1. HABERLER

  2. Bakan Binali Yıldırım Kars'a GELDİ
Bakan Binali Yıldırım Karsa GELDİ

Bakan Binali Yıldırım Kars'a GELDİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Havacılık Bakanı Binali Yıldırım, bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere hava yolu ile Kars'a geldi.

A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Havacılık Bakanı Binali Yıldırım, bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere hava yolu ile Kars'a geldi.

Burada Kars Valisi Eyüp Tepe, Ak Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç ile Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş ile Ak Parti İl Başkanı Av. Ensar Erdoğdu tarafından karşılanan Bakan Yıldırım, bir açıklama yapmadan oteline geçti.

Haberin Devamı

YILDIRIM KAĞIZMAN'DA OKUL AÇTI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Kars'ın Kağızman ilçesinde yapımı tamamlanan anadolu lisesinin açılış törenine katıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kars'ın Kağızman ilçesinde yapımı tamamlanan Anadolu lisesinin açılış törenine katıldı.

Kars'tan karayolu ile Kağızman'a gelen Bakan Binali Yıldırım'ı ilçe girişince büyük bir kalabalık karşıladı. Davullu zurnalı karşılamada pankart yazarak dertlerini anlatan Kağızmanlılara bütün sorunları çözeceğini belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve beraberindeki heyet, okul açılışı içir tören alanına geçti.

Törende konuşan Bakan Binali Yıldırım, açılışı yapılan Anadolu lisesinin son teknoloji eğitim araç ve gereçleri ile donatılmış bir okul olduğunu belirterek, batı ile doğu arsındaki farkı kapatmayı hedeflediklerini söyledi. "Batıda ne varsa doğuda, güneyde, kuzeyde aynısı olacak" diyen Bakan Yıldırım, son 10 yıl içerisinde ülkeye kazandırılan derslik sayısının 186 bin olduğunu, geçmişte olduğu gibi bir derslikte 60 öğrenci olmayacağını dile getirdi. Kars'ta derslik başına düşen öğrenci sayısının 25 olduğunu da belirten Bakan Yıldırım, bu halkın desteği ile eğitimde daha iyi noktalara geleceğini belirtti.

Daha sonra vatandaşlara Kağızman-Karakurt yolu, Kağızman-Tuzluca yolu ve Kağızman-Kars yolunun bölünmüş yol olacağını müjdesini veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kağızman sulama suyu barajının da yapımına 2013 yılında başlayacağını açıkladı.

Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Bakan Yıldırım okul açılışından sonra ilçeden ayrıldı.

Bu Proje Stratejik Öneme Sahip

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı "Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi ile ilgili bilgi verdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi Kars'ın değil, bölgenin önemli ve stratejik bir projesi, bölgesel işbirliği projesi. Orta Asya ve Kafkasya'yı Türkiye üzerinden Avrupa'ya, Uzakdoğu'ya bağlayacak büyük bir proje" dedi.

Kars Valiliği'ni ziyaret eden Bakan Yıldırım, Vali Eyüp Tepe'den kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Yıldırım, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kars'ta yürüttükleri 14 ana projenin toplam tutarının 389 milyon lira olduğunu, Kars'a 79 yılda sadece 24 kilometre yol yapılmışken, son 10 yıl içinde 151 kilometre yol yapıldığını ifade etti.

Bakan Yıldırım, bölünmüş yol ağının da 175 kilometreye ulaştığına dikkati çekerek, "1993-2003 yılları arasında yollara harcanan para 23 milyon lira iken, 2003-2012 yılları arasında harcanan miktar 250 milyon lira. Devam eden projeleri de koyduğumuz zaman yollarla ilgili 650 milyon lira harcama yapmış olacağız" dedi.

Demiryolu sektöründe Kars'ın iki önemli projesi bulunduğunu, bu projelerden birinin Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi olduğunu anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bu proje aslında Kars'ın değil bölgenin önemli ve stratejik bir projesi, bölgesel işbirliği projesi. Orta Asya ve Kafkasya'yı Türkiye üzerinden Avrupa'ya, Uzakdoğu'ya bağlayacak büyük bir proje. Projenin toplam Türkiye tarafında kalan kısmı 76 kilometre. Bu 76 kilometredeki çalışma devam ediyor. 2013 yılında bu çalışmalar daha da hızlanacak. İstiyoruz ki 2013 sonunda bu yol Bakü'den Kars'a kadar Tiflis üzerinden tamamlanmış olsun. En azından test çalışmaları yapılmaya başlansın. Projenin 76 kilometreden sonra bir 26 kilometre Gürcistan üzerinde Ahılkelek'e kadar olan kısmı var. Orada da çalışmalar yürüyor. Ahılkelek'ten Tiflis'e, Bakü'ye devam eden yaklaşık 160 kilometrelik bir kısım daha var. O bir rehabilitasyon çalışması. Oradaki çalışmaları buradakilerle birleştirdiğimiz zaman projenin toplam bedeli 3 milyar liraya gelecek. Biz de kalan kısmı 1 milyar lira."

Bakan Yıldırım, proje kapsamında bugüne kadar 350 milyon lira harcama yapıldığını belirterek, 2013 yılı içinde yolun üst yapısına da başlanacağını ifade ederek, "Çalışmalar bitince proje tam kapasiteyle yürürlüğe girecek. Bu projeyle bağlantılı Kars'ta bir başka işimiz Kars Lojistik Merkezi. Bu proje Bakü-Tiflis Kars Projesi'nin bir parçasıdır. Aynı zamanda Kars'a devam eden bizim demiryolu ağımızın birleşeceği bir projedir. Önümüzdeki yıllarda Nahcivan-Kars bağlantısının da istifade edeceği bir projedir. Dolayısıyla 3 önemli projenin birleştiği bir yerde lojistik merkezi kuracağız" diye konuştu.

"Nahcivan-Kars demiryolu yeni bir alternatif olacak"

Kars-Nahcivan Demiryolu Projesi'nin iki ülke arasında önemli bir proje olduğunu, demiryolunun yapılmasına karar verildiğini anlatan Yıldırım, bu anlamda detaylı proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bakan Yıldırım, projenin toplam tutarının 1.5 milyar dolar olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Toplam 335 kilometrelik bir hat. Bu da tamamlandığında sadece Nahcivan'ı Kars'a, Erzurum'a, Selim'e bağlamıyoruz. Türkiye'nin demiryolu ağına bağlanacak ve Türkiye'nin her tarafına gitmek mümkün olacak. Bir başka önemi de Nahcivan'dan İran'daki demiryolu ağına bağlanmak suretiyle Orta Asya'ya, Uzak Doğu'ya Pakistan'a kadar yeni bir alternatif oluşmuş olacak. Bütün bu projelerin yolları Kars'a çıkıyor. Kars'ın önemi daha da artmış olacak."

Kars'ta 1988 yılında açılan havaalanının verimli kullanılamadığını belirterek, "Pistle ilgili sorunlarımız vardı. Havaalanının Kars'ın dışarıya açılan vitrini olması lazım. Pisti yenilendi. Uluslararası standartlarda 3 bin 500 metreye 45 metrelik güzel bir pistimiz var. Apronu yenilendi, yeni terminal yapılıyor. Onunla birlikte daha da büyütülmüş olacak. Güzel bir proje olmuş. Daha önce kafama yatmamıştı. Kara çadıra benziyordu ama yapılınca çok güzel ve ferah olduğunu gördüm. Bittiği zamanda Kars'ın başka bir havası olacak" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, 25 Ocak tarihinden itibaren Atatürk Havalimanı'na ilave olarak Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan günlük seferler başlayacağını, bu anlamda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Atlasjet firmasına izin verdiğini belirterek, "Uçak 13.10'da İstanbul'dan kalkacak ve buradan 15.45'te İstanbul'a kalkış olacak. Biletler de 77 liradan başlayacak. Bir rekabette olacak" dedi.

Yıldırım, çağrı merkezinin açılışını yaptı

Kars Belediyesi binasındaki çağrı merkezinin açılış törenine katılan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, bilişim sektöründe gelişmeler sayesinde devlet hizmetlerinin sanal ortamda verilmeye başladığını söyledi.

Bakan Yıldırım, sanal ortamın gelişmesiyle çağrı merkezlerinin kurulduğunu, bu merkezlerin yeni iş alanları oluşturduğunu ifade ederek, "Dünyada bu iş alanının yıllık cirosu 370 milyar dolar. Çalışan insan sayısı 10 milyonun üzerinde. Biz de daha yeni yeni fark edilmeye başladı. Bankalar ve diğer kitlesel hizmet veren kurumlar yavaş yavaş bu sektörün önemini kavramaya başladı. Bizim de Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerimizde çağrı merkezleri açılmaya başladı. 300'ü büyük ve orta ölçekli olmak üzere yurt genelinde bin çağrı merkezi var. Burada çalışanların sayısı 62 bine ulaştı" dedi.

Gelecekte bu sayının daha da artacağına dikkati çeken Yıldırım, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bilişim ve internetle gittikçe daha fazla iş yapmaya başladık. İnternet üzerinden yapılan ticaret 30 milyar liraya aşmış durumda. E-devlet kapısının devreye girmesi, firmaların ürünlerini vatandaşa daha hızlı tanıtmaları ve verdikleri hizmetleri zaman kaybından kurtarmak için internet üzerinde bu çağrı merkeziyle vatandaş bilgilendirme hizmetlerinden tutun, satılan bir ürünün servis hizmetine, vatandaşların sorularının cevaplanmasına kadar her şeyi artık buradan yapabiliyorsunuz. Çağrı merkezinde çalışan arkadaşlar zor durumda çalışıyor. Eşiyle tartışan bir kişi hırsını çağrı merkezi görevlisinden çıkarabiliyor. Yani hem iş görüyor buradaki arkadaşlar hem de rehabilitasyon görevi de yapıyorlar."

Bakan Yıldırım daha sonra Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, AK Parti Kars İl Teşkilatı ile Ebul Hasan Harakani Türbesi'ni ziyaret etti

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.