Başhekim Yardımcısı Hakkında Sahtecilik İddiası

Başhekim Yardımcısı Hakkında Sahtecilik İddiası

Kars'ta skandallar bitmiyor... Sarıkamış Devlet Hastanesi’nde yaşanan taciz skandalından sonra, Kars Harakani Devlet Hastanesi başhekim yardımcısının sahte evrak skandalı patladı.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, kısa bir süre önce Kars Harakani Devlet Hastanesi’ne başhekim yardımcısı olarak atanan Dr. Aykut Uyanık’ın 2002 yılında, Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürü olan H. Çelik isimli tanıdığından yardım talep ederek, hiç görev yapmadığı Adıyaman'ın Kahta ilçesi Akıncılar Köyü Sağlık Ocağı'nda tek tabipmiş gibi görev yaptığına dair sahte evrak düzenlediğini iddia etti.

Bilgen, yaptığı açıklamada MSB'nı aldattığı, dönemin belgeleri ve ilgili mahkeme kayıtlarında mevcut olduğunu söyledi. Adı geçen Dr. Aykut Uyanık, 28.05.2001 tarihinden itibaren Muğla 112 Acil Sağlık Hizmetleri şube müdürü olarak görev yapmakta olduğunu da belirten Bilgen: “Muğla'da görevliyken, Adıyaman ilinde görev yapıyormuş gibi sahte belge düzenlemeye azmettirmekten suçlu bulunan doktorun, nasıl olurda hastane başhekim yardımcısı olur. “diye sordu.

Son zamanlarda Kars ta, sağlık alanında yapılan atama ve terfilerin de liyakat esasına uyulmadığı için, kamuoyu vicdanında rahatsızlık yaşandığını da ileri süren HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen yaptığı açıklamada ayrıca şu ifadeleri kullandı: “ Yine Mayıs 2016 tarihinde gündeme getirdiğimiz Sarıkamış Devlet Hastanesinde ki taciz olayı yetmiyormuş gibi, birde resmi evrakta sahteciliği azmettirme suçundan yargılanıp, ceza alan birinin başhekim yardımcısı olması, kabul edilir bir durum olmamakla beraber, Kars'a ve Kars halkına da bir hakarettir. Mesleki ahlaktan yoksun, görev ve sorumluluk duygusu gelişmemiş, liyakat kuralları esas alınmadan yapılan atamalar, halkımıza hizmet etmeyeceği gibi, görev aldıkları kurumları da başarıya taşıyamaz. Yine iddia edildiği üzere adı geçen Dr. Aykut Uyanık'ın Mayıs ayında resmi olarak izinli yada raporlu olmadan, görevinde olduğu yönünde bilgi geldiği ve boş izin yada rapor belgesi doldurulduğu bilgisinin araştırılması, halkımızın yoğun talebidir. Amacımız Kars halkının hak ettiği en iyi hizmeti almasıdır. Bu ve bunun gibi haksız ve hukuksuz konuları dün ve bugün olduğu gibi, bundan sonrada takip ederek, kamuoyunu bilgilendireceğimizin bilinmesini isteyerek, yetkilileri daha çok duyarlı ve özenli olmaya davet ediyorum.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.