• BIST 104.123
 • Altın 145,971
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Kars 17 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ardahan 15 °C
 • Ağrı 16 °C
 • Artvin 21 °C
 • Erzurum 13 °C
 • Iğdır 21 °C
 • Jezvéé Coffee House Kars'ta

Türkiye Aktif Ve Sağlıklı Yaşlanma Zirvesi

Türkiye Aktif Ve Sağlıklı Yaşlanma Zirvesi
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, nüfus piramidinin yapısının değiştiğini belirterek, 2070’de Türkiye’de yaşayan ner 4 kişiden birinin 65 yaşın üzerinde olacağını söyledi.Başbakan Ahmet...

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, nüfus piramidinin yapısının değiştiğini belirterek, 2070’de Türkiye’de yaşayan ner 4 kişiden birinin 65 yaşın üzerinde olacağını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü ve Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi(YAŞAM) tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma” zirvesine katıldı.

Swissotel’de gerçekleştirilen zirvede konuşma yapan Sare Davutoğlu, yaşlılık kavramının toplumda olumsuz çağrışım yaptığı şeklinde kullanıldığını belirterek, “Oysa, Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi(YAŞAM) pozitif bir çağrışıma sebep oluyor. İsimlendirmeler, kavramsallaştırmalar konulara bakışımızda çok belirleyicidir. Ömrünün sonuna kadar hizmet ederek, hiç kimseye muhtaç olmadan, aktif ve üreterek yaşlanmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayım. Dünya Sağlık Örgütü, “Aktif Yaşlanma” kavramını, yaşlı bireylerin yaşam kalitesinin güçlendirilmesi için sağlık, katılık fırsatlarının optimize edilme süreci olarak tanımlıyor. Bu sürece katkı sağlayan, daha sağlıklı bir Türkiye için aktif yaşlanma konusunda farkındalık ve duyarlılık oluşturan bu çalışmaları önemli görüyorum. Bizler tarih boyunca fikren ve ruhen büyüklere hürmet eden bir kültür geliştirdik ve bu kültürü her yeni nesle aktarmaya çalıştık. Yaşlılarımızın, yaşam tecrübeleriyle bizleri zenginleştiren bir konumda oldu. Büyüklerimize karşı saygı duyduk, onları akıl hocamız bildik. En büyük tecrübe ve bilgilerinden daima faydalanmaya çalıştık. Bu itina ve duyarlılığı, hem sosyal politikalarımızda hem de toplumsal hayatımızda yaşattık ve gelecek nesillere aktardık. Tıp dünyasında ki gelişmeler, çalışma ve yaşam koşullarının iyileşmesi gibi sebeplerle hem dünyada ki hem de ülkemizde ki nüfus piramidinin yapısı değişti. 65 yaş üstü olarak tanımladığımız yaşlı grubumuz artık daha geniş bir kesimi ifade ediyor ve bu kesimin sosyal sorunlarından daha fazla insanı etkiliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Ocak ayında açıkladığı 2015 Nüfus İstatistiklerine göre 65 yaş üstü vatandaşlarımızın oranı yüzde 8.2 seviyesine gelmiştir. Ülkemizde yaşayan insanların 6 milyon 495 bin 239’u 65 yaşın üzerindeki vatandaşlarımızdan oluşuyor. TÜİK verilerine göre, 2023 yılında 65 yaş üstü nüfus 10.2’ye, 2040’ta 16.5’e, 2050 20.8’e ve 2070’te 26.7 ulaşarak nüfusun 4’te birinden fazlasını oluşturmuş olacak. Yani ülkemizde yaşayan her 4 kişiden birisi 65 yaşın üstünde olacak. Bu değişen nüfus yapısı demokratik geçiş süreci olarak adlandırılıyor” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise konuya ilişkin yaptığı konuşmada, toplumun, ruhen, fiziken ve sosyal olarak sağlıklı olmasıyla ilgili sorumluluklarının olduğunu dikkat çekerek, “Ama bu sorumluluğu yalnız Sağlık Bakanlığı’nın dinamikleriyle yürütemeyeceğimiz de son derece aşikar. 2015 yılı başı itibariyle Başbakan Ahmet Davutoğlu Sağlık Bakanlığına çok paydaşlı sağlık alanının sorumluluğunu verdi. Sağlık Bakanlığı olarak biz sağlık hizmetleri, tedavi hizmetleri hususunda son 14 yıl içinde çok başarılı bir hizmet sunumunu başardık. Zaman zaman bu kürsülerde şu cümleyi söyler duruma geldik: “Sanki daha çok hastane yapan, daha çok tıbbi teknoloji getiren, daha çok ilacı, daha çok tedaviyi gündemde tutan bir Bakanlık olmaktan rahatsızlığımı dile getirmek için de sanki hastalık bakanlığı pozisyonuna gelmeye de itiraz ediyorum. Sağlık Bakanlığı, daha çok sağlıklı bireyi, sağlıklı aileyi, sağlıklı toplumu ve bunun gerekliliklerini yapabilecek oluşturmamız lazım. Geçtiğimiz yıldan bu güne özellikle 2016 bütçesine Sağlıklı Yaşam Kültürünün Teşviki diye bir başlık koyduk” ifadelerini kullandı.

Sağlıklı bir yaşam kültürü oluşturmak istediklerine dikkat çeken Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

“Bunu kültüre dönüştürebilirsek inanıyorum ki, kronik hastalıklar yükünü azaltabilen bir ülke olacağız. Bunu hem fiziken, sosyal yönden daha sağlıklı bir toplum olabilmeyi başaracağız ve çok farklı zenginlikler getirecek bu bize. Genç nüfusa baktığımızda her bir yaşta 1 milyon 300 bin çocuğu olan bir ülkeyiz. Her yıl 1 milyon 300 binin üzerinde doğum yapan annemiz var. 15-25 yaş arasına baktığımızda 6.5 milyon, 65 yaş üzerindeki gruba baktığımızda 4 milyon insanımız var. Bu 4-5 milyon insanla acaba biz 20-25 yaş grubundaki o 6-7 milyon genci hangi formasyonlarla bir araya getirerek onların sosyal yönden sağlıklı olmalarına, ruhsal yönden sağlıklı olmalarına, birinin tecrübe birikimiyle öbürünün dinamizmini buluşturmada üretkenliğe dönüştürebileceğimiz aktif ve sağlıklı yaşlılık projeler geliştirebiliriz. 65-70 yaş grubunda bizim 3-4 milyon yaşlı dediğimiz insanımız varsa acaba 15-20 yaş grubundaki gençlerimizi onlarla hangi vizyon ve hangi statülerle bir arada örtüştürebilir ve buluşturabilirsek, her ikisinin de sosyal ve ruhsal yönden gelişimlerine katkı sağlayabiliriz. Bizim toplumsal ruh ve sosyal sağlığımız adına yaşlılığı ve yaşam süresinin uzamasını yalnız sigortacılık anlayışıyla başarsak hem medeniyetimize hem de bir insana hizmet olarak bir mesleğin mensupları olarak büyük yanlışlık yaparız. Onu bir zenginlik olarak görebilmeliyiz. O zenginliğin farklı zenginliklere dönüştürebilecek aktif, sağlıklı, dinamik projeler geliştirmeliyiz. Bu hem bizim sosyal hem de ruhsal sağlığımıza önemli katkılar sağlayacaktır. Genç nüfusumuzun sayısal olarak çok olması bizim geleceğe ait umudumuz ve güvenimizdir. Ama yaşlı nüfusumuzun artıyor olmasından rahatsız olan değil, tam aksine yaşlı nüfusumuzun artıyor olmasından mutluluk ve güvence duyar. Ondan zenginlik üretebilen, bu zenginlik yalnız parasal zenginlik değildir. Yaşlıların sigorta primleri, tedavileri bize ne kadar yük getiriyor diye yalnızca matematik yaparsak insanlığımıza, medeniyetimize ve toplumun gelecek vizyonuna ağır kötülükler yapmış oluruz. Bireyin sağlıklı bir kültürünü ve bilinçli bir sağlıklı yaşam kültürünün oluşmasını öncelikli buluyoruz”.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Eşler Arasında Kıskançlık Problemine Dikkat01 Temmuz 2017 Cumartesi 14:57
 • Dünya Şişmanlıyor13 Haziran 2017 Salı 21:46
 • Tatil Öncesi Estetik Dokunuşlar11 Haziran 2017 Pazar 10:12
 • Arı Sokması ve Alerjisine Dikkat06 Haziran 2017 Salı 13:31
 • Çocuğunuza “Aşkım-Hayatım” Demeyin!15 Mayıs 2017 Pazartesi 13:40
 • Kelliğe Neden Olan Hücreler İlk Kez Keşfedildi10 Mayıs 2017 Çarşamba 12:47
 • Göz Kapak Düşüklüğüne Dikkat06 Mayıs 2017 Cumartesi 10:17
 • Sezaryen Oranı Arttı, Uzmanlar Uyardı29 Nisan 2017 Cumartesi 10:56
 • Ölüm Nedeni İstatistikleri Açıklandı27 Nisan 2017 Perşembe 10:19
 • Vajinismus Tedavisinde Hipnoz16 Nisan 2017 Pazar 10:28
 • PolitiKARS Manşet
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 PolitiKars | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0474) 212 48 79 | Haber Yazılımı: CM Bilişim