• BIST 104.123
 • Altın 145,971
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Kars 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ardahan 17 °C
 • Ağrı 23 °C
 • Artvin 20 °C
 • Erzurum 18 °C
 • Iğdır 24 °C
 • Jezvéé Coffee House Kars'ta

Yetenekli Nesil Yetiştirmeyi Amaçlayan Öğretmenler Mezun Oldu

Yetenekli Nesil Yetiştirmeyi Amaçlayan Öğretmenler Mezun Oldu
Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ve Geleceğin Eğitimi Derneği (GED) işbirliğiyle “Endüstri 4.0 İçin Yenilikçi Öğrenme Ortamları ve Pedagojileri Konferansı” gerçekleştirildi. Konferansta ayrıca BAUSTEM’in...

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ve Geleceğin Eğitimi Derneği (GED) işbirliğiyle “Endüstri 4.0 İçin Yenilikçi Öğrenme Ortamları ve Pedagojileri Konferansı” gerçekleştirildi. Konferansta ayrıca BAUSTEM’in hayat verdiği “STEM Lider Öğretmen Eğitimi Programı” kapsamında fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında inovasyon kabiliyeti gelişmiş nesil yetiştirmeyi amaçlayan öğretmenler mezun oldu.

22 Mayıs Pazar günü Beşiktaş Kampusünde gerçekleşen konferansın açılış konuşmalarını BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ve GED Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sinem Vatanartıran yaptı.

ABD’nin tanınmış eğitimcilerinden ve STEM eğitiminin liderlerinden biri olan Teksas A&M Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Robert M. Capraro, tüm dünyada 25 milyonu aşkın öğretmen ve öğrenci tarafından kullanılan ve STEM Eğitimi konusuna bilgisayar destekli dinamik bir yaklaşım getirmiş GeoGebra programının yaratıcılarından Cambridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Zsolt Lavicza ve yurt dışında matematik, fen bilgisi ve teknoloji öğretmenliği yapmasının ardından Türkiye’ye dönerek STEM-FeTeMM eğitiminin yaygınlaşması için çalışmalar yürüten BAUSTEM Merkezi Direktörü Doç. Dr. Sencer Çorlu, STEM eğitimi konusunda son gelişmeleri paylaştı.

STEM Eğitimini anlatan GED Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sinem Vatanartıran, şöyle konuştu:

“Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik ve Türkçede FeTeMM dediğimiz ama uluslararası eğitim camiasında STEM olarak kullanılan bir kavram var. Çok yeni bir kavram değil özellikle Amerika Başkanı Barack Obama ile birlikte başlatılan bir hareket. Öğrencileri küçük yaştan itibaren bu alanlarda meslek seçimine özendirmeye destek olmak üzere başlatılmış bir hareket. Ama daha sonra bunun çok ötesine geçti. Çünkü sadece bu alanlarda çocukları bir mesleğe yönlendirmek değil bu alanlardaki eğitim nasıl olmalı sorusu sorgulanmaya başladı. Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik alanlarında daha bütüncül bir yaklaşımla bu alanların birbirlerine etkisini de ortaya koyarak daha fazla proje, tasarım ve yaratıcı fikir odaklı bir sistem. Bunun etrafında fen ve matematikle ilgili temel kavramları daha iyi öğrenebileceğimiz, teknoloji, tasarım ve mühendislik boyutlarını ekleyebileceğimiz bir alan. STEM dediğimizde biz bunu anlıyoruz.”

STEM Lider Öğretmen Eğitimi Programını da aktaran Vatanartıran, şunları söyledi: “Bununla ilgili 6., 7., 9. ve 10. sınıflardan 45 öğretmenimize eğitim verdik. Daha çok fen ve matematik derslerine giren öğretmenlere bu yaklaşımla derslerini tekrar nasıl planlarlar, eğitim felsefesi olarak nasıl belirleyecekler ve birbirleriyle yakın çalışarak bundan sonra derslerine bu disiplinleri entegre ederek nasıl planlayacaklar konuları üzerinde durduk. Uygulama ağırlıklı yaklaşık 1 yıl süren toplam 92 saatlik bir eğitim sunduk."

Vatanartıran, bugün de STEM eğitiminde önde gelen 2 Amerikalı hocanın bu alandaki son gelişmeleri paylaşacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ardından biz BAU STEM olarak 2 konuşmayla dâhil olacağız. Sonra da bu 92 saatlik eğitime katılan öğretmenlerimize diplomalarını vereceğiz.”

STEM eğitiminin öğretmenlerin eğitimiyle başlaması gerektiğini düşündüklerini vurgulayan BAUSTEM Merkezi Direktörü Doç. Dr. Sencer Çorlu ise “Türkiye’de ve dünyada henüz tam olarak tanımlanmamış bir eğitim modelinden bahsediyoruz. Öğretmenlerimizin belirli sürdürülebilir tarzda çalışmaları neticesinde bizler de akademisyenler olarak onlardan bir şey öğrenmeye çalışıyoruz. Öğretmenlerimizin Türkiye’de bu işi yaygınlaştıracak olan kişiler olduğunu düşünüyoruz. Kısaca STEM eğitimi derken aşağıdan yukarıya doğru müfredata ve bundan sonra da politika yapıcılara etki etmesini istediğimiz bir süreçten bahsediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PolitiKARS Manşet
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 PolitiKars | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0474) 212 48 79 | Haber Yazılımı: CM Bilişim