1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yılmaz:" Bu Darbe Girişimini Yapanlar Dış Güçlerin Maşasıdır"
Yılmaz:" Bu Darbe Girişimini Yapanlar Dış Güçlerin Maşasıdır"

Yılmaz:" Bu Darbe Girişimini Yapanlar Dış Güçlerin Maşasıdır"

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,"Bu bayrağın altında yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olan herkes anladı ki bu darbe yerli değil, bu darbe dış güçlerin maşasıdır"dedi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,"Bu bayrağın altında yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olan herkes anladı ki bu darbe yerli değil, bu darbe dış güçlerin maşasıdır"dedi.

Bakan Yılmaz, ilçe ziyaretleri kapsamında Ulaş ilçesinin ardından Şarkışla ilçesine geçerek Gülsu Meydanı’nda demokrasi nöbetine katılan vatandaşlarla buluştu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda vatandaşlara hitap eden Yılmaz, Türkiye’nin 15 Temmuz’da uçurumdan döndüğünü söyledi. Bunu sadece kendilerinin değil, dışarıdan bakan tarafsız kişilerin de dile getirdiğini belirten Yılmaz, darbe girişimini yapanların bu ülkenin yerli unsurları olmadığına dikkati çekti.

Darbe girişiminde bulunanların aklı ve düşüncesi olmadığını aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

"Sorarım, bu milletin sorularını çalmış, milletin silahlı kuvvetlerinin kıyafetini çalmış, bir savaş döneminde düşmana karşı çıktığında dese ki o akıl aldıkları, ’Bu ülkeyi işgal edenlere karşı silah sıkmayacaksınız’. Irak’ta böyle oldu mu, oldu. Irak ordusu silah sıkmadan teslim oldu. Aynı şey Türkiye’de olur mu? Hiç şüpheniz olmasın. TBMM’yi bombalayan bir zihniyet, masum insanların üzerine bomba atan zihniyet, helikopter ile sivilleri tarayan zihniyet, hiç şüpheniz olmasın bu ülke işgal edildiğinde ’İşgal güçlerine karşı durmayın, silahlarınızı teslim edin’ diyecektir. Siz, 15 Temmuz’da sadece milli iradeye sahip çıkmadınız, bu ülkeye de sahip çıktınız. Allah göstermesin eğer onlar başarılı olsalardı bilin ki bugün burada değildik. İstiyorlar ki Türkiye Suriye, Irak, Yemen, Sudan olsun. Bu milletin feraseti, vatan sevgisi, imanı, bu bayrağın bu ülke üzerinde devamlı dalgalanmasını, bu ülkenin de bölünmeden bir olarak bütünleşmesini sağladı. Biz, 15 Temmuz günü CHP’li diye bir ayrım gözetmedik, AK Parti’li diye bir fark düşünmedik. MHP’li diye bir fark düşünmedik, HDP’li diye düşünmedik. Çünkü bu bayrağın altında yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olan herkes anladı ki bu darbe yerli değil, bu darbe dış güçlerin maşasıdır. Hep birlikte karşı koyduk."

Demokrasi nöbetinin 3 haftasını doldurduğunu hatırlatan Yılmaz, Türkiye’nin 15 Temmuz’dan daha güçlü olduğunu dile getirdi.

Darbe girişiminde bulunanların milletin böylesine tepki vereceğini düşünemediklerini vurgulayan Yılmaz, vatandaşlara hitaben, "İşte siz yedi düvele, 7 iklime, 7 kıtaya, Türkiye’nin zor dönemlerinde hiçbir ayrım gözetmeden farklılıklarını dikkate almadan bir olacağını, beraber olacağını, kardeş olacağını, birlikte Türkiye olacağını gösterdiniz." dedi.

Bundan sonra böyle maşaları kullanmak isteyenlerin bin kere düşünmeleri gerektiğini, Türk milletini hesaba katmayanların darbelerinin başarısız olacağını vurgulayan İsmet Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bundan sonra darbe olmaz. Neden olmaz, sizin birlik ve beraberliğinizle olmaz. Bundan sonra ayrılığı, gayrılığı öne çıkartmak yok, birbirimize kucak açacağız ve birbirimizi daha çok seveceğiz. Düşmanı çatlatırcasına dünden daha fazla çalışacağız. Türkiye’yi inşallah 21. yüzyılda bu bölgenin yükselen yıldızı yapacağız. Mazlum milletlere umut olacak ve her yönüyle de mazlum milletlerin destekçisi olacağız."

Yılmaz:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.