iPhone SİZİ GÖZETLİYOR !

iPhone SİZİ GÖZETLİYOR !

Cihaz gittiğiniz yerlerin bilgisini hafızaya kaydediyor. Dolayısıyla iPhone kullanıyorsanız attığınız her adım kaydediliyor.

A+A-

Cihazın yazılımını inceleyen güvenlik uzmanları daha önce bilinmeyen bir özelliği keşfetti. Cihaz gittiğiniz yerlerin bilgisini hafızaya kaydediyor. Dolayısıyla iPhone kullanıyorsanız attığınız her adım kaydediliyor.

Guardian gazetesinde yer alan habere göre, iki uzman, Pete Warden ve Alasdair Allan, yapmayı düşündükleri veri görselleştirmesi projesi için birlikte çalışırlarken gizli bir dosya keşfettiklerini, ilk anda dosyada ne kadar veri olduğundan emin olamadıklarını, daha sonra dosyadaki verileri açıp incelediklerini ve korkutucu miktarda verinin saklanmış olduğunu gördüklerini belirttiler.

Telefonda yer alan bu gizli özellik, GPS yerine telefon şebekesi üzerinden takip ettiği için kullanıcı zaman zaman bulunmadığı mekanlarda da görülebiliyor. Telefonda saklanan bu bilgi "iPhone Tracker” adlı yazılım sayesinde gidilen yerlerin haritasını çıkarıyor. Cihaz bilgisayar ile senkronize edildiğinde harita bilgisayara yükleniyor.

Telefonda keşfedilen bu gizli özelliğin iPad içinde de yer aldığı söyleniyor. Apple konuyla ilgili henüz hiç bir açıklama yapmazken, uzmanlar, saklanan bilgilerin üçüncü kişilerin eline ulaşmadığını söylüyor. Fakat durum, "Üçüncü kişiler hiçbir bilgiye ulaşamıyorsa, telefonda böyle bir özellik neden var?" sorusunu gündeme getiriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.