemizin en iyi, en kaliteli, en yaşanası pansiyonları haline getirmeyi amaçlıyoruz.”

Öğrencilerin kendilerini ev ortamında hissetmelerini sağlamak ve aynı zamanda milli ve manevi değerlerle donatmak amacıyla sene boyunca çeşitli etkinliklerle eğitim öğretim yılını geçirmek istediklerini söyleyen Dursun, “Projeyle Ağrı merkez ve tüm ilçelerde 14 YBO ve 34 lise bünyesinde bulunan pansiyonlarda kalan öğrencilerin manevi değerlerle donatılmaları, legal olmayan dış ortamlardan uzak tutulmalarını sağlayarak kötü ortamlardan uzak tutmak, akran grupları ortamında olumlu davranış geliştirmeleri, milli şuur bilinci oluşturmak, kendilerine güvenlerini arttırmak ve değerli olduklarını hissettirmek, eğitimin önemi konusunda bilinç ve duyarlılığı geliştirmek, manevi değerlerle donatılmaları, pansiyon kütüphanelerinin aktif hale getirip kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve her türlü zararlı alışkanlıklardan uzak tutmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İshak Hasanoğlu tarafından “Pansiyonum Güzel Evim” projesinin tanıtımı yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.