1. HABERLER

  2. KÜLTÜR | SANAT | MAGAZİN

  3. Dink Vakfı'nın 'Vicdan Filmleri' PROJESİ
Dink Vakfının Vicdan Filmleri PROJESİ

Dink Vakfı'nın 'Vicdan Filmleri' PROJESİ

Hrant Dink Vakfı'nın 'Vicdan Filmleri' projesi, 2012 başvuruları için son tarih 15 Eylül.

A+A-

Hrant Dink Vakfı'nca düzenlenen Vicdan Filmleri bir kez daha eli kamera tutan ve vicdanla derdi olan herkesi vicdanı görünür kılmaya çağırıyor. Projeye katılacak filmler için tür kısıtlaması yok.

Hrant Dink Vakfı'nın düzenlediği Vicdan Filmleri önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yeni kısa filmlerle vicdanı görünür kılmaya çalışıyor.

Projeye katılmak isteyenler 15 Eylül 2012'ye kadar çektikleri filmleri www.vicdanfilmleri.org adresine yükleyebilecek.

İsteyen istediği türde çekebilir filmini, bir tür kısıtlaması yok. Ancak elbette süre sınırlaması var. Katılacak filmlerin en fazla beş dakika uzunluğunda olması gerekiyor.

Projeye katılmak için amatörlük, profesyonellik gibi kriterler bulunmuyor. Bir başka ifadeyle Vicdan Filmleri Projesi'ne katılan filmlerde eğitimde milliyetçilikten militarizme, heteroseksizmden çocuk gelinlere; kısacası "vicdan"a dair birçok farklı konu işleniyor.

Proje her yıl olduğu gibi bu yıl da eli kamera tutan herkese açık. Projeye önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da uluslararası düzeyde katılım olması bekleniyor.

Bu yılki jüride Alin Taşçıyan, Arzu Başaran, Eric Bogosian, Hülya Uçansu, Marco Bechis, Rakel Dink, Reha Erdem ve Robin Kirk yer alıyor.

Sinema bursu

Bu yıl 15 Eylül-1 Aralık arasında yapılacak olan jüri değerlendirmesi sonucu belirlenecek 20 film her sene olduğu gibi yine bir DVD'de toplanacak ve uluslararası festivallere önerilecek.

Bu yıl ayrıca jürinin değerlendirmesiyle belirlenecek bir kişiye sinema teşvik bursu verilecek. Projenin organizatörleri bu bursun "hayatını sinemayla şekillendirmek isteyen bir yönetmene küçük bir katkı olarak" nitelendirilebileceğini belirtiyor.

Festivallerde ve sanal dünyada

İlki 2010'da gerçekleştirilen Vicdan Filmleri Projesi "Gelin, vicdanımızla bakalım" sözünden hareketle şekillendirilmiş bir proje.

2010'daki jürinin seçtiği 19 film bir DVD'de toplanarak 2011 yılı boyunca birçok festivalde gösterildi. Ayrıca 12 Eylül etkinlikleri kapsamında Ankara'da ve IMC TV'de izleyiciyle buluştu.

2011'deki projede ise Türkiye'den ve yurtdışından toplam 62 film proje için hazırlanan www.vicdanfilmleri.org sitesine katılımcılar tarafından yüklendi. Dünyanın pek çok ülkesinden siteyi ziyaret eden binlerce insan bu filmleri izledi; yorumladı.

2011 projesi çerçevesinde uluslararası jüri tarafından seçilen 17 film bir DVD'de toplanarak şimdiye kadar İstanbul, İzmir ve Gaziantep Film Festivalleri'nde ve Paris'te bir özel gösterimle izleyiciyle buluştu. Önümüzdeki günlerde Yerevan Altın Kayısı Film Festivali'nde gösterilecek ve önümüzdeki zamanlarda birçok başka platformda yer almaya devam edecek.

Katılım koşulları, detaylı bilgi ve önceki yılların filmleri için tıklayınız.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.