1. HABERLER

  2. 'Mevlid Kandili'niz KUTLU OLSUN..!
Mevlid Kandiliniz KUTLU OLSUN..!

'Mevlid Kandili'niz KUTLU OLSUN..!

Bu gece (23 Ocak) Mevlid Kandili.

A+A-

Bu gece (23 Ocak) Mevlid Kandili. Peygamberlik zincirinin son halkası olan Hz. Muhammed’in "Hicri Takvimi"ne göre doğumunun idrak edileceği bu gece Mevlid Kandili olarak kutlanıyor.

PolitiKARS ve KarsHaberleri olarak, “İslam âlemi için önemli bir gün olan Mevlid Kandil’inin ülkemize, Ortadoğu halklarına ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini, bu anlamlı gecenin sevgi ve hoşgörü ortamının gelişmesine vesile olmasını dileriz”

MEVLİD KANDİLİ NEDİR

Mevlit Kandili ya da Veladet Kandili, İslam dininin peygamberi olan son peygamber Muhammed'in doğum gecesi aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir. Klasik dönemde (Asr-ı Saadet ve Dört Halife Dönemi) kandiller yer almadığı için geçmişi pek eskiye dayanmamaktadır.

Mevlid, "doğum zamanı" demektir. İslam'da Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Hz. Muhammed'in doğum günü farklı mezheplerden birçok Müslüman tarafından kutlanır. Şiiler 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir.

Kandil Geceleri İslam’ın ilk zamanlarında var olan bir adet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren mistik çevrelerde kutlanmaya başlanmıştır.

Türkiye'de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim'den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
1 Yorum