1. YAZARLAR

  2. Ali ihsan ALINAK

  3. Nice Güzellikler Verdik Ölüme
Ali ihsan ALINAK

Ali ihsan ALINAK

PolitiKARS
Yazarın Tüm Yazıları >

Nice Güzellikler Verdik Ölüme

A+A-

“Gündemi yazarken, her şeyi bir yana itip; o  anı ve acıyı yazmak çok zor. Ülkedeki felaketlere alışık olmak bile bazen yazmayı zorlaştırıyor.“

Felaket işte ne yapabiliriz…! Bu tevekküllü yaklaşım genel kabul görüyor. Ülkemin doğusundan batısına kadar uzanan bu görüngü, bir birini tamamlar niteliktedir. Görünen manzara aynı aslında.

Felaketlere davetiye çıkaran ve onların etkilerini artıran bizler değimliyiz. İnsan doğa ile mücadelesinde; yenilerek yenmeyi öğrenen tek varlıktır.

İnsanlık tarihi felaketler tarihidir. Ancak her yerde kanıksanan ölümler ve ucuz hayatlar kaygı vericidir. Oysa ucuzlayan ölümler değil..! Ucuzlayan hayatın kendisi olmaktadır.

Doğayı dizginleyecek güç ve erk elimizde iken, çaresizce bir o yana ve bir bu yana savruluyoruz. Oysa savrulmamıza sebep olan “yanlış yönetim” anlayışları değimli?

Doğduğun yerde doyabilmeyi beceremeyen ve göçleri tetikleyen anlayış; yığınlaşmış ve gettolaşmış bir sürü ucube kent yaratmıştır. Düzensiz ve eğreti yapılaşma modeli, felaketleri tetiklemiştir.

Plansızlık en büyük meziyettir bizler için. Kentlerimizde hiçbir öngörüye dayalı iş yapılmaz. Yerel ve merkezi yönetim, eşi ve benzeri olmayan bir takım uygulamaların mimarı olmakla övünür.

Basiretsiz ve yeteneksiz insanların iktidar oluşu bu çelişkileri derinleştirdikçe derinleştirmiştir. Bilime ve insana olan güven yok denecek kadar azdır. Bir ülke ve bir kent yönetiyorsunuz, elinizde bir plan yok yada var olan ihtiyaca cevap vermiyor.

Oysa modern dünyanın doğa ile mücadelesinde öngörüler ve planlamalar vardır. Binlerce, milyonlarca diplomalı işsiz var ama siz bunları planlamaya katkı sağlayacak hale getirmiyorsunuz. Faydalanmayı bırakın, sorunları tartışmaya açmak bile istemiyorsunuz.

Çünkü sizler ilahsınız her şeyi en iyi siz bilirsiniz.

İşte yaptıklarınız…

Bakın ve gururlanın eserinizle.

Çoraklaşmış bir Anadolu.Gölleri ve doğal su kaynakları kurumuş bir coğrafya…

Orta Anadolu çölleşiyor. Doğu’da ormanlar yok edilerek çevrenin en büyük felaketlerine hazırlık yapıldı. Sulu tarım diye kuraklaştırılan GAP bölgesi, meraları yok edilen Kuzey Anadolu, turizm adı altında yağma edilen Ege ve Akdeniz sahilleri..

İşte yaptıklarınız..

Büyük kentlerde rant ve çıkar uğruna yok edilen yeşil doku, kirletilmiş denizler ve su yatakları. Amcaların villası için yok edilen su havzaları. Bitmiş ve günü kurtaran belediyecilik hizmetleri. Kaçak yapıları resmileştirmeye çalışan anlayışlar. Yaraları saracağız naraları atan deyyuslar tayfası…

Sen doğayla bu kadar bilinçsizce oynarsan onunda yapacağı budur. Depremle gelir, heyelanla gelir ve sel ile gelir. Yıkar yok eder her şeyi.

Deprem olur.. Tevekkül,

Heyelan olur.. Allah’ın işi,

Sel gelir yıkar gider .. Ahlar ve vahlar,

Bu işlerin hiç biri çaresiz değil. Hepsinin bir çaresi var. Kurumlarınız var DSİ (Devletin Su İş(T)leri) denen kurum yada belediyeler nerde. Neden dere yatakları ıslah edilmiyor. Neden yerleşim birimleri güvenli alanlara alınmıyor. Salla başı al maaşı diyen personeli sorgulamak lazım. Yıllarca arpalık olan bu kurumlar bugün artık ülkemin yüz karasıdır diyebilirim.

Depremin ayak sesleri geliyor. Yetkili ve yetkisizler kalkıp bişey olmaz diyor. Oysa bilim ve bilime inanlar en az yüz binlerle ifade edilen ölümlerden bahsediyor. Artık kentlerimize ve insanımıza saygıyı öne çıkaran anlayışları iktidar yapalım.

Yeter artık nice güzellikleri verdik ölümlere…

Su ile gelen ölüm.. En acısıdır..

02 Kasım 2006

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.