1. HABERLER

  2. KÖŞE YAZISI 'MAKALE'

  3. Ayhan Erkmen: Ayıptır
Ayhan Erkmen: Ayıptır

Ayhan Erkmen: Ayıptır

Kars Digor Dağpınar (Bazarcıx) beldesi eski Belediye Başkanı Avukat Ayhan Erkmen, PolitiKARS'a gündemi yazdı. İşte o yazı...

A+A-

Kars Digor Dağpınar (Bazarcıx) beldesi eski Belediye Başkanı Avukat Ayhan Erkmen, PolitiKARS'a gündemi yazdı. İşte o yazı...

Ayıptır

Allah akıl ve izan versin…

Ermenistanlı turizmciler Kars belediyesini ziyaret ettiler diye vatanseverlik dersi vermeye kalkanlar Karsı ve Karslıyı seviyorlar mı acaba?

Yahu insan bir laf etmeden önce, bir an düşünmez mi? Gelen Ermenistanlı heyet elini kolunu sallayarak gelmedi, bu ülkenin bakanlığından vize aldılar. At sırtıyla gelmediler; bu devletin hava şirketinin uçağı ile geldiler ve Kars’ta Karslı taksici esnafının aracına bindiler. Çadır açmadılar; Karslı otelci esnafının otelinde kaldılar, lokantasında yemek yediler, hediyelik eşya dükkânından alış veriş yaptılar. Özcesi Kars misafirperverliği ile ağırlandılar. Kars belediyesi ziyareti, bilmem kaç günlük Türkiye seyahatlerinin sadece kaç dakikalık bir durağı idi.

Bunu öyle afakî anlamlar yükleyerek, uçuk yorumlarla izaha kalkışmak olsa olsa çok ciddi görünmeye çalışma çabasıdır.

Evine ekmek götüremeyen, işletmesinin vergi ve sigorta primini ödeyemeyen Karslı taksici, lokantacı peynirci, otelci esnafı, gelen turistin kimliği ile ilgilenmiyor ve sorunu yok. ‘Soframızdaki lokmaya göz dikmeyen’ her kese kapımız açık diyor. Devlet erkânının Ankara’dan törenle karsa gönderdiği meşhur doğu ekspresinin, Allah korusun, hangi vagonunda Ermeniler binemez diye yazıyor. Yok böyle bir şey. 

Çanakkale’ye savaşmaya gelenlerin çocukları ve torunları ne güzel her yıl  18 matta Çanakkale’yi ziyarete gelince çiçeklerle karşılanıyorlar, sorun yok. Ani’nin Efes’ten hiç geri kalır yanı yok, Yunanlılar hep geliyorlar, hep gelsinler de. Hiç bir Çanakkaleli, İzmirli yerel siyasetçi aleyhte açıklama yapıyor mu? Yok. Ama sıra Karsa gelince ne talihsizliktir ki, Kars sosyolojisini bilmeyen, siyaseti günü birlik açıklama sanan birileri, açıklama yapmakta yarışırcasına Ermenistan’dan gelen bir turizimci gurup üzerinden fırtına koparmaya çalışıyorlar, yok öyle yağma mevsim oturmuş. Allah aşkına siz Karsa ve bu ülkeye hizmet ettiğinizi mi sanıyorsunuz, gerçi o zanla hareket etmediğinizi de biliyorum. Açıklamalarınız atalarımızın demesi biz Karslıların ‘bir kulağından girip diğerinden çıkıyor.’ Kıymeti har biyesi yok.

Kars sosyolojisini bilmiyorlar.

Belediye seçimlerini HDP kazanmasın diye de demediklerini bırak mayan bu zihniyet, az buçuk Kars sosyolojisini bilselerdi; HDP’nin belediyeyi kazanmasına şu an başta Azeri halkımız olmak üzere, Karslıların memnuniyetini de bilirlerdi. Belediye Eşbaşkanlarından Sayın Ayhan Bilgenin 23 Nisan da hava da kalan elini sıkıca tutan onlarca Azeri, Terekeme, Yerli aydın ve vicdanlı yürek, rahatsızlıklarını kamuoyuyla paylaşmaktan da geri durmadılar. Kars fotoğrafı budur işte.

Fikrimiz temiz olursa, karıştırıp kirletmesek diyarları, bu dünyanın her karışı hem bizim hem her herkesin.

Bu toplumun öyle yüce bir ahlak anlayışı var ki –belediyeyi ziyaret eden heyeti tenzih ederek söylüyorum-‘kapına gelen kanlında olsa hürmette kusur etme’ derlerdi. Şükürler olsun ki bizi bu terbiye ile yetiştirdiler. Şimdi bu toplumsal anane ve terbiyeye bakın, bir de son günlerde yapılan talihsiz açıklamalara. Ancak ayıp yahu demekle yetineyim.

Benim 6.kuşak dedem Mele Yusuf Gürcistan’ın Ahıska bölgesinin Colda köyünden Kars’a gelmiş. Ben Coldayı ziyaret etmeyi çok istiyordum, ettim de ve Gürcü halkının büyük misafirperverliğine mazhar oldum. Minnettarım. Sağ olsunlar, var olsunlar, topraklarında barış içinde yaşasınlar.

Güneş balçıkla sıvanmaz beyler (talihsiz açıklamayı hep beyler, eril siyaset zihniyetleri ile yaptılar, kadınlar bu çirkinlikte yok, onlar doğaları gereği hep barıştan ve kardeşlikten yanalar, keşke  yöneten kadın sayısı daha çok olsa) ;Kars tarihsel olarak, geçmişte Hurilerin, Urartuların, Perslerin, Romalıların, Ermenilerin, Arapların, Selçukluların, Şeddadilerin, Gürcülerin, Osmanlıların, Estonların, Rumların, Almanların, Polonyalıların, Malakanların ve hatta Hollandalı mimarların izlerini, mirasını  taşıyor; şimdilerde   Kürtlerin, Azerilerin, Terekemelerin, Karapapaklıların, Yerlilerin, Çerkezlerin barış için de kardeşçe  yaşadığı çok kültürlü bir kent, bu anlamda Kars hepimizin.

Bu mirasın torunları gelin lütfen bir acı kahvemizi için, onun hatırına belki bir daha gelirsiniz. ‘Bir kahvenin kırk yıl hatırı var.’

Ha şunu da bilin ki kendi hesaplarınca algı operasyonları oluşturmaya çalışanlar sonrasında çokta bahtiyar olmuyorlar. Kendimden biliyorum. 2011 yılında benim hakkımda hazırladıkları ‘uydurma, düzenlenmiş telefon tapeleri’ ile ‘asılsız tehdit iddiasını’ basına servis eden onlarca kolluk görevlisi; fezlekeyi, iddianameyi ve mütalayı hazırlayan 2 savcı ve ceza veren mahkeme heyeti benden sonra FETÖ üyeliğinden tutuklandılar, ceza aldılar ve bir kısmı halen içerde ve ben ‘asılsız tehdit’ iddiasından BERAT ettim. Neme lazım ah almayın.

‘Evladı Kerbelayız, ayıptır, günahtır, zulümdür’        

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
9 Yorum