1. HABERLER

  2. Van ve Iğdır'da 19 Kişi TUTUKLANDI
Van ve Iğdırda 19 Kişi TUTUKLANDI

Van ve Iğdır'da 19 Kişi TUTUKLANDI

Van ve Iğdır'da düzenlenen KCK operasyonlarında dün tutuklanan 10 kişinin ardından, dokuz kişi daha "örgüt üyesi oldukları" iddiasıyla cezaevine gönderildi.

A+A-

Van ve Iğdır'da yapılan ev ve kurum baskınlarında gözaltına alınanlar 23 kişinin savcılık ve mahkeme işlemleri bitti. 23 kişiden 10'u çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Van Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler, 26 Kasım'da Van merkez, ilçe ve beldelerinde eş zamanlı olarak "KCK" operasyonu adı altında Dicle Haber Ajansı (DİHA) Van Bölge Temsilciliği, Azadiya Welat Gazetesi Temsilciliği, belediye birimlerinin de bulunduğu çok sayıda adrese baskın düzenlemişti.

Baskınlarda gözaltına alınan 28 kişiden 16'sı dün sabah saatlerinde savcılığa çıkarılan 16 kişinin savcılık işlemleri gece geç saatlere kadar devam etti.

Savcılıkta 2 kişi serbest bırakılırken, 14 kişi ise tutuklama talebiyle Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği'ne sevk edildi. Sabah saatlerine kadar süren ifade işlemleri sonucunda BDP İl Eş Başkanı Fevziye Şiran, İl Genel Meclis Başkanı Semira Varlı, BDP eski PM Üyesi Hüseyin Dağ, BDP İl Yöneticisi İbrahim Alkan, Eğitim Destek Evi eski eğitmenlerinden Meral Güngör, MEYA-DER eski Yöneticisi İshak Arslan, BDP eski yöneticisi İsmail Demir ile Başkale BDP İlçe Başkanı Selahattin Bozkurt, "Örgüt üyesi oldukları" iddiasıyla tutuklanırken, 6 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Iğdır'da 2 tutuklama

Iğdır'da ise yapılan baskınlarda gözaltına alınan 16 yurttaştan emniyet işlemleri tamamlanan Iğdır Belediye Başkan Yardımcısı Elif Dağgöl, Belediye Meclis üyeleri Gozel Önder, Ayşegül Yaşar, DTK üyesi Hasan Safa, BDP üyesi Sadık Önder, Halfeli Belde Belediye Meclis Üyesi Ahmet Sarıtaş ile Dersim Belediye Misafirhanesi'ne polis ve özel harekat timleri tarafından düzenlenen operasyonda BDP Genel Merkez çalışanı Doğan Aydın, dün Erzurum'da savcılığa çıkarılmıştı.

Savcılıkta ifadesi alınan 7 kişi tutuklama talebiyle Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği'ne sevk edildi. Gece geç saatlere kadar süren ifade işlemlerin ardından Iğdır Belediye Başkan Yardımcısı Elif Dağgöl ile BDP Genel Merkez çalışanı Doğan Aydın "Örgüt üyesi oldukları" iddiasıyla tutuklanırken, 5 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Van'da gözaltında olan 12 kişi ile Iğdır'daki operasyonda gözaltına alınan 9 kişi ise bugün savcılığa çıkarılacak.

Haberin Devamı

Van ve Iğdır da 9 Kişi Daha Tutuklandı

Van ve Iğdır'da düzenlenen KCK operasyonlarında dün tutuklanan 10 kişinin ardından, dokuz kişi daha "örgüt üyesi oldukları" iddiasıyla cezaevine gönderildi.

Van ve Iğdır'da 26 Kasım Pazartesi günü düzenlenen KCK operasyonlarında gözaltına alınan son grup da dün sabah savcılığa çıkarıldı. Van'da altı kişi, Iğdır'da ise üç kişi "örgüt üyesi oldukları" iddiasıyla tutuklandı.

Yüksekova Haber'in Dicle Haber Ajansı'na (DİHA) dayandırarak verdiği bilgiye göre, Van'da gözaltına alınan 14 kişiden üçü savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, 11 kişi ise tutuklama talebiyle Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

Mahkeme beş kişiyi serbest bırakırken, Çelebibağı Belde Belediye Başkanı Veysel Keser, Van Belediyesi Basın Danışmanı Sait Kantarcıoğlu, eski Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van İl Başkanı Yakup Ataş, BDP eski yöneticisi Naci Erkol, BDP Yöneticisi Naif Uğraş ile eski BDP Van İl Saymanı Naim Işık ise, tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

Iğdır'da ise, gözaltına alınan ve Erzurum'da savcılığa çıkarılan dokuz kişiden altısı serbest bırakılırken, mahkemeye sevk edilen Ferzende Abay, Reşit Ayaz ve Ahmet Adıyaman ise, "örgüt üyesi oldukları" iddiasıyla tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

Iğdır'da dün de Iğdır Belediye Başkan Yardımcısı Elif Dağgöl ile Dersim'de gözaltına alınan BDP Genel Merkez çalışanı Doğan Aydın tutuklanmıştı.

Van'da da aralarında BDP İl Eş Başkanı Fevziye Şiran ve İl Genel Meclis Başkanı Semira Varlı'nın da bulunduğu sekiz kişi tutuklanmıştı.

Son üç gün içerisinde Van ve Iğdır'da KCK operasyonları kapsamında 46 kişi gözaltı alınırken, bunlardan 19'u tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.