1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Kars’ta Operasyonlar Devam Ediyor
Sarıkamış Devlet Hastanesi Skandalı Meclis Gündeminde!

Sarıkamış Devlet Hastanesi Skandalı Meclis Gündeminde!

Sarıkamış Devlet Hastanesi’nde yaşanan taciz skandalı TBMM gündeminde.

A+A-

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Kars Milletvekili Ayhan Bilgen,  Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından Anayasanın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 96'ncı ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na (TBMM) soru önergesi verdi.

Bilgen'in verdiği soru önergesi; Kars ili Sarıkamış Devlet Hastanesinde görevli bir anestezi uzmanının hastanede staj yapan öğrencileri taciz ettiği üzerine tarafımıza gelen iddialar bizi tedirgin etmektedir. Bu iddialarla ilgili tanık olup şikâyetçi olan yurttaşlarımızın tehdit edildiği bilgileri tedirginliğimizi daha da artırmaktadır. Toplumda son dönemlerde sık sık gündeme gelen kadına ve çocuklara yönelik taciz vakaları önem arz etmektedir. Konuyla ilgili sorumlular daha dikkatli olmalı ve iddialara yönelik ciddiyetle soruşturmaları yönetmelidirler.

Bu bağlamda;

1-    Böyle bir taciz vakasının yaşandığı bilgisi doğru mudur? Eğer doğru ise konuyla ilgili araştırma ve soruşturma yapılmış mıdır?

2-    Sarıkamış Sağlık Meslek Lisesi Müdürlüğüne, Sarıkamış Devlet Hastanesi Yönetimine ve Sarıkamış İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne konuyla ilgili şikayet oluşturulduğu iddia edilmektedir. Bu bilgi doğru mudur?

3-    2014-2015 dönemi içerisinde yine bu şekilde taciz vakalarının yaşandığı ama hastane yönetiminin konuyu araştırmadığı bilgisi doğru mudur?

4-    2014-2015 dönemi içinde iddia edilen taciz vakalarının araştırılmayıp üzerinin örtülmeye çalışıldığı bilgisi doğru mudur? Bu konuda bir araştırma yapılmış mıdır?

5-    Bu şikâyetlerin olmasına rağmen dönemin hastane başhekiminin Kars Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri görevine getirildiği bilgisi doğru mudur?

6-    Hastanede görevli bir teknikerin savcılığa şikâyet başvurusu yaptığı bilgisi doğru mudur?

7-    Hastanede görevli şikâyetçi teknikerin şikâyetinden dolayı cezalandırılıyormuş hissiyatı doğuracak şekilde eğitimi olmayan başka bir işte görevlendirildiği bilgisi doğru mudur?

8-    Taciz ettiği iddia edilen doktorun ödüllendiriliyormuşçasına başka bir şehre tayininin çıkartıldığı bilgisi doğru mudur?

9-    Taciz iddiasını ortaya çıkaran teknikere siyasi kanaldan ve kamu yöneticilerinden baskı yapıldığı bilgisi doğru mudur? Eğer doğru ise konuyla ilgili soruşturma açılmış mıdır?

10-  Taciz olayına maruz kaldığı iddia edilen öğrencilere yönelik herhangi bir psikolojik destek verilmiş midir?

Haberin Öncesi...

Tacizciye ödül, şikayetçiye ceza!

Sarıkamış Devlet Hastanesi’nde bir doktor tarafından uzun süre devam eden tacizler sonuna kadar gizlenmek istemişler.

Sarıkamış Devlet Hastanesi’nde büyük bir taciz skandalı yaşandığı ortaya çıktı. Sarıkamış Meslek Lisesi Müdürlüğü'nce, hem hastane yönetimine hem de İlçe Müdürlüğü’ne hastanede anestezi uzmanı olarak görev yapan M.Ü. isimli doktorun stajyer öğrencileri taciz ettiğine dair yazı yazıldığı ve bilgi paylaşıldığı belirtildi.

Ancak taciz olaylarının sürdüğü, 2014-2015 yılları arasında görevli hastane başhekimi ve hastane idari yönetiminin olayları görmezden geldiği, konu ile ilgili olarak herhangi bir soruşturma ve inceleme başlatmadığı anlaşıldı.

‘Suç duyurusundan vazgeç’ baskısı

Süren taciz olaylarının farkında olan ve bunlara bizzat tanıklık eden anestezi teknikeri Yücel Yıldız 09.05.2016 tarihinde Kars ili Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. Ancak suç duyurusunu yapan Yıldız, tuhaf bir şekilde ve aynı gün içinde hastane yönetimince asli görevinden alınarak, hiç eğitim almadığı bio medikal depo sorumluluğu görevine verildi.

Adı taciz olaylarıyla anılan Dr. M.Ü. ise, Sağlık bakanlığı tarafından Sarıkamış Devlet Hastanesi’nden alınıp Antalya’daki Finike Devlet Hastanesi’ne atanarak adeta ödüllendirildi. Yine aynı dönemde ‘olayı görmezden geldiği’ iddia edilen, Sarıkamış Hastanesi Başhekimi’ne de bir ödül verildi! Başhekim, Kars Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevine atandı.

Öte yandan Yücel yıldız, savcılığa suç duyurusundan vazgeçmesi için kendisine AKP Sarıkamış İlçe Başkanı ve birkaç yönetici tarafından baskı yapıldığını da beyan etti. Gelişmelerin sonunda tacizci doktor M.Ü. ise tutuklandı.

Bilgen: Herkes aklamaya çalışmış

HDP Kars milletvekili Ayhan Bilgen, konuyla ilgili bilgi sahibi olduklarını belirterek; “Tacizciye ödül, bunu ortaya çıkarmak isteyene ceza vermeye çalıştılar “dedi. Bilgen konuyla ilgili şunları söyledi: “İnsani görevini yerine getiren Anestezi Teknikeri Yücel Yıldız, büyük mobing ve baskılara uğradı. AKP Sarıkamış İlçe başkanı çirkin bir biçimde olaya müdahil olmuş. Yine skandaldan haberi olan ve üstünü örtmeye çalışan başhekime de ödül vermiş ve Kars Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevine atamışlar. Tüm olaylardan bilgimiz var. Açıkçası Sarıkamış şehitlerinin kemiklerini sızlattılar.” Olayı ortaya çıkaran Yücel Yıldız’la da ilgili açıklamada bulunan HDP’li bilgen şunları ekledi: “Hayatın her alanında görevini layıkıyla yürüten nice Yücel Yıldız’lar olduğu bilinciyle, ona sahip çıkıyor bundan sonra başına gelecek olaylardan yetkililerin sorumluluğu olacağını kamuoyuna duyuruyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.