Ali ihsan ALINAK

Ali ihsan ALINAK

Yakındaki Uzak Kapı

A+A-

Ulusal Basında “Ermenistan Sınır Kapısı” ile ilgili yazıları talihsizlikle okuyor ve bunu eksik bilgilenmeyle ilişkilendiriyorum. Uzaktan gazel tüttürmenin kolaycılığına kapılan bu kişilikler, adımıza karar vereceklerini zannetmektedirler.

Bizler yaşadığımız toplumla ilişkilerimizde; sorgulayan ve çözümler üreten bireyler olmadığımız sürece, hep tarihi yanılgıların içerisinde kaybolup gidecek ve tarih yapraklarında silikleşen kişilikler olacağız.

Kafkasya’nın Anadolu’daki temsilcisi olan ve kendine has özelliklerini içinde barındıran KARS, aynı zamanda bölgenin kendine özgün çelişkilerinin de kurbanıdır. Biz Karslılar kentimiz için “Stratejik Kurban”  demekteyiz.

Yeni bir bakış açısıyla ve yürekli bir tavır sergileyerek yapmamız gerekenleri iyi düşünüp, geleceğimizi kendi ellerimiz üzerinde inşa etmenin vakti geldi ve hatta geçmekte diye düşünüyoruz. Dürüst insanın yapması gereken ise, her yürekli ortaya çıkışın arkasında durmak ve o yürek çarpıntısına destek olmaktır.

Ne talihsizliktir ki,

Yaşadığımız coğrafyada büyük bir rant paylaşımı varken; aydınlarımız bu paylaşımda kendi halkının önünü açacak projeleri üretmekten aciz bir şekilde dogmatik düşünmektedirler.

Kendisiyle barışık insan, toplumu ile barışık insan demektir.  Barışa ve kardeşlik değerlerimize sahip çıkarak ve bu değerlerimiz üzerinde samimi olduğumuzda çözemeyeceğimiz, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir problemimiz yoktur. Yeter ki yapacaklarımızda samimiyet olsun.

Kafkasya’nın barış bölgesi özlemiyle yanan biz Karslılar Doğu Kapının açılması için gerekli her türlü iyi niyetli yaklaşıma destek vereceğimizi bildiririz. Diaspora ile Ermenistan’da yaşayan halkın niyetini ayırt edecek kadar objektif olduğumuzu belirtmekte isteriz. Azeri (Türk) – Ermeni çatışmasının tarihsel bir yanılgıdan ibaret olduğu kanaatindeyiz. Sözde sorunlarla geleceğimizi karatmaktayız.

Şöyle ki Yukarı Karabağ’ın işgalini inkar edecek durumda değiliz.Sorun reel bir sorundur ve çözülmelidir. Fakat sorunları çözümsüzlüğe indirmek ve sorunları unutturmakta o kadar yanlıştır. Azeri kardeşlerimiz Ermeni tüccarlarla ticari ilişki geliştirirken ve ülkelerinden Ermenistan’a mal satarken, ülkelerini ve halklarını ticari bir mal gibi pazarlarken, İstanbul ve Karadeniz işadamlarının eliyle Türk malları Gürcistan ve İran üzerinden Ermenistan’da ki vitrinleri süslerken.Yaşanan bu talihsizliklerin faturasını neden KARS  ödemektedir.

“ Vatan – Millet – Sakarya ” söyleminin arkasına gizlenmek yanılgısından kurtulmak şarttır. Evet bizler tek millet iki devletiz. Azeri kardeşlerimizde Karabağ sorununun taraflarından biri noktasındaki Türkiye’ye güvenmelidirler.   

Doğu Kapı, Sovyetler Birliği ile Türkiye arasındaki ticaretin anahtarı konumundaydı. Bugün farklı alternatiflerin ve yol projelerinin peşinde koşmakta o denli gerçekçi olmamaktadır. Doğu Kapı salt bir sınır kapısı değildir. Tarihi İpek Yolu ile eş değer bir noktadadır.

Bölgede “baskı unsuru” ve “güçlü devlet” olabilmek için yapılması gereken tek şey Kapının açılmasıdır.

Yapacağımız çalışmalarda yöntemimiz, bilimsel olmalı ve ön yargılardan arındırılmış olmalıdır. Bugün artık sorumlu bireyler olmanın vaktidir. Zaman ne geçmiş, ne de henüz gelmemiş değildir. Dert nasıl bizde ise derman da ellerimizdedir.

Sorunlarımızı tespit ederken yaptığımızdaki samimi serzenişlerimiz gibi, çözüm üretirken yapacaklarımızdaki samimiyet aynı oranda etkili ve önemlidir

Bizler Ortadoğu ve Kafkasya düzeneğinde kompleksli olmadan uzun vadeli çıkarlarımızı gözetmek zorundayız. Kafkasya’da İstikrar için Doğu Kapı açılmalı. Ermenistan tehlike görülmemeli.Doğu Kapının açılması demek Avrupa’dan  “demiryolu ve karayoluyla” Sibirya’ya yolculuk ve ticaret demektir.

Şimdi Kars’ta yaşayan herkes yaptıklarıyla ve yapacaklarıyla yeni bir sürece göre davranış belirleme zorunluluğu içerisindedir.Karslılar yüreklerini ortaya koyarak 50 bin imza toplayıp dosta ve düşmana niyetlerini açıkça belirtmişledir.

.......................................................

Tarihteki yanlışları ve acıları yaşamamak dileğiyle,

Bölge Barışı için,  Doğu Kapı Açılmalı ……..

Mart 2006

Not : Bu yazı Manşet Haber ve Hürriyet (Yalçın Bayer) ‘de yayınlanmıştır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.