1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Jandarma'nın 179.ncu Yıldönümü
Kars'ta ki 'Mülteci' Meselesi TBMM Gündeminde

Kars'ta ki 'Mülteci' Meselesi TBMM Gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Kars'taki mülteciler ve sorunlarını meclise taşıdı.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Kars'taki mülteciler ve sorunlarını meclise taşıdı.

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Türkiye'nin en büyük sorunlarından mülteci ve göçmenlerin Kars'tik durumlarını ve sorunlarına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması üzerine soru önergesi verdi.

Cevaplanması için verilen önergede şu ifadeler kullanıldı:

Türkiye son zamanlarda batıya gitmek isteyen mültecilerin geçiş güzergahı durumundadır. Bu geçiş sırasında belirli zamanlarda Türkiye’de kalan mülteciler çeşitli sorunlar yaşamaktadırlar. Düzenli ve insan hakları temelli bir yaklaşımın olmaması hem Kars’ta yerleşik yurttaşların hem de mültecilerin sorun yaşamasında başlıca faktörler arasındadır. Özellikle Afganlardan oluşan mültecilere Suriye’den gelen insanların da eklenmesiyle mevcut durum şehir için önemli konular arasına girmiştir.

Bu bağlamda;

1- Kars ilinde kayıt altına alınmış kaç mülteci bulunmaktadır?

2- Değişik ülkelerden gelenler hangi hukuki tanım çerçevesinde ikamet etmektedirler?

3- Kars’taki göçmenlerin/sığınmacıların/mültecilerin ülkelere göre dağılımı nedir?

4- Kars’taki  göçmenlerin/sığınmacıların/mültecilerin yiyecek ve barınması nasıl sağlanmaktadır?

5- Kars’taki  göçmenlere/sığınmacılara/mültecilere insani yardım malzemeleri ulaştırılmakta mıdır? Eğer herhangi bir yardım alıyorlarsa bunlar nelerdir?

6- Kars’taki  göçmenlerin/sığınmacıların/mültecilerin istihdamı için çalışmalar var mıdır? Eğer çalışmalar varsa bunlar nelerdir?

7- Kars’ın yerleşik halkı ile şehirlerine gelmek zorunda kalan göçmenlerin/sığınmacıların/mültecilerin barış içerisinde yaşamaları için hangi çalışmalar yapılmaktadır?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.