Ahmet Arslan'ın Dünya Posta Kongresi Açıklaması

Ahmet Arslan'ın Dünya Posta Kongresi Açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’de gerçekleşecek olan 26’ncı Dünya Posta Kongresi’ne ilişkin basın açıklamasında bulundu.

A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 26’ncı Dünya Posta Kongresi’ne ilişkin, “Kongrenin Türkiye’den başka yere kaydırılması adına bizi istemeyenlerin olağanüstü bir gayreti vardı. Ancak dostlarımızla birlikte bizi destekleyenlerle birlikte ülkemizin istikrarına ve ülkemize güvenenlerin desteğine istinaden bu kongre Türkiye’de yapılıyor” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’de gerçekleşecek olan 26’ncı Dünya Posta Kongresi’ne ilişkin basın açıklamasında bulundu. Söz konusu kongrenin dünya posta sektörünün geleceğine yön vereceğini belirten Bakan Arslan, “26’ncı Dünya Posta Kongresi bu sene ülkemizde yapılacak. Bu kongre Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altındaki dünya posta kongresinin 4 yılda bir yapılan kongrelerinden biri ve en önemlisi de bu dönemde özellikle ülkemizle ilgili oluşturulmak istenen kötü algı 15 Temmuz’daki hiç birimizin istemediği lanetlediği darbe girişiminden sonra uluslararası bir organizasyonun ülkemizde yapılıyor olması önemsediğimiz bir durum” şeklinde konuştu.

Kongrenin 2 hafta süreceğini kaydeden Bakan Arslan, “Bu 2 haftalık dönemin sonunda da Türkiye 4 yıl süreliğine Dünya Posta Birliği’nin (UPU), İdari Konsey Başkanlığı’nı alacak. Bu derecede önemli. Tabii ki posta sektörü özellikle küreselleşen dünyadan, küreselleşen sektörden öncede doğası gereği hep önem taşımaktaydı. Mektubun bir ucunda belki birey vardı ama öbür ucunda şehirler, ülkeler, kıtalar vardı. Dünya belki de bu kadar birbirine yaklaşmamıştı. Teknoloji bu kadar değişmemişti. Küreselleşme ile birlikte posta sektörü de kendisini yenilemek özellikle öneminden hiçbir şey kaybetmeden küreselleşen sektöre ayak uydurmak durumundaydı” ifadelerine yer verdi.

“4 yılda bir dünya posta dünya posta sektörünü yöneten binlerce bürokrat ve siyaset adamı bir araya gelecek” diyen Bakan Arslan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Dünya Posta Kongresi’nde, dünya posta sektörünün değişimi yakalayabilmesi teknolojiye ayak uydurabilmesi adına çok önemli kararlar alacak. 20 Eylül’de 26’ncısı düzenlenecek. Sayın Başbakanımızın davetiyle ülkemizde ilk defa toplanacak olan Dünya Posta Kongresi’nde 2017-2020 yıllarının dünya posta stratejisi belirlenecek.”

Dünya Posta Birliği üyesi 192 ülkeden 2 bin 500 delegenin kongreye katılacağını kaydeden Bakan Arslan, 2 hafta sürecek olan bu kongrede ayrıca en az 50 ülkeden bakanında ağırlanacağını söyledi.

"Kongrenin şehri İstanbul olacak"

Bakan Arslan, kongrede belirlenecek olan stratejinin 4 yıl boyunca dünyada İstanbul stratejisi olarak dünyanın her yerinde anılacağına dikkat çekerek, “Hem ülkemizin geldiği nokta hem de ülkemizin göz bebeği İstanbul’un 4 yıl boyunca bu sektörde anılıyor olması aynı zamanda Dünya Posta Kongresinin İdari Konsey Başkanlığını da devralmamız da bence çok çok önemli” açıklamasında bulundu.

Bakan Arslan, kongrede dokümanların büyük çoğunluğunun delegelere elektronik ortamda ileteceği için kongrenin kağıt dostu kongre olacağını da sözlerine ekledi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra birçok ülkenin söz konusu kongrenin Türkiye’de yapılmaması için olağanüstü bir gayret sarf ettiğine vurgu yapan Bakan Arslan, “Onlar dün olduğu gibi bugünde Türkiye’nin gücünün, Türkiye’nin dünyadaki konumunun herhalde farkında değillerdi ki bu kongrenin yerinin değişebileceğini değiştirilebileceğini düşündüler. Ancak biz her platformda ülkemizin istikrarının devam ettiğini ülkemizin hiçbir projesini aksatmadan devam ettireceğini her platformda savunduk. Bu kongrenin Türkiye’de devam etmesi adına önemli bir adım attık diye düşünüyorum. Bu kongrenin ayrıca böylede bir önemi var. Yaklaşık bir buçuk aydır bu kongrenin Türkiye’den başka yere kaydırılması adına bizi istemeyenlerin olağanüstü bir gayreti vardı. Ancak dostlarımızla birlikte bizi destekleyenlerle birlikte ülkemizin istikrarına ve ülkemize güvenenlerin desteğine istinaden bu kongre Türkiye’de yapılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Posta sektörünün geleceğine yön verecek kararların alınacağı 26’ncı Dünya Posta Kongresi’ne ne 192 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 delege katılacak. Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yapacağı organizasyonda 2017-2020 yılları arasında yürürlükte olacak ve kongre yaklaşık 50 ülke bakanını ağırlayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.