1. HABERLER

  2. 4+4+4'ün İlk 8 Maddesi Tartışmalarla GEÇTİ
4+4+4ün İlk 8 Maddesi Tartışmalarla GEÇTİ

4+4+4'ün İlk 8 Maddesi Tartışmalarla GEÇTİ

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 4+4+4 yasa tasarısının 1. bölümündeki 8 madde kabul edildi, ancak tartışmalar bitmedi.

A+A-

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 4+4+4 yasa tasarısının 1. bölümündeki 8 madde kabul edildi, ancak tartışmalar bitmedi.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 'İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 1. Bölümünde yer alan ilk 8 maddesi kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut Başkanlığında dün saat 14.00'de toplanan TBMM Genel Kurulu'nda kamuoyunda 4+4+4 kesintili eğitim sistemi olarak bilinen 'İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 1. bölümünü oluşturan 13 maddeden 8'i üzerindeki görüşmeler gece saatlerinde tamamlandı.

MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ve AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ arasında 28 Şubat konusunda tartışma çıktı. Adan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) sıralarına dönerek "Önce 12 Eylül'ü istismar ettiniz sonra e-muhtırayı istismar ettiniz. Şimdi de 28 Şubat sürecini istismar ediyorsunuz" demesi üzerine Demirbağ'ın yanıt verdi. İki vekilin birbirlerini yumruklamasını diğer vekiller araya girerek önledi. Gerginlik nedeniyle oturuma ara verildi.

Aranın ardından tekrar açılan oturum, yine gerginliklere sahne oldu. CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter,"Bu proje bölücü projedir" dedi. Ardından CHP Grupbaşkanvekili Muharrem İnce ise "Siz çocukların sınav sorularını ve puanlarını çalmak için kanun çıkarıyorsunuz" suçlamasında bulundu ve yeni bir tartışma başladı.

Tartışma 28 Şubat'ta kimin Milli Eğitim Bakanı olduğu noktasına geldi. CHP sıralarından AKP'li Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam'ın o dönemde Milli Eğitim Bakanı olduğunu ve sekiz yıllık kesintisiz eğitimi destekliğini iddia etti. Sağlam ise "28 Şubat'ta Milli Eğitim Bakanı değildim" dedi. Oturuma bir kez daha ara verildi.

Aranın ardından oylamaya geçildi ve ilk 8 madde kabul edildi ve Genel Kurul çalışmalarına saat 14.00'e kadar ara verildi.

Verilen aradan sonra komisyon ve hükümetin yerine oturmaması üzerine TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yarın saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

İlk 8 Madde

Madde 1- 5/1/1961 tarihli ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun 3. Maddesi; "MADDE 3- Mecburi ilköğretim çağı, 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın Eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter" şekilde değiştirilmiştir.

Madde 2- 222 sayılı Kanununun 7. maddesi; "MADDE 7 - İlköğretim; 1 inci maddede belirtilen amacı gerçekleştirmek için kurulmuş 4 yıl süreli ve zorunlu ilkokul ile 4 yıl süreli ve zorunlu ortaokuldan oluşan bir Milli Eğitim ve Öğretim Kurumudur" şekilde değiştirilmiştir.

Madde 3- 222 sayılı Kanununun 9. maddesi; "İlköğretim kurumlarının ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar halinde kurulması esasdır. Ancak imkan ve şartlara göre ortaokullar, ilkokullarla veya liselerle birlikte de kurulabilir" şekilde değiştirilmiştir.

Madde 4- 222 sayılı Kanunun 14. maddesinin birinci fıkrasında yer alan 'büyüklüğüne' ibaresi 'ilkokullar ve ortaokullar birlikte veya ayrı oluşlarına, büyüklüğüne' şeklinde değiştirilmiştir.

Madde 5- 222 sayılı Kanuna; "EK MADDE 4- Bu Kanunun 76 ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre elde edilen gelirler, il özel idarelerince, ortaöğretim kurumlarının arsa temini, binalarının yapımı, bakım ve onarımı ile diğer ihtiyaçlarının karşılanması için de kullanılır" maddesi eklenmiştir.

Madde 6- 222 sayılı Kanuna; "GEÇİCİ MADDE 11- Bu maddenin yayımı tarihinde ilköğretim kurumlarının 5,6,7 ve 8 inci sınıflarında eğitim görenler eğitimlerini bu kurumlarda tamamlar. Bu maddenin uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenir; Bakanlık bu maddenin uygulanmasıyla ilgili düzenlemeleri il, ilçe ve okul bazında yapmaya yetkilidir" maddesi eklenmiştir.

Madde 7- 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 22. maddesi; "MADDE 22- Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın Eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter" şekilde değiştirilmiştir.

Madde 8- 1739 sayılı Kanunun 24. maddesi; "MADDE 24- İlköğretim kurumlarının ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar halinde kurulması esastır. Ancak imkan ve şartlara göre ortaokullar, ilkokullarla veya liselerle birlikte de kurulabilir" şekilde değiştirilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.