1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD | Kıran Kırana Başkanlık Yarışı
ABD | Kıran Kırana Başkanlık Yarışı

ABD | Kıran Kırana Başkanlık Yarışı

ABD başkanlık seçimlerinde Demokratların adayı Joe Biden delege sayısını 264'e, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ise 214'e yükseltti.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Coronavirüs pandemisine denk gelen 59. başkanlık seçiminde oylar sayılmaya devam ediyor. 

ABD'de Donald Trump ile Joe Biden'ın yarıştığı 59. başkanlık seçiminde oyların sayımına devam ediliyor. Seçim sürecine ise Trump'ın hile iddiası damgasını vururken, Joe Biden henüz oy sayımı sürmesine rağmen bugüne kadarki tüm başkan adaylarından daha çok oy aldı.

  • ABD'de başkanlık seçimi: Biden başkanlık için gerekli 270 delegenin 264'ünü elde etti, Trump'ın delege sayısı 214

ABD'de başkanlık seçimlerinde tüm zamanların en yüksek katılım düzeyi gerçekleşti. Ancak kritik eyaletlerdeki oy sayımının devam etmesi nedeniyle iki aday da henüz ipi göğüslemiş değil. Kazananın Georgia, Kuzey Carolina, Arizona, Wisconsin, Nevada ve Pennsylvania'dan çıkacak sonuçlara göre netleşmesi bekleniyor. 

Trump, Wisconsin, Georgia, Pennsylvania ve Michigan'da da oy sayımını yargıya taşıyor.

ABD başkanlık seçimlerinde, seçmenler, esas olarak destekledikleri partinin delegelerine oy veriyor. 'Delegeler Kurulu' adı verilen bu sistemde her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege belirleniyor. Bu sayının yarıdan 1 fazlasına yani 270 delegeye ulaşan aday, başkan olmaya hak kazanıyor.

PolitiKARS'ın derlediği bilgilere göre, TSİ ile günün ilk saatlerinde henüz net bir tablo yok, ancak seçimlerin belirleyicisi delege sayısında Demokrat Parti adayı ve Obama döneminin başkan yardımcısı Joe Biden yedi delege önde. 

146502.jpg

TRUMP: OYLARA BAKTIM "WOW" DEDİM

Ancak Trump, Beyaz Saray'dan yaptığı açıklamada "Biz bu seçimi kazandık" dedi. 

Rakibi Joe Biden'ın ardından "Seçimleri çalmaya çalışıyorlar" şeklinde tweet atan Donald Trump, TSİ ile 10:25'te ilk canlı açıklamasını da yaptı. Trump, "Kazanamayacaklarını anladılar ve yargıya gidelim dediler" şeklinde konuşurken, şunları söyledi:

"Rekor bir katılım oldu. Florida gibi kazanmayı ummadığımız yerleri bile büyük farkla kazandık. Ohio'yu, Teksas'ı kazandık. Teksas'ı 700 bin farkla kazandık ve bunu sayıma katmadılar bile. Pensilvanya'da da farkla kazanıyoruz."

Trump, oylara baktığında "wow" dediğini de ekledi. Trump, oylarla ilgili tekrar "Bizi yakalamaları imkansız" dedi ve Yüksek Mahkeme'ye gideceklerini de söyledi.

220 DELEGE BİDEN,  213 DELEGE TRUMP

CNN International'ın verilerine göre, (TSİ 09:10 itibariyle) Donald Trump ile Joe Biden kritik eyalet Florida'da başa baş gidiyor. Başkanlık için gerekli delege sayısı olan 270'e ulaşma konusunda ise 220 delege ile Joe Biden önde. 

Ancak ilk saatlerde delege sayısı Biden'a göre oldukça düşük olan Trump, TSİ ile 09:30 itibariyle 213 delegeye ulaştı.

BİDEN %49.86, TRUMP %48.53

Yüzdelere bakıldığında ise TSİ ile 09:30 itibariyle  Biden oyların yüzde 49.84'ünü Trump ise yüzde 48.53'ünü aldı.

PENSİLVANYA'DA NELER OLUYOR? 

Trump'ın oylarla ilgili Yüksek Mahkeme'ye gideceğiz dediği seçimin kritik eyaletlerinden Pensilvanya'da açılan sandıklardan Trump önde çıktı. Ancak posta yoluyla kullanılan oylarda Demokratlar'ın ağırlıkta olduğu düşünülüyor.

TEKSAS EYALETİ TRUMP'TA KALDI 

CNN'in sandık çıkış anketlerinden öngördüğü son verilere göre Teksas eyaletini Trump kazandı. Trump 2016 seçimlerinde de bu eyalette önde çıkmıştı. 

TIRNAK YEDİRTEN EYALETLER

  • Adayların başa baş gittiği Wisconsin, Michigan ve Pennsylvania seçimin kaderini elinde tutuyor. Amerika basınındaki yorumlara göre bu üç eyaleti kim kazanırsa başkan olması olası.

SONUÇLAR BUGÜN NETLEŞMEYEBİLİR

  • Wisconcin oylama sonuçlarını yarın açıklayacağını duyurdu. Pennsylvania'da ise itirazlar sebebiyle sonuçlar Cuma günü açıklanabilir.
  • CNN News haberi verirken "tırnak yedirten eyaletler" tanımını kullandı.
  • "Delegeler Kurulu" (Electoral College) adı verilen bu sistemde her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege belirleniyor. Bu sayının yarıdan 1 fazlasına yani 270 delegeye ulaşan aday, başkan olmaya hak kazanıyor.

JOE BİDEN'DAN İLK AÇIKLAMA: İYİMSERİM

Adaylar arasında ilk açıklama Joe Biden'dan geldi. Biden, kesin bir açıklama yapmazken, "oyları saymanın uzun sürebileceğini" ancak iyimser olduklarını söyledi.

Biden, "Daha önce tarihte görülmeyen ölçüde erken oyun kullanıldığını biliyorduk. Ama iyi hissediyoruz, bulunduğumuz noktadan memnunuz. İnanıyoruz ki Arizona'yı şimdiden kazandık" dedi ve ekledi: 

"Georgia'da da hala oyun dışı değiliz. Wisconsin ve Michigan için de çok iyi hislerimiz var. Oyları saymak uzun sürebilir ama Pennslyvania'yı da kazanacağız."

PROTESTOCULAR MEYDANA YÜRÜDÜ 

Bir grup gösterici, Trump karşıtı protesto düzenleyerek Union Meydanından, Washington Meydanına kadar yürüdü.

KRİTİK EYALET FLORİDA'DA DURUM NE? 

Son açıklanan verilere göre Florida'da oyların yüzde 90'ı sayıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre Trump, Biden'ı geçerek eyaleti kazandı.

KENTUCKY EYALETİNİ TRUMP KAZANDI

Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan sonuçlara göre ABD Başkanı Trump, Kentucky'deki oyların yüzde 53,7'sini elde etti.

Halen oy sayımının devam ettiği eyalette yüzde 53,7 oy oranına ulaşan Trump, yüzde 44,8 oy oranında kalan Biden'a üstünlük sağlayarak seçimleri kazandı.

VERMONT'TA DELEGELER BİDEN'A GİTTİ

Vermont'ta ise yüzde 62,7 oy oranına ulaşan Biden, yüzde 37,3 oy oranında kalan Trump'ı geride bıraktı.

Bu sonuçla Trump, Kentucky'de 8 delegeyi, Biden ise Vermont'ta 3 delegeyi kazanmış oldu.

OY VERME İŞLEMİ SONA ERDİ

Büyük bir coğrafi alana yayılı ülkede neredeyse 20 saat süren oy verme işlemi sona erdi.

Cumhuriyetçi aday ve koltuktaki başkan Donald Trump'ın Demokrat Parti'nin adayı Joe Biden karşısında başkanlığını korumaya çalıştığı seçimlere pandemi önlemleriyle gidildi.

  • ABD nüfusu: 328,2 milyon, ülkenin kapladığı alan: 9.834.000 km².

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler