Prof. Toktamış Ateş Yaşamını YİTİRDİ

Prof. Toktamış Ateş Yaşamını YİTİRDİ

Prof. Toktamış Ateş, 69 yaşında tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

A+A-

Prof. Toktamış Ateş, 69 yaşında tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Ateş, bir süredir İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

1944 yılında İstanbul’da doğan Toktamış Ateş, İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdikten sonra bu bölümün Siyasal Bilimler Kürsüsü’ne asistan olarak atandı. 1982’de profesör olan Ateş, İstanbul Üniversitesi’nin yanı sıra değişik kurumlarda ders verdi.

Yine ders vermek için çeşitli dönemlerde ABD ve Almanya’da bulundu. Toktamış Ateş, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı’ydı.

Kurucuları arasında yer aldığı Bilgi Üniversitesi’nde de yönetim kurulu üyesiydi.

Yayınladığı kitap sayısı 30’u geçen Ateş, 10 yılı aşkın bir süre boyunca Cumhuriyet gazetesinde yazdı. Ateş, son olarak Bugün gazetesinde okuyucularıyla buluşuyordu.

Haberin Devamı

Toktamış Ateş Uğurlandı

Prof. Dr. Toktamış Ateş bugün toprağa verildi. Sabah İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen törenle uğurlanan Ateş'in cenazesi, Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Merkez Efendi Mezarlığı'nda defnedildi.

Cumartesi sabahı tedavi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi'nde hayatını kaybeden Prof. Dr. Toktamış Ateş'in cenazesi, bu sabah İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen törenin ardından Fatih Camii'ne getirildi. Toktamış'ın cenazesi, cenaze namazının ardından Merkez Efendi Mezarlığı'na defnedildi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı olan Prof. Dr. Toktamış Ateş için üniversitede düzenlenen törende konuşan İstanbul Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Ak şunları söyledi:

"Toktamış Hocamız yetiştirdiği öğrencileri, verdiği dersleri ve yazdığı eserleri konusunda üniversitemize akademisyen yetiştirme konusunda özverili çalışmalar yürütmüştür. Kendisine bundan dolayı gönülden müteşekkiriz. Üniversitemiz kendisine hizmetleri dolayısıyla minnettardır."

Eski İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras da törende konuşma yaparak bir dönem asistanlığını yaptığı Ateş'i anlattı:

"Türkiye'nin çok çalkantılı yakın tarihinde her zaman inatla birlikte yaşama kültürünü birarada siyaset yapmayı hoşgörüyü ve diyalogu savundu. Ülkesini ve ülkesinin değerlerini her zaman çok sevdi. Bu değerleri hiçbir şekilde birbiriyle vuruşturmadı, birbiriyle kavuşturmayı tercih etti. Birçok konuda farklı düşündüğümüzü bilmesine karşın asistanlığını yapmasını önermesi, o engin hoşgörünün sonucudur."

Törende Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Deniz Ülke Arıboğan, Zaman Gazetesi Yazarı Mumtazer Türköne, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Üyesi Cemal Uşak, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul Milletvekili Hakan Şükür de yer aldı.

Toktamış Ateş kimdir?

İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu Toktamış Ateş, bu bölümün Siyasal Bilimler Kürsüsü'ne asistan olarak atandı. 1982'de profesör olan Ateş, İstanbul Üniversitesi'nin yanı sıra değişik kurumlarda, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Almanya'da da ders verdi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı olan Toktamış Ateş, aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesiydi.

10 yılı aşkın süre boyunca Cumhuriyet Gazetesi'nde yazan Ateş, en son Bugün Gazetesi'nde köşe yazısı yazıyordu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.