1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. SARIKAMIŞ

  4. Elektrik Akımına Kapılan Kadın Öldü
'Bal Arıları Mühendis Oluyor' Projesi Kars’ta

'Bal Arıları Mühendis Oluyor' Projesi Kars’ta

"Bal Arıları Mühendis Oluyor" kurumsal sosyal sorumluluk projesi, Kars Hüsnü M. Özyeğin Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri ile buluştu.

A+A-

Ford Otosan tarafından Koç Holding’in Ülkem İçin projesi kapsamında, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 81 ilde ve en az 81 okulda uygulanacak olan "Bal Arıları Mühendis Oluyor" kurumsal sosyal sorumluluk projesi, Kars Hüsnü M. Özyeğin Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri ile buluştu.

Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün himayesinde iki gün boyunca katılımcılara meslek seçimi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında farkındalık eğitimi verildi. Mühendislik mesleğinin de tanıtıldığı eğitimlerde, Ford Otosan mühendisleri de rol model olarak kendi deneyimlerini aktardı.

Türk otomotiv sektörünün öncü kuruluşu Ford Otosan, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak, iş kültüründe ve sosyal hayatta daha eşitlikçi bir yaklaşım geliştirmek hedefiyle başlattığı, "Bal Arıları Mühendis Oluyor" kurumsal sosyal sorumluluk projesi için Kars’taydı.

Uçan Süpürge Bal Arıları Mühendis Oluyor Proje Koordinatörü Özlem Başdoğan, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nden Ali Erdoğan ve Ayşe Türel Kırdök, Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez Ateş, Ford Otosan Ürün Geliştirme Mühendisleri Demet Koç ve Emrah Kınav toplantıda lise öğrencileriyle bir araya geldi. Kars Hüsnü M. Özyeğin Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen toplantılarda kız ve erkek öğrencilerin yanı sıra, öğretmenlerine de meslek seçiminde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin olumsuz sonuçları anlatıldı. Eğitime katılan öğrencilere mühendislik mesleğinin tanıtılmasının yanı sıra, projenin sonunda üniversitelerin mühendislik bölümlerini tercih eden kız öğrencilere, Ford Otosan’da staj imkânı da sunulacak. Proje kapsamında bugüne kadar 4 bine yakın öğrenciye ulaşıldı.

Toplantılarda meslek seçimine dikkat çeken Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez ateş şunları söyledi:

“Projemizle, toplumda geleneksel olarak kadınlar için uygun görülen mesleklerin dışında kalan mühendisliği seçme konusunda kız öğrencileri özendirip cesaretlendireceğiz. Bu projeyle birlikte, mühendislik mesleğini seçen kız öğrenci oranını ve kadın mühendislerin görünürlüğünü artıracağımıza inanıyoruz.”

BAL ARILARI MÜHENDİS OLUYOR 81 İL VE EN AZ 81 LİSEYİ ZİYARET EDECEK

Koç Topluluğu’nun 10 yıldır yürüttüğü "Ülkem İçin" sosyal sorumluluk projesinin, 2015-2017 yılı teması olan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” kapsamında; Milli Eğitim Bakanlığı ve Uçan Süpürge sivil toplum örgütü işbirliğiyle başlatılan “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projesi ile 81 ilde eğitim gören kız öğrenciler mühendis olma yolunda teşvik edilecek.

24 ay sürecek projenin saha uygulaması; Uçan Süpürge Toplumsal Cinsiyet uzmanları, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin uzmanları ve Ford Otosan’ın gönüllü mühendisleri tarafından İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Ford bayilerinin destekleriyle gerçekleştirilecek. Meslek seçimi hakkında farkındalık yaratarak kadın ve erkekler için fırsat eşitliğinin önemine vurgu yapmak ve mühendislik mesleğini seçen kız öğrenci oranını artırmak için eğitimler verilecek. Gönüllü Ford Otosan mühendisleri de rol model olarak mühendislik mesleğini, çalışma koşullarını ve kendi tecrübelerini öğrencilere ve ailelerine aktaracak.

Proje ile; 81 ildeki en az 81 lisede, 8.100 kız ve 8.100 erkek lise öğrencisi, velileri ve öğretmenlerine ulaşılması hedefleniyor. İki yıl boyunca farkındalık eğitimleri ile sürecek olan projenin devamında, sürdürülebilirliğinin sağlanması için Ford Otosan ve Uçan Süpürge tarafından beş yıl boyunca ortak bir izleme programı da yürütülecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.