1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!
Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!

Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!

Kars’ta optikçilik yapan Evren Kınık, vatandaşları sağlıklı bir güneş gözlüğü kullanmaları konusunda uyardı.

A+A-

Optisyenler, gözleri güneşin zararlı ışınlarından kaynaklı hastalıklardan korumak için güneş gözlüğü takılmasının şart olduğunu, ancak piyasadaki sahte ya da kalitesi düşük gözlüklerin, gözü korumak yerine daha büyük tehdit oluşturduğunu belirttiler.

Kars’ta optikçilik yapan Evren Kınık, vatandaşları sağlıklı bir güneş gözlüğü kullanmaları konusunda uyardı.

Güneş Gözlükleri Sağlık Bakanlığı onaylı yerlerden alınması gerektiğini ve güneş gözlüğü kullanma amacının güneşin ultraviyole ışınlarından zarar görmemek olduğuna dikkat çeken Evren Kınık, “Güneşin göz için en zararlı ışığı ultraviyole ışıklarıdır. İnsanların bu ışınları süzebilen ve absorbe edebilen gözlükler alması gerekir. Sağlık Bakanlığı optikçilerin her türlü denetimini yapıyor. Bu ürünlerin optikçilerden alınması ve kişilerin kullanma amaçlarını optisyenlerine açıklayıp ona göre gözlük tercih etmeleri gerekiyor” dedi.

“Kalitesiz cam ultraviyole ışınları engelleyemediği için gözün tam odak noktasına daha fazla zararlı ışın giriyor”

Sahte güneş gözlükleri, renginden dolayı gözbebeğinin fazla büyümesine neden olduğunu ifade eden Evren Kınık, “Kalitesiz cam ultraviyole ışınları engelleyemediği için gözün tam odak noktasına daha fazla zararlı ışın giriyor. Bu gözde körlüğe kadar gidebilecek kalıcı hasarlar oluşmasına neden oluyor. Güneş gözlüğü satın alırken, uzun dönemde gözlerin sağlığını maksimum koruyacak güneş gözlüklerinin seçilmesi gerekir. Güneş gözlüğü seçimi dikkat gerektiren, bizlerin daha çok ilgilendiği estetik uygunluk dışında, göz sağlığını büyük ölçüde etkileyen ciddi bir iştir. Bu yüzden seçim yaparken çok dikkat etmek gerekiyor” diye konuştu

Estetik amaçla yüzden uzakta kalan camlar yeterli korumayı sağlamayabilir. Güneş gözlüğünü bir uzmanın yardımıyla yüz şeklinize göre seçmenizde fayda var diyen Kınık, “Yüze tam oturmayan gözlükler yan kısımlardan sızan zararlı güneş ışınlarına maruz kalmanıza neden olabilir. Güneş gözlüklerinin cam renginin duman ve kahverengi olmasına dikkat edilmeli ve camın koyuluk miktarı kişinin ışık hassasiyetine göre seçilmelidir. Cam rengi camın her yerinde aynı olmalıdır. Bir rengin en koyusundan açığına doğru giden renk spektrumu söz konusu ise durum değişir. Bu türü tercih ettiyseniz, cam renginin üstte koyu, altta açık olmasına dikkat edin. Özellikle numaralı gözlük kullananlar, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka göz hekimlerine danışmalıdır” şeklinde konuştu.

Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.