‘Adana Film Festivali’nde Muhteşem Final

‘Adana Film Festivali’nde Muhteşem Final

Bu yıl 23.’sü düzenlenen ‘Uluslararası Adana Film Festivali’nde ‘En İyi Film Ödülü’nü yönetmenliğini Reha Erdem’in yaptığı ‘Koca Dünya’ filmi aldı.

A+A-

Bu yıl 23.’sü düzenlenen ‘Uluslararası Adana Film Festivali’nde ‘En İyi Film Ödülü’nü yönetmenliğini Reha Erdem’in yaptığı ‘Koca Dünya’ filmi aldı. Bu yıl yaşamını yitiren Tarık Akan’a adanan Tarık Akan En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Menderes Samancılar, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise Gizem Erdem aldı.

Adana Film Festivali’nin ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın ödülleri, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödül töreni, ünlü sanatçıların kırmızı halıdan geçerek tören alanına gelmesiyle başladı. Kırmızı halı seremonisi ile başlayan ödül törende, ünlü sanatçıların şıklıkları ile göz kamaştırdı.

Sunuculuğunu Cem Davran ve Ceyda Düvenci’nin yaptığı gecede, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, sözlerine 15 temmuz darbe girişimini hatırlatarak başladı. Türkiye’ye rahat vermek istemeyen güçlerin her zaman olacağını kaydeden Başkan Sözlü, Uluslararası Adana Film Festivali’nin her ne olursa olsun kesintisiz olarak devam edeceğini ifade etti. Sözlü, “Sanat, ara vermemeli. Gazi Mustafa Kemal’in, aziz şehitlerimizin büyük bir milli mücadele ile kurduğu bu ülke, bu cumhuriyet, kültürle, sanatla beslenerek, desteklenerek yüceltilmeli. Ülkemiz, milletimiz, Türk Sanatı, dünya milletleri arasında hak ettiği yeri almalıdır. Ülkemizin güvenliği için hem içeride hem dışarıda can veren şehitlerimizi ve o talihsiz kalkışmada can veren şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Amaçlarının Türk Sineması’na katkı koymak olduğunu ifade eden Başkan Hüseyin Sözlü, şöyle devam etti:

“Sinemanın, Türk sanatının esas emekçileri olan değerli sanatçılarımıza destek verebiliyorsak, sanatımıza katkı koyabiliyorsak ne mutlu bize ve bu, Adana’nın değil, Türkiye sanatının festivali. Bu festivale ev sahipliği yapmak şehrim, bereketli topraklar Adana’ya yakışıyor. Başladığından bu zamana kadar koyduğu ölçülerle hep objektif değerlendirmeler yapılmıştır, kesinlikle siyasi bakışımız olmamıştır. Türk sinemasının genel ortalamasında festivalimizin yönetim kurulu üyesi olan değerli sinemacılar ve kültür adamları var. Biz sadece heyecan ve desteğimizi katabiliyoruz. Bugün burada ne duyacaksak sizlerle birlikte duracağız. Bu festivale filmleriyle, emekleriyle katılarak şeref veren, destek veren yapımcılarımızı, yönetmenlerimizi, oyuncularımızı da canı gönülden tebrik ediyorum. Onlar olmasa bu festivalin değeri olmaz.”

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise Adana’yı marka kent yapmak için yola koyulduklarını belirterek, “Adanamız 1969 yılından beri önemli bir festivale ev sahipliği yaparken, bereketli topraklarında sadece pamuk değil, sanat fışkırmış ve sanat dünyasına burada sayamayacağımız kadar kıymetli isimleri katmıştır” diyerek, festivalde emeği geçenlere teşekkür etti.

Festivali tanıtan kısa filmlerin gösterilmesinin ardından ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’ ve ‘Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’ ile ‘Adana’ konulu senaryo yarışmasından dereceye giren filmlere jüri üyeleri tarafından Altın Koza ödülü verildi.

Nefesleri kesen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda verilen ödüller ise şöyle:

 • En İyi Film: Koca Dünya
 • Yılmaz Güney Ödülü: Babamın Kanatları
 • Adana İzleyici Ödülü: İftarlık Gazoz
 • Jüri Özel Ödülü: Tarla
 • En İyi Yönetmen: Mehmet Can Mertoğlu (Albüm)
 • En İyi Senaryo: Mehmet Can Mertoğlu (Albüm)
 • En İyi Kadın Oyuncu: Gizem Erdem (Rüya)
 • Tarık Akan En İyi Erkek Oyuncu: Menderes Samancılar (Babamın Kanatları)
 • En İyi Müzik: Bajar (Babamın Kanatları)
 • En İyi Görüntü Yönetmeni: Florent Herry (Koca Dünya)
 • En İyi Sanat Yönetmeni: Meral Efe-Yunus Emre Yurtseven (Albüm)
 • En İyi Kurgu: Umut Sakallıoğlu (Babamın Kanatları)
 • Yardımcı Rolde En İyi Kadın: Kübra Kip (Babamın Kanatları)
 • Yardımcı Rolde En İyi Erkek: Musa Ekici (Babamın Kanatları)
 • Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Ecem Uzun (Koca Dünya)
 • Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Ilgaz Kocatürk (Tarla)
 • Film - Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Reha Erdem (Koca Dünya)
 • Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film: Babamın Kanatları

‘Adana Film Festivali’nde Muhteşem Final

‘Adana Film Festivali’nde Muhteşem Final

‘Adana Film Festivali’nde Muhteşem Final

‘Adana Film Festivali’nde Muhteşem Final

‘Adana Film Festivali’nde Muhteşem Final

‘Adana Film Festivali’nde Muhteşem Final

‘Adana Film Festivali’nde Muhteşem Final

‘Adana Film Festivali’nde Muhteşem Final

‘Adana Film Festivali’nde Muhteşem Final

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.