1. HABERLER

  2. Bekir Kaya Görevden UZAKLAŞTIRILDI
Bekir Kaya Görevden UZAKLAŞTIRILDI

Bekir Kaya Görevden UZAKLAŞTIRILDI

İçişleri Bakanlığı, itiraz süresini beklemeden tutuklanan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'yı görevden uzaklaştırdı.

A+A-

İçişleri Bakanlığı, itiraz süresini beklemeden tutuklanan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'yı görevden uzaklaştırdı.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e gönderilen görevden alma yazısı onaylandı. Bakan Şahin imzası ile Van Valiliği'ne gönderilen yazıda, "Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın 'silahlı örgüte üye olma' suçundan Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimliğinin 10/06/2012 tarih ve 2012/54 sorgu numaralı tutuklama müzakeresi ile tutuklandığı, adı geçenin Anayasanın 127. maddesinin 4. fırkası gereğince görevden uzaklaştırılmasının uygun olacağı belirtilmektedir. Uygun görüldüğü takdirde Anayasa'nın 127. maddesinin 4. fırkası ile 5393 sayılı belediye kanunun 47. maddesi gereğince İçişleri Bakanı'na verilen yetkiye istinaden Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılması karar verilmiştir" denildi.

Van Valiliği ise, 14 Haziran'da Van Belediyesi'ne gönderdiği yazıda Kaya'nın görevinden uzaklaştırıldığını belirtti.

Avukatların Kaya'nın tutukluluk haline itiraz etmeden önce tebliğin gelmesi soru işaretlerine neden oldu.

10 kişi tutuklanmıştı

Van'da 7 Haziran'da merkez ve ilçelerde baskınlar düzenlenmiş ve 14 kişi gözaltına alınmıştı. 14 kişiden Belediye Başkanı Bekir Kaya, eski BDP İl Başkanı ve Asrın Hukuk Bürosu Avukatı Cüneyt Caniş ile birlikte İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Başkale Belediye Başkanı İhsan Güler, BDP Muradiye İlçe Başkanı Mehmet Şirin Yıldız, Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz, BDP Başkale eski İlçe Başkanı ve DTK üyesi Derviş Polat, Edremit Belediye Başkanı Abdulkerim Sayan, BDP Çaldıran İlçe Başkanı Metin Adugit, BDP Erciş eski İlçe Başkanı Veli Avcı ile BDP İl Saymanı Halis Çakır tutuklanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.