Ağrı Dağına 3 Yapay Gölet YAPILACAK

Ağrı Dağı'na 3 Yapay Gölet YAPILACAK

Iğdır'da, yaz aylarında yaşanabilecek muhtemel kuraklığa karşı Ağrı Dağı eteklerinde bulunan yaylalara üç yapay gölet inşa ediliyor.

A+A-

Iğdır’da, yaz aylarında yaşanabilecek muhtemel kuraklığa karşı Ağrı Dağı eteklerinde bulunan yaylalara üç yapay gölet inşa ediliyor.

Iğdır Valiliği İl Özel İdaresi tarafından, aşırı sıcak geçebilecek yaz aylarında oluşabilecek kuraklığa karşı, hem yaylalara çıkan vatandaşların su ihtiyacının karşılanması hem de hayvancılıkla uğraşanlara su temin edilebilmesi amacıyla yaylalara gölet yapılması çalışmalarına başlandığı bildirildi.

İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından projelendirilen yapay gölet çalışmalarının ikisinin, Karakoyunlu ilçesine bağlı Bulakbaşı köyünün bin 400 ve bin 750 metre rakımlı yaylasına, üçüncüsünün ise Aktaş köyünün bin 70 rakımlı yaylasına ait bölgede yapılması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Bulakbaşı köyünün, bin 750 metrede bulunan yaylasına yapılan göletin tamamlandığını söyleyen İl Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat Akkuş, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaz aylarında hayvanların susuz kalmaması amacıyla değişik yerlere gölet yapımı çalışması başlattıklarını kaydetti. Akkuş, yazın havaların kurak geçmesi nedeniyle Ağrı Dağı eteklerindeki yaylacıların hayvanlarının içme suyu ihtiyacı karşılamakta zorluk çektiklerini ve bu çalışmaları bundan dolayı yaptıklarını söyledi.

Akkuş şöyle konuştu: "Ağrı Dağı’nda eriyen kar suları bu göletlerde toplanacak. Kuraklık olursa Ağrı Dağı’na çıkan yaylacıların yanı sıra bu göletlerden çevre köylerdeki besicilere ait hayvanlar yararlanacak. Yapımına başlanan ve biri tamamlanan göletlerin gövde kısmı 200 metre, yüksekliği ise 6 metre olacak. Bu göletler yaklaşık 40 bin metre küp su tutacak." Göletlerin yapıldığı Bulakbaşı ve Aktaş köylerinde ise köylülerin gölet çalışmasını sevinçle karşıladıkları ve yetkililere yaz aylarında su sıkıntı çekmeyeceklerini için teşekkür ettikleri bildirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.