1. HABERLER

  2. Barzani ve Maliki Gerginliği SÜRÜYOR!
Barzani ve Maliki Gerginliği SÜRÜYOR!

Barzani ve Maliki Gerginliği SÜRÜYOR!

Federal Kürdistan Yönetimi ve merkezi Irak yönetimi arasında gerginlik artıyor. Barzani ve Maliki karşılıklı demeç verdi.

A+A-

Federal Kürdistan Yönetimi ve merkezi Irak yönetimi arasında gerginlik artıyor. Barzani ve Maliki karşılıklı demeç verdi.

Federal Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi. Barzani, Başbakan Maliki’nin içindeki saklı kini açıkça ortaya koyduğunu, Irak’ın bütünlüğüne sahip çıkıyormuş gibi konuşurken herkesi suçlayan ifadeler kullandığı, bu durumda ellerinde bulunan kendisi ile ilgili belgeleri açıklamak zorunda kalacaklarını söyledi.

BARZANİ’Yİ KIZDIRAN SÖZLER

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, NRT kanalında, "Sanki Kürdistan Irak’a değil, Irak Kürdistan’a bağlı" derken Federal Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’yi kast ederek "O adam" dedi. Başbakan Maliki, Federal Kürt bölgesini koruyan Peşmergeler için ayrılan bütçenin bölgeye ayrılan yüzde 17’lik dilimin içinde olduğunu, bunlar için ayrı para istenmesinin anayasaya aykırı olduğunu söyledi. Başbakan Maliki, Irak hükümeti kurulurken Barzani’ye Irak Kürdistan Demokrat Partisi ile Kürdistan Yurtsever Birliği’ne muhalif ’Değişim Grubu’na (Goran) bakanlık verilmesi için yaptığı teklif üzerine çok sert karşılık gördüğünü söyledi. Maliki, Kerkük’ün Irak’ın bir parçası olduğunu anlatırken, "Hiç kimse Kerkük; Kürtler’in, Araplar’ın veya Türkmenlerindir diyemez" dedi. Maliki, Kürt Bölgesinin yolsuzluk yapan ve terör olaylarına karışan kişilerin yuvası haline geldiğini iddia etti.

BARZANİ: KİNİNİ ORTAYA KOYDU

Bu sözler Kürt lider Mesut Barzani’nin sert tepkisine neden oldu. Barzani’nin Başkanı olduğu Federal Kürdistan Yönetimi adına yapılan açıklamada, Başbakan Maliki’nin Irak’ın bütünlüğüne ve anayasasına sahip çıkıyormuş gibi konuşurken herkesi suçlayan ifadeler kullandığı belirtildi. Kürdistan Demokrat Partisi’nin internet siteleri ile Federal Kürdistan Yönetimi'nin web sayfasında yer alan açıklamada, Başbakan Maliki’nin daha önceki açıklama ve suçlamalarına gereken yanıtın verildiği, yine de aynı tutumunu sürdürdüğü, ifade edildi. Açıklamada, artık yapılacak olan bir şey kalmadığı ve sadece Başbakan Maliki ile yapılan anlaşmalara ilişkin Irak kamuoyuna sunulduğunda, herkesin gerçeği göreceği kaydedildi. "Başbakan Maliki yapmış olduğu bu son açıklamalarla içindeki saklı kini açıkça ortaya koymuştur" denilen açıklamada, Kürt halkının meşru liderliğine yöneltilen suçlamalara açıklık getirmek amacı ile tasvip edilen yöntem olmadığı halde mecbur kalındığı için Maliki’nin imzaladığı bazı belgelerin yayınlanacağı kaydedildi.

İlgili Haber...

Neçirvan Barzani Türkiye'de

Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani Türkiye'ye geldi.

Geçtiğimiz ay ikinci kez IKBY Başbakanlığına getirilen Neçirvan Barzani, Başbakanlık görevini yeniden üstlenmesinin ardından ilk ziyaretini Türkiye ’ye yaptı.

Ankara Esenboğa Havalimanı’na gelen Barzani’nin 2 gün sürecek ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Neçirvan Barzani’nin ziyaretinde ikili ilişkiler ve terörle mücadele konuları ele alınacağı bildirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.