Ani ve Kış Turizmi Kars'ın DİNAMİĞİ

Ani ve Kış Turizmi Kars'ın DİNAMİĞİ

Kars Valisi Ahmet Kara, Ani Harabeleri ve Kış turizmin Kars’ı ayağa kaldıracağını vurguladı.

A+A-
Kars Valisi Ahmet Kara, Ani Harabeleri ve Kış turizmin Kars’ı ayağa kaldıracağını vurguladı.

Öğretmenevi’nde yemekte basın mensuplarıyla bir araya gelen Kars Valisi Ahmet Kara, Ermenistan sınırındaki Ani Harabeleri ile Sarıkamış’ın kış turizminin önemli projeler olduğunu, bu projelerin hayata geçirilmesiyle Kars’ın kaderinin değişeceğini belirtti.
 
TABYALAR ŞEHRİ
Vali Ahmet Kara, Kars’ın tabyalar şehri olduğunu ve bu eserlerin hepsinin yıkıldığını söyledi.
 
Kara, “Kars’ta 3 sıra tabya var. Kars’ın ön tarafında ana tabya bulunuyor. Kaleyle alakası olmayan, İran akınlarına karşı Osmanlı’dan önce yapılmış, üç sıra halinde şehri kuşatıyor. Bu eserlerin hepsi de yıkılmış, tahrip olmuş, bazısını da askeriye kullanıyor. Bunların korunmaya alınarak yıkılıp kaybolmasına izin vermemek gerekiyor” dedi.
 
ANİ’DE YAPILAN KAZILAR BİTİRİLMEDİ
Vali Kara, Ani Harabelerinde yapılan kazıların henüz tamamlanmadığını kaydetti.

Kara, “Ani’de özel yönetim oluşturuldu. Ani Harabeleri’nde daha kazılarda bitmedi. Şuan Ani’deki eserleri onaracak paramız var. Ancak kazılar bitmediği için şuan onarım yapamıyoruz. Ani, tek başına Kars’ı ayağa kaldıracak bir projedir. Sarıkamış, Kars Tiflis Bakü Demiryolu Kars’ı tek başına ayağa kaldıracak bir projelerdir. Bunlar bizim şanslarımızdır” diye konuştu.

İNSANLIK ANITI
Kars Valisi Ahmet Kara, Kars’taki İnsanlık Anıtı’nın yıkılıp yıkılmayacağı konusunda yaptığı açıklamada, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun daha bir karara varmadığını bildirdi.
 
Vali Kara, “Bu İnsanlık Anıtı’nın yıkılmasına karar vermişler. İtiraz üzerine bu karar Anıtlar Yüksek Kurulu’na gitmiş. Anıtlar Yüksek Kurulu’nun bugünler de karar vereceğini sanmıyorum çünkü inceliyorlarmış.” dedi.
 
TABYA MI, MEZAR MI?
Kara ayrıca, “Kültür Bakanlığı’ndan 2 bürokratın birisi diyor ki; tabya üzerine yapılmış yıkılması gerekiyor, diğeri de o tabya değil mezar yeridir diyor. Dolayısıyla yıkılıp yıkılmayacağı konusunda benimde şuan bilgim yok. Ama itilaf edilmeseydi, çok güzel bir teleferik projesi yapmıştık. Çok güzel bir eser olacaktı. Ne yazık ki o da olmuyor” diye konuştu.

Basın mensuplarıyla sıcak ortamda geçen yemekte genelde Kars’ın sorunları ve yapılması gerekenler ele alındı.

Sohbet ortamında geçen yemek geç saatlere kadar devam etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.