1. HABERLER

  2. Bin Operasyona 5 yıl, Newroz'a 225 yıl
Bin Operasyona 5 yıl, Newroza 225 yıl

Bin Operasyona 5 yıl, Newroz'a 225 yıl

Newroz kutlamasına katılmak, Deniz Gezmiş'lerin fotoğraflarını taşımak ve 12 Eylül darbecileri yargılansın eyleminde bulunmakla suçlanan öğrenciler 225 yıl hapis cezası ile yargılanıyor.

A+A-

‘Devlet için bin operasyon yaptık‘‘ diyen Mehmet Ağar'a "silahlı çete oluşturmak" suçlaması ile 5 yıl hapis cezası verilirken, Newroz’a ve 1 Mayıs kutlamasına katılan, Deniz Gezmişlerin fotoğraflarını taşıyan öğrencilere 225 yıl hapis istendi.

Newroz kutlamasına katılmak, Deniz Gezmiş’lerin fotoğraflarını taşımak ve 12 Eylül darbecileri yargılansın eyleminde bulunmakla suçlanan öğrenciler 225 yıl hapis cezası ile yargılanıyor. 5’i üniversite öğrencisi, tutuklu 7 kişi 29 Mayıs’ta Ankara’da yargıç karşısına çıkacak.

Ağır hapis cezası istenen öğrenciler geçtiğimiz yıl Ankara’da,“12 Eylül darbecileri yargılansın” eylemi başta olmak üzere 1 Mayıs ve Newroz kutlamalarına katılmakla, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Che Guevara ve Yılmaz Güney’in fotoğraflarını taşımakla suçlanıyor.

Sincan 1 No’lu F Tipi’nde tutuklu olan, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İşletme son sınıf öğrencisi Sedat Yıldırım 6 aydır tutuklu olduğunu ve duruşmada tahliye edilmemesi durumunda okuldan mezun olmayacağına dikkat çekti.

Yıldırım gönderdiği mektupta ‘’1 Mayıs’a, 12 Eylül darbecilerinin idam ettiği devrimcilerin anmasına katıldık. Cuntayı lanetledik, şiir okuduk, türkü söyledik. Cuntacıları tutuksuz yargılamayı demokrasi marifeti bilenler, bizleri tutukladılar” dedi.

Mektubunda, Mehmet Ağar’ı kastederek, ‘‘12 Eylül’de yüz binlerce, 90’larda ise bin operasyon yapanlar için 5 yıldızlı VIP konukevleri hazırlatılıyor ileri demokraside. Fakirler için, bu saldırıların mağdurları için ise tabutluk hapishaneler” diye yazdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Umut Halit Nuray, Hüseyin Arlıer, Reyhan Alkıvılcım, Emrah Irmak, Meltem Tuna, Sedat Yıldırım, Barış Onay, THKP-C/Direniş Hareketi örgütüne üye olmakla suçlanıyor.

İddianamede, 11 Eylül 2011’de Ankara’da düzenlenen “12 Eylül darbesini protesto mitingi”, terör örgütü faaliyeti olarak değerlendiriliyor. Ev aramalarında el konulan Mihri Belli’nin “Kızıldere’ye Varan Yol”, Jürgen Habermas’ın “Sivil İtaatsizlik” gibi kitapları da delil olarak gösteriliyor. Sanıkların her birine örgüt üyeliğinden 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis istenirken katıldıkları her bir eylem için de, 1 ile 5 yıl arası hapis cezası isteniyor. Toplam ceza ise 255 yıl.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.