1. HABERLER

  2. AKP'de Yer Alan Kürtler UTANSIN!
AKPde Yer Alan Kürtler UTANSIN!

AKP'de Yer Alan Kürtler UTANSIN!

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde bağımsız milletvekili adayı Emine Ayna'nın içinde bulunduğu binlerce kişi, BDP İlçe binası önünde bir araya gelerek yürüyüş gerçekleştirdi.

A+A-

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu bağımsız milletvekili adayı Emine Ayna’nın içinde bulunduğu binlerce kişi, BDP İlçe binası önünde bir araya gelerek yürüyüş gerçekleştirdi. “Utan AKP. Utanın AKP’nin içinde yer alan bütün Kürtler” diyen Ayna, AKP ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “ölüm taciri” olduğunu söyledi.

BDP ilçe binasının toplanan binlerce kişi çarşı merkezine kadar yürüdü. Eyleme Emine Ayna’nın yanı sıra Diyarbakır İl Yönetimi, İl Genel Meclis üyesi, Bağlar ilçe başkanı Ali İnce, Diyarbakır Diyader yönetimi, Meyader Ergani temsilcileri, Ergani TZP, Kurdi-Der temsilcileri, Ergani İlçe Başkanı Mehmet Yergin ve İlçe Yönetimi, Ergani Belediye Başkanı Fesih Yalçın ve Meclis üyeleri katıldı.

Şırnak Uludere’de yaşanan bir çatışma sonucu yaşamını yitiren HPG gerillalarının resimleri, “Kürt Halkının Kanında Boğulacaksın Katil Erdoğan” pankartı ve KCK bayraklarının taşındığı eylemde, “Şehit Namırın”, “İntikam”, “Be Serok Jiyan nabe”, “Ergani Ovası Apocular Yuvası”, “PKK halktır halk burada”, “Baskılar Bizi yıldıramaz”, “Oylar namustur namus satılmaz” şeklinde sloganlar atıldı.

Yoğun polisiye önlemler altında yapılan yürüyüşte, kitlenin polis karakolu önünden geçerken, “Yuh” çekmesi dikkat çekti. Kitleye çarşıdan geçenlerin ve balkonlara çıkmış halkın alkışlarla destek vermesi gözlerden kaçmadı. AKP seçim bürosunun önünde Toma ve polisin barikat kurması karşısında da kitle “yuh” çekti, “Katil Erdoğan” ve “intikam” sloganlarını attı. Eski Hükümet binasının önüne ulaşan kitle Şırnak Uludere’de yaşamını yitiren 12 HPG gerillası için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından konuşan Ergani BDP ilçe başkanı Mehmet Yergin “ Son süreçte yaşanan askeri operasyonları kınadığı”nı belirtti.

ERDOĞAN BİR ÖLÜM TACİRİDİR

Daha sonra Emine Ayna da bir konuşma yaparak, “Utan AKP. Utanın AKP’nin içinde yer alan bütün Kürtler. Siz ki hala biz o büronun önünden geçerken içimiz hala kan ağlarken orada oturabiliyorsanız lanet olsun size. AKP bir tüccar partisidir. Erdoğan’ın kafası bir tacir gibi çalışıyor. Hiçbir şey umurunda değil. Bireysel hırsı dışında bireysel kazancı dışında ne insan ne doğa hiçbir şey umurunda değil. Ona yeni bir isim takıyoruz: AKP ölüm tüccarıdır. Erdoğan bir ölüm taciridir. Ölümden beslenin başka adı yoktur. Ölüm kararını veriyor altına imzasını atıyor. Bu halkın ahı kimsenin yanında kalmaz. Gaz bombaları bitmiş vah ne yazık! Bir senelik gaz bombalarını son üç ayda bitirdiler. Onları Kürt halkına sıkarak bitirdiler. Ergani halkının şehitlerine gösterdiği bağlılık ve sahiplenmeden dolayı kutluyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kitle Çermik yolu üzerinde bulunan Uzungöl’de boğularak yaşamını yitiren 17 yaşındaki Reis Kardaş adlı bir yurttaş için kurulan taziye çadırına kadar yürüyerek ailesine başsağlığı dileğinde bulunup Fatiha okudu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.