1. HABERLER

  2. Hükümet İMKB Yönetimine EL KOYDU
Hükümet İMKB Yönetimine EL KOYDU

Hükümet İMKB Yönetimine EL KOYDU

Yayımlanan yeni bir Kanun Hükmünde Kararname ile İMKB Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin görevleri 31 Aralık 2011 tarihinde sona erecek.

A+A-

Yayımlanan yeni bir Kanun Hükmünde Kararname ile İMKB Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin görevleri 31 Aralık 2011 tarihinde sona erecek.

Yürürlüğe giren yeni bir Kanun Hükmünde Kararname ile İMKB'de yönetim değişiyor.

Resmi Gazete'nin 2 Kasım 2011 tarihli mükerrer sayısında yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname uyarınca, İMKB Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin görevleri 31 Aralık 2011 tarihinde hiçbir işleme gerek kalmaksızın sona erecek. Yönetim Kurulu'nun görevi Kasım 2012'de doluyordu.

Kararname uyarınca, İMKB Yönetim Kurulu'nun üye sayısı 5'ten 7'ye çıkarılırken, Borsa Başkanı'nın görev süresi dört yıl, yönetim kurulu üyelerinin görev süresi üç yıl olarak belirlendi.

Kararnameye göre, maddenin yayımı tarihinden itibaren 60 gün içinde İMKB tarafından, 1 Ocak 2012 tarihinde göreve başlamak üzere, yönetim kurulunun 3 üyesini seçmek için olağanüstü genel kurul toplantısı yapılacak.

Yeni yapılanmada 7 üyeden 4'ünü kamu, 3'ünü genel kurul seçecek.

ÖZELLEŞTİRME SÜRECİ İÇİN Mİ?
Kanun Hükmünde Kararname'nin özelleştirme sürecinde daha hızlı karar için çıkmış olabileceği belirtiliyor.

YÖNETİM KURULUNDA KİMLER VAR?

Hüseyin Erkan / Başkan
Yusuf Serbest / Yönetim Kurulu Başkan Vekili
Sudi Aydemir / Yönetim Kurulu Üyesi
Mehmet Osmanoğlu / Yönetim Kurulu Üyesi
Dr. Berra Kılıç / Yönetim Kurulu Üyesi

'Beş kuruş vermediler, yönetime el koydular'

Borsadaki sürpriz yönetim değişikliği kararını değerlendiren İMKB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Osmanoğlu "Kamu İMKB'ye beş kuruş katkı sağlamadı ama şimdi yönetime el koyuyor" dedi.

İMKB'deki sürpriz yönetim kurulu değişikliğine İstinye'den ilk yanıt geldi.

2007 yılından beri İMKB’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Mehmet Osmanoğlu konuyla ilgili olarak CNBC-e'ye konuştu.

Osmanoğlu şunları söyledi: "Bu karara şaşırdık, çok ani bulduk. İMKB'nin önümüzdeki dönemdeki yapılanmasına ilişkin olarak gerek bizim ve sektörün çalışmaları söz konusuydu. İstanbul Üniversitesi Sermaye Piyasası Enstitüsü bir raporu hazırlamak üzereydi. Ancak ne yazık ki, bugün bir kanun hükmünde kararname gerçekleştirildi. Konunun gerekçelerini biz de anlamaya çalışıyoruz.

Mevcutta İMKB'nin yönetim kurulu beş kişiden oluşuyor. Başkanı kamu atıyor, dört kişiyi ise sektör seçiyordu. Bu KHK ile yönetim kurulu üyesi 7'ye çıktı ve başkan dahil üç üyeyi kamu atayacak. Üç üye ise genel kurul tarafından atanacak. Bu esas itibariyle kamunun yönetime el koymasıdır. İMKB'nin bugünkü malvarlığında kamunun maddi olarak beş kuruşluk katkısı yoktur. Tamamen sektörün katılımlarıyla gerçekleşti. Sektörün yönetim hakkı elinden alınmış oldu.

SON GÜN APAR TOPAR DEĞİŞTİRİLDİ
İMKB'nin şirketleştirilmesine ilişkin görüşler vardı, çalışmalar vardı. Bunların içinde İMKB de, sektör de vardı. Bunun bir bütün olması lazım. Bütün bunlar bypass edilerek 28 yıl önce KHK ile oluşturulan İMKB'nin yönetim yapısının sektöre danışılmadan yetki yasasının son gününde apar topar değiştirilmiş olması anlayabildiğim bir konu değil.

HALKA AÇIK ŞİRKETLERİ ETKİLEMEZ
Bu durum halka açık şirketler için bir etkisi olmaz. Bu yönetim yapısının kamunun eline geçecek olması sektöre maliyet açısından maliyet açısından yansıması olacak mı, onu da hep birlikte göreceğiz."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.