1. HABERLER

  2. Çarents 115 yıl Önce Kars'ta DOĞDU !
Çarents 115 yıl Önce Karsta DOĞDU !

Çarents 115 yıl Önce Kars'ta DOĞDU !

Ermeni Edebiyatı'nın en tanınmış simalardan olan Yeğişe Çarents'in doğumunun 115. yılı kutlanıyor.

A+A-

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 13 Mart’ta Yeğişe Çarents’in doğumunun 115. yılı vesilesiyle "Çarents Ev-Müzesi"ni ziyaret etti.

Sarkisyan, 1897 yılında Kars'ta doğan Ermeni Edebiyatı'nın en tanınmış simalardan olan Yeğişe Çarents’in doğumunun 115. yılı sebebiyle "Çarents Ev-Müzesi"ni ziyaret etti..

PolitiKARS'ın NEWS.Armenia haber sitesinden derlediği habere göre,  Ermenistan Cumhurbaşkanı, Müze konuklarıyla beraber sergi salonlarını gezdi, şairin jübilesi vesilesiyle açılan ″Yeğişe Çarents: Portreler Dizisi″ Sergisine ilişkin bilgi aldı, burada çağdaşları M. Saryan, R. Ghazaryan, Al. Bajbeuk-Melikyan’ın fırçasından Çarents’in portreleri yer almakta. Çarents’in çalışma masasında yer alan ″Şeref Konukları Defteri″ne ilk olarak duygularını yazdı.

Cumhurbaşkanı Sarkisyan deftere şunları kaydetti:

"Çarents’in o kadar sevdiği ″Kırmızı Ev″e geldim. Dehaya yönelik hayranlığımla ve bugün de ondan miras aldığımız ″Ey Ermeni halkı, tek kurtuluşun kolektif gücündedir″ ifadesinden hareket ettiğimizi teyid etmeye geldim. Son kitabı ″Yol Kitabı″ gerçekten Ermeni halkının yol kitabına dönüştü, hepimiz için tavsiye, nasihat, rehber ve öğüt oldu. Ve kendisi de bizim için varolduğumuz müddetçe kadim bir halkın ulusal ruhu ve koleltif-özet tarihinden doğmuş bir lider ve peygamber olarak öğrendik ve öğreneceğiz. "

Müze bilim kadroları Sarkisyan'a Yeğişe Çarents’in doğumunun 115. ve edebi çalışmalarının 100. yıldönümü vesilesiyle hazırlanan "Çarents-115" kitabını armağan ettiler.

ŞAİR YEGİŞE ÇARENTS

Çarents, 1897 yılında Kars'ta doğdu. İlk şiiri 18 yaşında yayımlanan Çarents, 1915 tehcirine tanık olmuş.

Ermeni Edebiyatı'nın en tanınmış simalardan olan Çarents sonraları Moskova'ya gitmiş, burada devrimci Bolşeviklerin saflarına katılmış, komünizm için mücadele vermiştir.

Mücadeleci ve inançlı bir komünist olmasına rağmen Stalin dönemi olan 30'larda henüz 40 yaşındayken idam edilmiş.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.