98 Belediye Başkanına BERAAT

98 'Belediye Başkanı'na BERAAT

Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi için açıklama yapan 98 belediye başkanı ile 8 il genel meclis başkanı hakkında 20 yıla kadar hapis istemi ile açılan davanın duruşmasında herkese b

A+A-

Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi için açıklama yapan 98 belediye başkanı ile 8 il genel meclis başkanı hakkında 20 yıla kadar hapis istemi ile açılan davanın duruşmasında herkese beraat kararı çıktı.

4 Aralık 2009'da aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da bulunduğu 98 DTP'li belediye başkanı ve 8 İl Genel Meclis başkanı, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın koşullarına ve sağlık durumuna ilişkin basın açıklaması yapmış daha sonra haklarında dava açılmıştı.

Haklarında 20 yıla kadar hapis istemi ile açılan davanın 13'üncü duruşması Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nden getirilen Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, tutuksuz yargılanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak'ın da aralarında bulunduğu tutuklu ve tutuksuz olmak üzere 9 kişi ve avukatları katıldı.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada Kaya'nın yaptığı Kürtçe savunma kabul edildi. Tercüman aracılığıyla Kürtçe savunma yapan Kaya, basın açıklamasını İmralı'da yaşanan rahatsızlığı dile getirmek için yaptıklarını belirterek, daha önceki celsede vermiş oldukları beyanları tekrarladı.

'Kürtçe savunma yapıldı ve dünyayı başınıza yıkmadı'

Kaya'dan sonra söz alan Sadak ise, tercüman aracılığıyla verdiği savunmasında kendisi hakkında açılan çok sayıda dava olduğunu hatırlatarak, "Ancak ilk defa kendimi bu kadar mutlu hissediyorum. Duygularımızı düşüncelerimizi anadilimizde ifade ediyoruz. Bu gelişmenin Türkiye halkına hayırlı olmasını diliyorum" dedi. Avukat Fethi Gümüş de, "Mahkeme Kürtçe savunma hakkını uygulamıştır. Dünya başımıza mı yıkıldı hayır. Müvekkillerim Sayın Öcalan'a ilişkin yaptıkları açıklama nedeni ile yargılanıyorlar. Başbakan dün İmralı ile görüşmeler devam edecek dedi. Bugün Başbakan'ın da dile getirdiği durumlar o zaman suç sayılıyordu. Müvekkilim 'bizim yaptığımız suç ise hükümetin yaptığı nedir' diye soruyor" dedi.

Mahkeme avukatların son sözlerini aldıktan sonra tüm belediye başkanları ve il genel meclis başkanları hakkında beraat kararı verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.