Oscar Ödülleri Sahiplerini BULDU

Oscar Ödülleri Sahiplerini BULDU

83. Oscar Ödül töreni Los Angeles'ta düzenlenen muhteşem törenle sahiplerini buldu.

A+A-

83. Oscar Ödül töreni Los Angeles'ta düzenlenen muhteşem törenle sahiplerini buldu.

Oscar'a 12 dalda aday olan 'The King's Speech' En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini alarak geceye damgasını vurdu. En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını ise Natalie Portman aldı.

83. Oscar Ödüllerinde sürpriz yaşanmadı ama “Zoraki Kral” aday gösterildiği 12 daldan sadece 4’ ünde heykelciğe ulaşabildi. En önemli 6 dal olarak bilinen “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu”, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dallarında favori gösterilenler kazandı. Sürpriz sayılırsa “İnception” filmi Yönetmeni Christopher Nolan ve Erkek Oyuncusu Leonardo Di Caprio’nun aday bile gösterilmediği Oscar’lardan 4 ödülle çıktı. İki sunucu Anne Hathaway ve James Franco sadece görevlerini yaptılar ve fazla iz bırakmadılar. “En İyi Yabancı Film” dalında “Biutiful” kazanmadı ama Danimarka yapıtı “İn a Beter World” Oscar’a layık görülünce sürpriz sayılmadı.

Oscar'lar sahiplerini buldu

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisinin 83. Oscar ödüllerinde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü "Dövüşçü" (Fighter) filmindeki rolüyle Melissa Leo'ya, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü de yine "Dövüşçü" filmindeki rolüyle Christian Bale'e verildi.

Leo'nun ödülünü Kirk Douglas'tan aldığı törende, En İyi Yabancı Filmi ödülü Danimarka'dan "In a Better World"ün (Daha İyi Bir Dünyada) oldu.

En iyi orijinal senaryo ödülü "Sosyal Ağ", En İyi Uyarlama Senaryo ödülü de "Zoraki Kral" filmlerine verildi.

En İyi Animasyon Filmi ödülünü "Oyuncak Hikayesi 3", En İyi Animasyon Kısa Film ödülünü "The Lost Thing", En İyi Sanat Yönetmeni Ödülünü "Alice Harikalar Diyarında" ile Robert Stromberg ile Karen O'Hara, En iyi Sinematografi ödülü "Başlangıç" (Inception) filmi ile Wally Pfister kazandı.

İŞTE OSCAR KAZANANLAR:

En İyi Film: The King's Speech

En İyi Yönetmen: Tom Hooper (The King's Speech)

En İyi Erkek Oyuncu: Colin Firth "The King's Speech'

En İyi Kadın Oyuncu: Natalie Portman "Black Swan"

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christian Bale (The Fighter)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Melissa Leo (The Fighter)

En İyi Yabancı Film: In a Better World / Susanne Bier / Danimarka

En İyi Uyarlama Senaryo: The Social Network, Aaron Sorkin

En İyi Orijinal Senaryo: The King's Speech: David Seidler

En İyi Görüntü Yönetimi: Inception - Wally Pfister

En İyi Sanat Yönetmeni: Alice in Wonderland - Robert Stromberg, Karen O'Hara

En İyi Animasyon: Toy Story 3

En İyi Animasyon (Kısa Metraj): The Lost Thing

En İyi Müzik: The Social Network, Trent Reznor ve Atticus Ross

En İyi Şarkı: Randy Newman, If I Rise - 127 Hours

En İyi Görsel Efekt: Inception, Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley ve Peter Bebb

En İyi Kurgu: The Social Network Angus Wall ve Kirk Baxter

En İyi Ses Miksajı: Inception, Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo ve Ed Novick

En İyi Ses Montajı: Inception, Richard King

En İyi Makyaj: The Wolfman, Rick Baker ve Dave Elsey

En İyi Kostüm: Alice in Wonderland, Colleen Atwood

OSCAR GECESİNDEN NOTLARI

* Anne Hathaway “En Genç Oscar Sunucusu” unvanını eline geçirdi.

Anne Hathaway, 83. Oscar ödülleri törenini sunan “En Genç Oscar Sunucusu” unvanını ele geçirdi. Daha önce en genç sunucu 1974 yılında 46. Oscar ödül törenini John Huston, Burt Reynolds ve David Niven ile birlikte sunan 30 yaşında ki Diane Ross’tu. Anne Hathaway 28, kendisi ile sahneyi paylaşan James Franco ise 32 yaşında.

* Anne Hathaway’i Kodak Tiyatrosuna stilist Valentino getirdi

Ödül töreninin sunucularından Anne Hathaway’e Kodak Tiyatrosuna gelişinde ünlü İtalyan stilist Valentino eşlik etti. Anne Hathaway’in tuvaletini özel olarak diken Valentino “Sevgili Anne 120 yıl önce Prenses’ti şimdi gerçekten Prenses oldu” dedi.

* 2020’ye dek ABC Kanalıyla

Akademi yayın hakkını sattığı ABC Kanalı ile sözleşmesini 2020’ye kadar uzattı. Her 5 yılda bir ihaleye çıkartılan Oscar ödül törenlerin naklen yayın hakkı 2014’te sona erecekti. ABC diğer kanallar ihaleye katılmayınca doğrudan sözleşmesini 2020’ye kadar sürdürme kararını verdi. Böylece 36 yıldan bu yana töreni yayınlayan ABC yoluna devam edecek. ABC sadece ulusal ve uluslararası canlı yayın için Akademiye 65 ila 70 Milyon Dolar ödüyor.

* Bugüne kadar verilen Oscar Heykelciği sayısı 2807’yi buldu

İlk 1929 yılında yapılan Oscar Ödül törenlerinde bugüne dek tam 2792 ödül dağıtılmış oldu. 83. Oscar Ödül törenine kadar 2768 Oscar heykelciği sahibini bulmuştu Pazar gecesi 24 dalda 39 ödül tane daha verildi ve bu rakam 2807’ye ulaştı.

* Rekor medya akredite başvurusu

83. Oscar Ödül törenini izlemek için 83 ülkeden toplam 5005 medya mensubu akredite için başvurdu. Bunlardan sadece 1902’si akredite olabildi. Akademi gelecek yıl bu rakamı 2000’e çıkartmak için bir çalışma yaptığını da açıkladı.

* 83 yıllık Oscar’lar tarihinde bir ilk: Bir Türk şirketi reklam verdi

83 yıllık Oscar Ödülleri töreninde Türkiye açısından bir ilk yaşandı ve ABC kanalının canlı yayını sırasında ki reklamlarda THY’nin son reklamı ekranlara geldi. .30 saniyelik bir reklam için 1 Milyon Dolar ödeniyor. THY, 3 Mart’ta İstanbul - Los Angeles seferlerini başlatıyor.

* Tom Hanks “Oscar’ı kazanma anının tanımını yaptı”

Oscar’ı iki kez kazanan Tom Hanks büyük şölen başlamadan önce Oscar’ı kazanma anının tanımını şöyle yaptı: “And the Oscar goes to..” cümlesini duyduğun an bacaklarından midene doğru kan dolaşımının teklediğini hissedersin. Titrersin için çekilir. Adın okununca o kan mideden jet hızsıyla beynine hücum eder. O an hiçbir şey düşünemezsin ve dudakların istem dışı bir şeyler söylemeye çalışır. Alkışlardan kendinin nerede olduğunu bile algılayamazsın. Sonra birden ensenden kulaklarına doğru bir tazyikle kendine gelirsin ve ilk sözün “Thank You” (Teşekkür ederim) olur. Eline tutuşturdukları heykelciğin sadece ağırlığını hissedersin.”

* Efsane Kirk Douglas “Kız Anne ben film çevirirken bu güzellikle neredeydin?

Michael Douglas’ın babası efsane oyuncu Kirk Douglas 95 yaşına karşın bastonla da olsa sahneye çıkarak ödül dağıttı. En İyi Yardımcı Kadın Oşuncu” dalında ödülü Melisa Leo’ya veren Douglas bir ara sunucu Anne Hathaway’e takılarak “Kız Anne, ben film çevirirken bu güzellikle sen neredeydin?”diye sordu.

*En Seksi, En Sade Jennifer Lawrence

ABC televizyonu Moda eleştirmeni Randolph Duke “Winter’s Bone” filmi ile “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülen Jennifer Lawrence’e “En Sade ve En Seksi” olarak ilan etti. Aynı Randolph “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü alan Melisa Leo’nun Mark Brower tasarımını “En Etkileyici” olarak yansıttı. Randolph “En Göze Hoş gelen tasarımın ise Reese Witherspoon’un Armani’si olarak gösterdi. Halle Berry’nin Marchesa’sıda “En Yakışan” tasarım olarak Randolph Duke tarafından beğenildi. Nihayet ünlü eleştirmen Helena Bonham Carter’i büyük şölenin “En Rüküşü” olarak ilan etti.

*Bir yıl geç gelen ödül

Colin Firth geçen yıl yine “ En İyi Erkek Oyuncu” dalında Tom Ford’un “A Single Man” adlı filmi ile aday gösterilmiş acak ödülü Jeff Bridges’e kaptırmıştı. İki aktör bu yıl yine aynı dalda aday gösterildiler. Ama “Zoraki Kral” rolü ile Firth bu kez mutlu sona ulaştı.

*Portman için ambulans

“Siyah Kuğu” filminde ki rolü ile bütün ödülleri toplayan Natalie Portman için Oscar Ödülleri töreni sırasında bir ambulans Kodak Tiyatrosunun arka sokağında bekletilecek. Altın Küre ödülleri sırasında rahatsızlanan ve bebeğini düşürmekle karşı karşıya kalan Portman için Akademi riske girmek istemedi.

* Şiddetli yağmur korkuttu

Son iki günden beri Los Angeles’i teslim alan yoğun yağmur nedeniyle Kırmızı Halı’nın üstü saydam çadır ile kapatıldı.Törene 12 saat kala Meteoroloji uzmanları tören sırasında yağmur yağmayacağını açıklamasıyla çadırın kalkması haline ısının sadece 11 derece olması ve yaklaşık 2.5 saat sürecek Kırmızı Halı töreni sırasında dekolteli tuvalet giyecek ünlülerin üşüme olasılığı organizatörler açısından ikinci bir sıkıntı yarattı.

* Bahisçiler pirim yapamadı

Oscar Ödülleri töreninde ilk kez iki ödülün banko sahipleri çok önceden adeta heykelciğe tapu koşmuş gibi açıklandılar. “En İyi Kadın Ouncu” dalında “Siyah Kuğu”nun muhteşem oyucusu Natalie Portman ile Zoraki Kral’da kekemelerden daha yetenekli kekemeyi canlandıran Colin Firth “En iyi Erkek Oyuncu” ödülü için rakip tanımadığı iddiası bahsi müşterekçilerde prim bile yapamadı. Bu arada adaylardan Javier Bardem “Colin Firth nasıl olsa kazanacak. Kafamdan “Acaba kazanırmıyım?” sorusu bile geçmiyor” itirafında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.