1. HABERLER

  2. Kars'ta Dünya Barış Günü KUTLANDI
Kars'ta Dünya Barış Günü KUTLANDI

Kars'ta Dünya Barış Günü KUTLANDI

Kars'ta BDP İl Örgütü ve KESK üyeleri 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

A+A-
Kars'ta BDP İl Örgütü ve KESK üyeleri 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Kars İl Başkanlığı, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.


BDP Kars İl Başkanı İdris Ağbaba, BDP'nin ülkede yaşanan bu kardeş kavgasına ve akan kana karşı olduğunu söyledi. Ağbaba, "1 Eylül, Türkiye'de yeni bir barış sürecinin başlangıcı olmalıdır. Umut ediyoruz ki, bu süreç halkımızın hiçbir aşamasına dahil edilmediği referanduma kurban edilmez. Buradan siyasi parti liderlerine 1 Eylül Dünya Barış Günü'ne yaraşır bir üslupla birbirlerine hitap etmeleri, argo ya da tahrik edici tarzlarını bırakmaları ve ülkemizde kalıcı barışın sağlanması için birlikte bir çaba içinde olmaları çağrısında bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

BDP Kars İl Başkanı İdris Ağbaba, devletin operasyonları durdurması gerektiğini ifade ederek, "PKK'nın 20 Eylül'e kadar ilan ettiği ateşkesin kalıcı hale dönüştürülmesi için devletten operasyonların durdurulmasını, adalete ve eşitliğe dayalı kalıcı toplumsal barışın sağlanması yönünde adımlar atılmasını istiyoruz. Ülkedeki tüm farklı kimlik ve kültürlere saygı temelinde, göstermelik olmayan düzenlemeler yapılmalı, bürokrasi yeniden yapılandırılmalıdır. Tüm siyasi hükümlü ve tutuklular ile ülke dışındaki siyasi gruplar için koşulsuz bir genel af çıkarılmalıdır" diye konuştu.

BDP Kars İl Başkanı İdris Ağbaba, Kürtler ile Türklerin barışa ihtiyaçları olduğunu dile getirerek, "19 Nisan'da başlayan operasyonlarda tutuklanan ve sayısı 2 bine yaklaşan Kürt siyasetçisi, belediye başkanı ile Barış ve Demokratik Çözüm Grubu üyelerinin serbest bırakılması çağrısını yapıyoruz" şeklinde konuştu.

BDP'nin basın açıklamasında polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Basın açıklamasından sonra BDP İl Başkanlığı binası yürüyerek giden partilileri emniyet güçleri takip etti.

KESK'TEN BASIN AÇIKLAMASI
Kars'ta Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) ile Eğitim-Sen üyeleri 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.


KESK temsilcilikleri adına basın açıklamasını okuyan EĞİTİM-SEN Kars Şubesi Başkanı Ahmet Adıgüzel; “1 Eylül Dünya Barış Günü’nün İkinci Dünya Savaşı’nın bitimiyle başlatıldığını söyledi.

Eğitim-Sen Kars Şubesi Başkanı Ahmet Adıgüzel, “Barış günü geleneğinin 65’nci Yılını idrak ediyoruz. Ancak ne var ki insanlığın geride bıraktığımız bu 65 yıl boyunca barış yönünde önemli bir gelişme gösterdiğini söylemekten hala çok uzağız. Bu 65 yılın muhasebesi bizlere insanlığın karanlık yönlerini ve bu yönün en zalim yüzü savaş gerçeğinden kurtulamadığımızı gösteriyor” dedi.

Ahmet Adıgüzel; “Dünyanın yakın tarihi aklın kabullenemediği, vicdanları parçalayan savaşlarla, katliamlara sahne olmuştur. 65 yıl boyunca insanlık bir yandan geçmiş savaşların izini silmeye, yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan yeni savaşlarla yüzleşti. 20’nci Yüzyıl boyunca yaşanan Vietnam’da, Kamboçya’da, Afrika’da, Filistin’de, Bosna’da dünyanın birçok bölgesinde yaşanan savaşların ağır yükünü hem vicdanımızda hem de kaybettiğimiz milyonlarca insanda taşıyoruz” diye konuştu.

1 MİLYAR İNSAN AÇLIKLA SAVAŞIYOR
Eğitim-Sen Kars Şubesi Başkanı Ahmet Adıgüzel, dünyada 21’nci yüzyılda 1 milyar insanın açlıkla savaştığına dikkat çekti.

Adıgüzel; “21’nci Yüzyıl’da insanlık bir yandan barış mücadelesini sürdürürken bir yandan 1 milyar insan açlıkla savaşıyor. 6 milyar nüfusa rağmen sadece 1 milyar insan insanca koşullarda yaşıyor. Küresel kapitalizm bu sorunların üstesinden gelmek bir yana, kendi bekasını sürdürmek için bir kez daha savaşa tutunuyor. Çünkü küresel şirketler için savaş karlı bir sermaye birikim aracı. Silahlanmaya yılda bir kaç Trilyon doların üzerinde para harcanıyor. ABD önderliğinde emperyalist ülkeler dev savaş bütçeleriyle silahlanmayı sürdürüyor. Türkiye’de bu silahlanma yarışının süper liginde yer alıyor. Türkiye Dünyada silaha en çok para harcayan ilk 5 ülke arasında. Savaşlar, Irak’ta, Afganistan’da, Somali’de, Filistin’de can almaya devam ediyor. Bunun en somut örneğini İsrail’in Mavi Marmara baskınında sivillere yönelik şiddetinde de gördük, yaşadık” şeklinde konuştu.

Eğitim-Sen Kars Şubesi Başkanı Ahmet Adıgüzel, daha sonra şunları söyledi: “Barış bizim için çok daha önemli, çok daha sıcak bir konudur. Çünkü Türkiye de yukarıda saydığımız örneklerde olduğu gibi bir savaş coğrafyasıdır. Hepimizin hafızasında, bireysel tarihinde bu savaş canavarının açtığı bir yara, bir iz mutlaka vardır. İşte Kürt Sorunu’nu savaşla “çözme” hırsının canından ettiği kırk binin üzerinde insanımızın hatırası ortada durmaktadır. Bu savaşta yaralanmış, sakat kalmış, psikolojik travmalara mahkûm edilmiş on binlerimiz bizlere savaşın insanlık dışı yüzünü gösteren canlı ibret belgeleri olarak aramızda yaşıyorlar. Çocuklarını yitirmiş ana-babalar, kardeşler, eşler ve yetimlerle bu sayı neredeyse milyona yaklaşıyor. Hiçbir mezarlığımız yok ki savaşta yitirdiğimiz bir bedenimiz yatmasın.

Bugün buradan dünyanın barış içinde yaşamak isteyen sıradan insanları olarak haykırıyoruz. Savaşı durdurun, savaşı durdurun, savaşı durdurun. Barış adına her fırsatı, her zemini değerli buluyoruz. Bu nedenle mevcut “eylemsizlik kararını” önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Operasyonların ve tutuklamaların durdurulması, diyalog yönünde bir adım atılması için bir kez daha bir eşikteyiz. Şimdi zaman cesur davranma zamanı. Geride bıraktığımız onlarca yıl savaşın, ötekileştirmenin, inkâr ve imha politikalarının bir işe yaramadığını kanıtladı, şimdi artık çözüm için hiç denenmeyeni barış’ı deneme zamanı.”

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı bölgede basın açıklamasından sonra kalabalık sessizce dağıldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.