1. HABERLER

  2. BÖLGEDEN

  3. Çıldır'da Başkanı Kura Belirledi... AK Parti Adayı Azizoğlu Kazandı!
Serka’dan Osb’ye Proje Desteği

Serka’dan Osb’ye Proje Desteği

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen törenle Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman ile Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Hüsnü Kapu tarafından sözleşme imzalandı.

A+A-

Iğdır Valiliği ile Serhat Kalkınma Ajansı arasında Iğdır Yatırım Destek Ofisi’nin teknik desteği ile Iğdır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Iğdır, Sanayi Altyapısını Güçlendiriyor ve Üretime Dayalı İhracata Yöneliyor” başlıklı güdümlü projesi için sözleşme imzalandı.

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen törenle Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman ile Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Hüsnü Kapu tarafından sözleşme imzalandı. İmza töreninde konuşan Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman, “Iğdır üç ülkeye sınır bir il olarak hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Nakliyecilik yönünden en büyük filoya sahip bir ildir. Bunu iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Rusya ziyaretinden sonra bu bölge ticari olarak daha çok canlanacaktır. Iğdırlı iş adamaları bunu çok iyi değerlendirmeli ve yatırımlarını Iğdır’a yapmalıdırlar. Serhat Kalkınma Ajansı, bölgesel gelişmeyi hızlandırmak amacıyla bölgedeki teknoparklar, teknoloji geliştirme merkezleri ve işletmelerin ortak kullanımına açık fuar, ticaret merkezi, organize sanayi bölgesi gibi büyük bütçeli altyapı desteklerini içeren projelere ‘Güdümlü Proje Desteği’ adı altında doğrudan mali destek sağlayabilmektedir. Bu kapsamda, Iğdır Yatırım Destek Ofisinin teknik desteği ile Iğdır Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Iğdır, Sanayi Altyapısını Güçlendiriyor ve Üretime Dayalı İhracata Yöneliyor’ başlıklı proje, Kalkınma Bakanlığı’nın uygun görüşünün ardından ajans yönetim kurulumuzca onaylanmış ve söz konusu proje için 10 Ağustos 2016 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. SERKA’nın bir milyon 500 bin TL, OSB Müteşebbis Heyeti Yönetim Kurulu’nun ise 500 bin TL eş finansmanı ile birlikte toplam 2 milyon TL bütçeli proje kapsamında OSB’de yapılacak işler; OSB çevre güvenlik duvarının inşası, OSB takviye içme suyu hattı inşası, su deposu temizliği ve motor takviyesi, II. etap MOBESE işleri, OSB giriş kapısı yenilemesi, foto voltaik güneş panelleri kurulumu ve bu panellerle su pompalarının elektrik ihtiyacının karşılanması, II. etabı ayıran dere yatağı üzerine menfez inşası, kırılan, tahrip olan kanalizasyon kapaklarının kompozit kapaklarla değiştirilmesi işleridir. Söz konusu çalışmaların tamamlanmasıyla Doğu Anadolu Bölgesi’nde altyapısı en iyi durumda bulunan OSB’lerden birisi haline gelecek olan Iğdır OSB’de gerek Ticaret ve Sanayi Odamızın, gerek SERKA Iğdır Yatırım Destek Ofisimizin, gerekse de OSB Müdürlüğü’nün birlikte çalışmasıyla yatırımcı sayısının son 5 yılda yüzde 65 oranında arttığı görülmüştür. Vizyonunu tarım, dış ticaret ve sanayi olarak belirleyen ve yıllık yaklaşık 130 milyon ABD doları ihracat gerçekleştiren Iğdır’ın OSB’si yatırımcılarımızı beklemektedir” dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.