Açlık Grevlerinde Kritik Eşik AŞILDI

Açlık Grevlerinde Kritik Eşik AŞILDI

PKK'li tutsakların başlatığı açlık grevleri 43'üncü gününe girdi.

A+A-

PKK'li tutsakların Abdullah Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının düzeltilmesi ve Kürtlerin anadili üzerindeki baskıların kaldırılması için başlatılan açlık grevleri 43'üncü gününe girdi. Açlık grevleri için bir çok duyarlılık çağrısı, destek ve dayanışma yapılıyor.

MLKP TUTSAKLARINDAN DESTEK AMAÇLI AÇLIK GREVİ
MLKP davası tutsakları 43. gününe giren açlık grevlerine destek amacıyla 31 Ekim-2 Kasım günlerinde destek amacıyla açlık grevi yapacaklarını duyurdu.

DİYARBAKIR’DAKİ 11 KADIN TUTSAĞIN DURUMU KÖTÜYE GİDİYOR
Öte yandan açlık grevi eylemini başlatan ilk grup içinde yer alan ve 12 Eylül'den bu yana Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde açlık grevinde bulunan 11 kadın tutsağa ilişkin alınan bilgilere göre, tutsakların sağlığının gün geçtikçe kötüye gittiği öğrenildi.

Tutsakların baş dönmesi, halsizlik, eklem ve baş ağrısı, kusma, ses ve kokuya karşı hassasiyet, uykusuzluk, yürümekte zorlanma, ishal, kilo kaybı, gözaltı kapaklarının morarması gibi sağlık problemleri yaşadıkları belirtildi.

Tutsakların isimleri ise şöyle: Sara Aktaş, Herdem Kızılkaya, Zeynep Kaplan, Besime Konca, Nihayet Taşdemir, Mızgin Arı, Teybet Belge, Pero Dündar, Seve Demir, Elif Ekinci, Ayşe Irmak

KÜRT AYDINLARI DA AÇLIK GREVİNE BAŞLAYACAK
Bir grup Kürt aydını da cezaevlerindeki tutsakların durumuna dikkat çekmek için açlık grevine gideceklerini duyurdu.

52 Kürt aydını yayınladıkları bildiride açlık grevi eylemlerine destek vereceklerini belirttiler. Bildiri şöyle:

“12 Eylül 2012 tarihinden itibaren başlayan bir zindan direnişi vardır. Ne yazık ki bu direniş 42. gününe kadar bir çözüm bulunmadan süregelmiştir. Yüzlerce tutuklu ve hükümlü cezaevlerinin koşullarını düzeltmek için değil, kendi tutukluluk koşulları için değil; yani bireysel ve kendi yaşamsal düzenlemeleri için değil; bizim için, sizin için, onlar için; benim için senin için, onun için bedenlerini ölüme yatırmış bulunmaktadırlar,” denildi.

Aydınlar kısa bir süre içerisinde bir çözümün gelişmemesi durumunda, Kürt yazar ve aydınları olarak; ölüm sınırında bulunan tutsakların acil durumuna dikkati çekmek için açlık grevine başlayacaklarını ilan ettiler.

GAZETECİ M. ALİ YILDIRIM DA AÇLIK GREVİNDE
Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan Azadiya Welat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Emin Yıldırım da süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı. Yıldırım'ın açlık grevine başlamasıyla açlık grevini sürdüren gazetecilerin sayısı 6'ya çıktı.

Açlık grevine katılan Yıldırım'ın, taleplerini içeren dilekçesini Adalet Bakanlığı'na gönderdiği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.