1. HABERLER

  2. Fitne, Ortadoğu'yu Ayağa KALDIRDI
Fitne, Ortadoğuyu Ayağa KALDIRDI

Fitne, Ortadoğu'yu Ayağa KALDIRDI

Hz. Muhammed ve İslam'a hakaret eden filme gösterilen tepki Ortadoğu'da dalga dalga yayılıyor.

A+A-

Hz. Muhammed ve İslam'a hakaret eden filme gösterilen tepki Ortadoğu'da dalga dalga yayılıyor.

Libya ve Mısır'da başlayan gösteriler Sudan, Tunus, Yemen ve Lübnan'a sıçradı. Bu ülkelerde cuma namazı sonrası güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda en az 8 kişi hayatını kaybetti. Arap Baharı'nın başladığı yer olan Tunus'ta ABD elçiliğine girmeye çalışan göstericilerden iki kişi güvenlik güçleri tarafından öldürüldü. Gösteriler sırasında elçilik yakınlarındaki bir Amerikan okulu ateşe verildi.

Gösterilerin en kanlı geçtiği ülkelerden Yemen'de ise en az 4 kişi hayatını kaybetti. Lübnan'da güvenlik güçleriyle çatışan göstericilerden bir kişi öldü. Aynı şekilde bir kişinin hayatını kaybettiği Sudan'da göstericiler Alman büyükelçiliğini ateşe verdi. Dünyanın yakından takip ettiği Mısır'da ise cuma namazı sonrası toplanan kalabalıklar barışçıl gösteri yaptı.

Ali Abdullah Salih yönetiminin devrilmesinden sonra istikrarın sağlanamadığı Yemen'de, Amerikan Büyükelçiliği'ne girmeye çalışan göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda en az 4 kişi öldü, 48 kişi yaralandı. Amerikan yönetimi, misyonlarını ve elçilik personelini korumak amacıyla bu ülkeye 50 deniz piyadesi gönderdi.

Lübnan'ın kuzeyindeki Trablus kentinde filmi ve Papa Benedict'in ülkeyi ziyaretini protesto eden göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Lübnan'daki gösteriler sırasında, hükümet binaları ve Amerikan menşeli bir restoran zinciri hedef alınırken, atılan taşlardan çok sayıda polis yaralandı.

Gösterilerin yayıldığı diğer bir Arap ülkesi Sudan'da ise göstericiler Alman büyükelçiliğine girerek binayı ateşe verdi. Güvenlik güçleri sayıları 5 bini bulan göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı. Ancak güvenliği aşan göstericiler binaya girerek önce camları ve mobilyaları parçaladı, daha sonra da ateşe verdi. Göstericilerin binaya girdiği sırada Alman büyükelçisi ve elçilik görevlilerinin güvenli bir yerde olduğu belirtildi. Başkent Hartum'daki İngiliz büyükelçiliğine de saldırı düzenlendi. Gösteriler sırasında 1 kişi hayatını kaybetti.

Siyasiler, kanaat önderleri, cemaatler ve din adamlarının yaptığı çağrılar Mısır'da da etkili oldu. Tahrir'de yapılması beklenen '1 Milyon' gösterisine katılım çok düşük oldu. Meydanda toplanan yaklaşık 10 bin kişi ABD ve filmi çeken kişiler aleyhine slogan attı. Ülkede üç gündür devam eden çatışmalarda 100'den fazla kişi yaralandı. Mısır'da özellikle Mısırlı Hıristiyanların yapılan film ile ilgileri olmadığı yönünde çağrılar da tansiyonu düşürdü.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.