1. HABERLER

  2. Tolon Paşa Zirve'den SERBEST
Tolon Paşa Zirveden SERBEST

Tolon Paşa Zirve'den SERBEST

Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili "şüpheli" sıfatıyla ifade veren "Ergenekon" sanığı Emekli Orgeneral Hurişit Tolon, serbest bırakıldı.

A+A-

Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili “şüpheli” sıfatıyla ifade veren “Ergenekon” sanığı Emekli Orgeneral Hurişit Tolon, serbest bırakıldı.

"Ergenekon" savcılarınca yürütülen Zirve Yayınevi soruşturmasında eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur, eski 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu ile eski 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız ifadeye çağrıldı.

Eski komutanlara davetiye gönderilirken, 2. Ergenekon davasının tutuklu sanığı Hilmioğlu için ise cezaevine tebligat gönderildi.

Savcılığın kararının ardından ikinci “Ergenekon” davasının tutuksuz sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon, "şüpheli" sıfatıyla ifade vermek için bu sabah Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi.

Emekli Orgeneral Tolon, soruşturmayı yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız’a ifade verdi.

Tolon, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtsız bırakarak adliyeden ayrıldı.

KONFERANSI SORDULAR
Hurşit Tolon'un avukatı İlkay Sezer, 600 kişinin katılımıyla yapılan bir konferansa ait fotoğraflarla ilgili sorular sorulduğunu söyledi.

Soruşturma üzerinde kısıtlama kararı ve yayın yasağı olduğunu belirten Sezer, soruşturmada müvekkiline sorulan soruların detayına girme gibi bir hakka sahip olmadığını ifade etti.

Müvekkiline basında yer alan konuların sorulduğunu belirten Sezer, ''Bizim net tespitlerimiz var. Bunlarla ilgili biz de cevaplarımızı verdik. Konu bundan ibaret. Savcı bey de hakkında başka bir işlem yapmaksızın serbest bırakılmasına izin verdi.''

EMEKLİ ALBAY TUTUKLANMIŞTI
Zirve Yayınevi davasının müdahil avukatları, Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmalarda, Tolon, Eruygur ve Hilmioğlu'nun dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız ile sık sık bir araya geldiklerini ve toplantılar yaptıklarını iddia etmişti.

Avukatlar, 18 Şubat 2010 tarihinde özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine başvurarak, Zirve Yayınevi cinayetinin, ''Ergenekon'' örgütüyle bağlantılı olduğunu ileri sürmüşlerdi.

''Ergenekon'' soruşturması çerçevesinde ''Zirve Yayınevi'' cinayetine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 5'i muvazzaf asker toplam 7 kişi tutuklanmıştı.

Tutuklananlar arasında, dönemin Malatya İl Jandarma Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger ile İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Ruhi Abat da bulunuyordu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.