Sit Alanı, Mağduriyet Alanı Oldu

Sit Alanı, Mağduriyet Alanı Oldu

Kars ve Ardahan sınırlarında bulunan Çıldır Gölü havzasındaki 6 köyde çivi çakmak bile yasak.

A+A-

Kars ve Ardahan sınırlarında bulunan Çıldır Gölü havzasındaki 6 köyde çivi çakmak bile yasak.

Ardahan’ın Çıldır ilçesine bağlı Akçakale köyü ile Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı Doğruyol, Çanaksu, Göldalı, Taşbaşı ve Taşköprü köylerinde inşaat yapımına izin verilmiyor.

SİT ALANI, MAĞDUR ALANI OLDU

Suat İncedere’nin PolitiKARS.com için derlediği habere göre, 2019’un Temmuz ayında Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle "Sit Alanı" ilan edilen Çıldır Gölü ve Lavaş Gölü’nde imar belirsizliği devam ediyor. Eli kolu bağlı köylülerin mağduriyeti devam ediyor.

Kars ve Ardahan Valiliği tarafından adı geçen 6 köyün muhtarlıklarına gönderilen yazıda, köy yerleşim alanları içerisinde izinsiz yapılaşmaya izin verilemeyeceği tebliğ edildi.

Tebligata göre hareket eden köylüler, inşaat izinleri için ilgili kurumlara başvuru yapmalarına rağmen belirsizlikten kaynaklı cevap alamadılar.  

İZİNLER İÇİN ERZURUM’A GİTMEK GEREKİYOR

Göl kenarındaki 6 köyde inşaat yapmak için alınması gereken izinler için, Çevre Şehircilik Bakanlığı Erzurum Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na başvurmak gerekiyor.

Adı geçen köylerde ki imar planı ve yapılaşma ilkelerinin belirlenmesi için öngörülen 3 aylık zaman diliminde herhangi bir çalışmanın yapılmadığı görüldü.  

Köylülerin Kars’ta ilgili kurumlara yaptığı tüm başvurular, Erzurum Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne havale edildi.

ÇİVİ ÇAKMAK BİLE YASAK

Geçtiğimiz yıl kararname ile "Sit Alanı" ilan edilen Çıldır Gölü ve Lavaş Gölü imar planı 3 ay içerisinde yapılması gerekiyordu.  Aradan 9 ay geçmesine rağmen hala imar planı yapılmaması, göl kenarında bulunan 6 köyü olumsuz yönde etkilendi.

Çevre Şehircilik Bakanlığı Erzurum Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu, 27 Ağustos 2019 tarihli toplantıda, bölgede herhangi bir ölçekli plan bulunmadığı gerekçesiyle imar planı hazırlanması durumunda taleplerin değerlendirilebileceğine karar veriyor.

Yine aynı komisyon 25 Şubat 2020 tarihli toplantıda, Kars’ın Arpaçay ilçesi Taşbaşı köyünde yapılmak istenen tek katlı yapı için, hazırlanan projelerin Erzurum’a gönderilmesini ve izin talebinin yeniden görüşüleceğini belirtiyor.

cildir-sit.jpg

Mağduriyetlerini dile getiren köylüler, “Kars ve Ardahan’dan Erzurum’a sürekli hastalarımız giderken, şimdide projelerimiz yollara düştü.” diyerek tepkilerini gösterdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.