Kenan Evren Duruşmalara KATILAMAZ

Kenan Evren Duruşmalara KATILAMAZ

12 Eylül darbesinin mimarı Evren için hazırlanan rapora göre, eski Genelkurmay Başkanı 12 Eylül davasının duruşmalarına sağlık sorunları nedeniyle katılamaz.

A+A-

12 Eylül darbesinin mimarı Evren için hazırlanan rapora göre, eski Genelkurmay Başkanı 12 Eylül davasının duruşmalarına sağlık sorunları nedeniyle katılamaz.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 12 Eylül davasının görüldüğü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen raporda, sanık Kenan Evren'in duruşmaya katılmasının "tıbbi açıdan uygun olmadığı" bildirildi.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, "Evren'in yaşı ve durumu dikkate alınarak, duruşmada hazır bulunmasının hayati tehlikeye yol açıp açmayacağına" ilişkin rapor talep etmişti.

Gazetelerdeki haberlere göre, raporda, Evren'in, "duruşmada oturarak veya ayakta ifade vermesinin tıbbi açıdan uygun görülmediği" yazılı.

Sanık Tahsin Şahinkaya'nın Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden istenen sağlık raporu ise mahkemeye henüz ulaşmadı.

Mahkeme, gelen raporlar doğrultusunda sanıkların ifadelerinin nasıl alınacağına gelecek duruşmada karar verecek.

Sanıkların sağlıklarının duruşmaya gelmelerine elverişli olup olmadığının sorulduğu İstanbul Adli Tıp Kurumu, kronik hastalıkları ve yaşları nedeniyle uzun süre efor gerektiren durumlar ve stresli ortamlarda, sanıkların kardiyak-nörolojik hastalıklarının hayati tehlike yaratabileceğini ve doktor eşliğinde mahkemeye gelerek ifade vermeleri durumunda dahi, hayati tehlike riskinin gerçekleşmesi halinde, tıbbi müdahalenin yeterli olmayabileceğini belirtmişti.

Adli Tıp Kurumu'nun raporuna göre, Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, sanıkların ifadelerinin sesli ve görüntülü iletişim teknolojisiyle alınmasını talep etmiş, müdahil avukatları ise raporu kabul etmeyerek ''bağımsız sağlık kuruluşlarından rapor alınmasını'' istemişti.

Mahkeme de sanıkların üniversite hastanelerine sevk edilmesine, gerektiğinde doktor ve sağlık ekipmanıyla mahkemeye gelerek ifade vermeleri durumunda hayati tehlikeyle sonuçlanacak bir durumun oluşup oluşmayacağına ilişkin rapor alınmasına karar vermişti.

Dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Şahinkaya duruşmalara gelmiyor.

Davanın iki sanığı Evren ve Şahinkaya'nın, 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''Devlet Kuvvetleri Aleyhinde Cürümler''e ilişkin 146. maddesi ile 80. maddesi uyarınca ''ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına'' çarptırılmaları isteniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.