1. HABERLER

  2. Abamüslüm Güven Hayatını KAYBETTİ
Abamüslüm Güven Hayatını KAYBETTİ

Abamüslüm Güven Hayatını KAYBETTİ

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven hayatını kaybetti.

A+A-

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven hayatını kaybetti.

2006-2010 yılları arasında Kafkas Üniversitesi’nde (KAÜ) rektörlük yapan Prof. Dr. Abamüslüm Güven (47), Ankara’da yaşama gözlerini yumdu.

2010 yılında yapılan rektörlük seçiminden sonra Ankara’ya yerleşen Güven, kanser hastalığına yenilerek hayatını kaybetti.

Görevde olduğu yıllarda Kafkas Üniversitesi’ni bölgenin en iyi üniversitelerinden biri yapmak için büyük çaba harcayan Güven, Kars’ta ve bölgede gerek çalışkanlığı gerekse kişiliği ile gönüllerde taht kurmuş örnek bir insan, örnek bir aile reisi idi.

PROF. DR. ABAMÜSLÜM GÜVEN KİMDİR?

1965 yılında Ardahan'ın Hanak İlçesi Koyunpınarı Köyü'nde dünyaya geldi. İlk ve Orta öğrenimimi Hanak’ta, Liseyi Posof Lisesi'nde tamamladı. 1983 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne girdi ve 1988 yılında mezun oldu. Bir süre özel sektöre ait bir Et Entegre Tesisinde (İmeks A.Ş - Ankara) muayene veteriner hekim olarak çalıştı. Eylül 1988 tarihinde Atatürk Üniversitesi Kars Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi olarak girdi. Ekim 1989 yılında Kars Veteriner Fakültesi adına Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde doktora eğitimime başladı. Askerlik görevini Burdur’da bedelli olarak yaptı. Aralık 1994 tarihinde de doktora çalışmalarını tamamlayarak Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalındaki görevine döndü. Eylül 1996 tarihinde Yardımcı Doçentliğe atandı. 1998 yılında Doçent, 2004 yılında Profesör oldu. Bu süre zarfı içerisinde Hastalıklar ve Klinik Bilimleri Bölüm Başkan Yardımcılığı ile 6.5 yıl Ardahan Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Mart 2005 tarihinde Veteriner Fakültesi Dekanlığı'na atandı. 2006 yılında yapılan rektörlük seçimlerinde  dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Rektör olarak atanmıştı. Güven, evli ve 3 çocuk babasıydı…

Haberin Devamı...

GÜVEN TOPRAĞA VERİLDİ

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven Ankara'da toprağa verildi.

Tedavi gördüğü Ankara’da hayatını kaybeden Abamüslüm Güven (47), Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Tedavi gördüğü sırada vefat eden, KAÜ eski Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.

Kars'tan çok sayıda seveni, dostu ve akrabası cenaze töreninde hazır bulunarak Güven'i son yolculuğuna uğurladı.

Kafkas Üniversitesi'nden çok sayıda akademik personel ile Ankara Üniversitesi rektörü, Ardahan Üniversitesi rektörü, Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'unda hazır bulunduğu cenazede, Güven'in ailesi taziyeyi kabul ederken, katılımın fazlalığı nedeniyle uzun taziye kuyrukları oluştu.

PolitiKARS.com ve KarsHaberleri.com olarak "Sevgili Abamüslüm Güven’e Allah'tan rahmet; ailesine, dostlarına, kendisini sevenlere başsağlığı dileklerimizi sunarız."
 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
9 Yorum