4. Paket Bakanlar Kuruluna GELİYOR

4. Paket Bakanlar Kurulu'na GELİYOR

4. Yargı Paketi'nin önümüzdeki hafta pazartesi günü Bakanlar Kurulu'na gelmesi bekleniyor.

A+A-

4. Yargı Paketi'ndeki değişikliklerle TCK 220. maddenin 6. ve 7. maddelerinde yapılacak değişikliklerle pek çok KCK ve Ergenekon tutuklusunun serbest kalması beklenirken, halkı askerlikten soğutmaya verilen ceza da kalkıyor.

4. Yargı Paketi'nin önümüzdeki hafta pazartesi günü Bakanlar Kurulu'na gelmesi bekleniyor.

Yargı paketiyle birlikte "halkı askerlikten soğutma"ya verilen altı aydan üç yıla kadar hapis cezası kaldırılacak. Şiddet içermeyen düşünce suçları ile "örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işlemek"le suçlanan kişilere verilen cezaların da kaldırılmasıyla birlikte pek çok KCK tutuklusunun tahliye edilmesi bekleniyor.

İşkence suçunda uygulanan zamanaşımı da kaldırılacak.

TCK 220. maddede değişiklik

ntvmsnbc'nin haberine göre, uzun süredir üzerinde çalışılan 4. Yargı Paketi'nde son aşamaya geldi.

Paketle birlikte "suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 220. maddesinin 6 ve 7. fıkralarının değişmesi bekleniyor.

TCK 220. maddenin 6. fıkrası: Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan dolayı cezalandırılır.

TCK 220. maddenin 7. fıkrası: Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi, örgüt üyesi olarak cezalandırılır.

4. Yargı Paketi'nde her iki fıkradaki "örgüt üyesi olarak cezalandırılır" hükmü kaldırılıyor.

Söz konusu iki hükmün kaldırılmasıyla birlikte KCK ve Ergenekon davalarından da tahliye kararlarının gelmesi bekleniyor.

TCK'da yer alan "suçu ve suçluyu övme"ye verilen cezalarda da düzenleme yapılıyor. Buna göre, şahısların suçla bağlantılı olmayan sözlerinin cezalandırılmayacak. Şiddete veya suç işlemeye teşvik edecek nitelikte olmayan eylemler artık suç sayılmayacak.

Yapılacak değişiklikle soruşturma ve kovuşturma aşamasında tahliye taleplerinin duruşma dışında yapılması durumunda savcıdan görüş alınmayacak.

Düzenlemeyle, soruşturma ve kovuşturma aşmasında sanıkların en geç 30 gün içerisinde dinlenilmesi sağlanacak. Bu sürede yapılan duruşmalarda tutukluluk durumu karara bağlanacak.

Ayrıca tutukluluğa yapılacak itirazlarda savcı mütalaaları sanıklara bildirilecek ve sanıkların görüşü alındıktan sonra karar verilecek.

Kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararlarda AİHM'in "etkin soruşturma yapılmadığı"na yönelik kararları da dikkate alınacak.

AİHM'in kesinleşmiş kararıyla birlikte üç ay içinde soruşturma zorunlu olarak açılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.