• BIST 107.763
 • Altın 151,770
 • Dolar 3,7007
 • Euro 4,3511
 • Kars 9 °C
 • Ankara 11 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ardahan 9 °C
 • Ağrı 12 °C
 • Artvin 15 °C
 • Erzurum 10 °C
 • Iğdır 16 °C
 • Jezvéé Coffee House Kars'ta

Tse İle Türkbesd’den İşbirliği

Tse İle Türkbesd’den İşbirliği
Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği ile Türk Standardları Enstitüsü arasında imzalanan “Beyaz Eşyalarda Enerji Etiketi Doğrulama Sözleşmesi” kapsamında beyaz eşya ürünlerinde beyan edilen enerji...

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği ile Türk Standardları Enstitüsü arasında imzalanan “Beyaz Eşyalarda Enerji Etiketi Doğrulama Sözleşmesi” kapsamında beyaz eşya ürünlerinde beyan edilen enerji etiketi ile gerçek enerji tüketiminin hızlı bir şekilde ortaya çıkması sağlanacak.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) arasında “Beyaz Eşyalarda Enerji Etiketi Doğrulama Sözleşmesi” imzalandı. Raffles Otel’de TSE Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Vedat Demir ve TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler arasında imzalanan sözleşmenin ardından, toplantıya katılanlara projenin içeriği tanıtıldı.

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, sözleşmenin enerji tasarrufu amacıyla yapıldığını ifade ederek, “Türkiye’nin maalesef dünya rekortmeni sporcusu yok. Ama bizim her bir üyemizin, dünya rekortmeni ürünleri var. Kimisi enerji konusunda, kimisi ses konusunda, kimisi de su tüketimi konusunda. Bugünkü toplantının bir amacıydı oydu. Özellikle enerji konusunda piyasa denetimi ve gözetim mekanizmasının hızlandırılması. Bu bir STK’nın ve devletin bir kamu kurumunun Türk Standartları Enstitüsü’nün yaptığı ilk örnektir. Herhangi bir kanun, herhangi bir bakanlıktan talep gelmeden bizim sektörümüz diyor ki ’gelin TSE ile beraber, bu ürünlerin enerji denetimini yani beyan edilen enerji etiketi ile özellikle gerçek enerji tüketimini ortaya koyalım.’” dedi.

“CARİ AÇIĞIN EN ÖNEMLİ SEBEBİ ENERJİ”

Cari açığın en önemli sebebinin enerji olduğunu vurgulayan Ergün Güler, anlaşmanın enerji kaybının önüne geçeceğini söyledi.

Ergün Güler, anlaşmanın içeriğiyle ilgili bilgi vererek, “Başvurulan iki hafta içerisinde herhangi bir üründen, adil ticarete uymayan herhangi bir ürün yani beyan ettiği enerji A2+ iken bizim laboratavurlarımızda bizim testimiz sonucunda eğer B, C çıkıyorsa bunları biz TSE’ye teslim edip, TSE iki hafta içerisnde testleriyle beraber buna dönüş yapıp aksiyon alacak. Bu niye önemli? Türkiye’nin en önemli problemi cari açık. Cari açığın en önemli sebebi enerji. Bugün Türkiye’deki enerji tüketiminin yüzde 25’i hanelerde gerçekleşiyor. Hanelerdeki enerji tüketiminin yüzde 50’si beyaz eşya ürünlerinin tükettiği enerjiden geliyor” şeklinde konuştu.

“FAZLA ENERJİ TÜKETİMİ CARİ AÇIĞI ETKİLİYOR”

Beyaz eşyayla ilgili yaşanan sorunları örneklerle anlatan Güler, “Diyelim ki Uzakdoğulu bir firma ürünleri getirdi. A2+ dediği ürün B veya C çıktı. Bu ülkenin canını iki kere yakıyor. Tüketici enerji tasarrufu bekliyorken, enerji harcaması aynı yükseklikte devam ediyor. İki, Türkiye’nin cari açığına olumsuz etkide bulunuyor. Çünkü çok fazla enerji ürettiğinde bizim cari açık vermemize yol açıyor” dedi.

Ergün Güler, “Dernek üyesi bütün şirketlerin ürünleri A+ ve A++ ve Avrupa Birliği regülasyonlarıyla birebir uyum gösteriyor. Bu nedenle bugünkü anlaşma hem sektörde bir ilk olması açısından, hem ülkenin cari açığına hem ülkenin istihdamına katkıda bulunması açısından son derece önemli” ifadelerini kullandı.

“BEYAZ EŞYALARIN HEPSİ EN AZ A+ OLMAK ZORUNDA”

“Temmuz 2012’den itibaren A+ olmayan herhangi bir ürünün satışı Türkiye’de yasaklandı” diyen TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, “Beyaz eşyaların hepsi en az A+ olmak zorunda. Bizim üreticilerimizde beyan edilen enerji değeriyle ölçülen enerji değeri birebir aynı. Çünkü dernek üyelerinin hepsinin üretiminin yüzde 75’i ihraç ediliyor. Zaten dünya standartlarıyla uyumlu olmak zorunda. Bu anlaşma, beyan edilenle gerçeğin hızlı bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayacak. Türkiye’de biz bir gecede bütün buzdolaplarını A2+ ürünlerle değiştirdiğimiz takdirde her yıl Türkiye’nin 19 günlük enerji tüketimi kadar bir tasarruf yapmış oluyoruz. Yılda 19 günlük bir tasarruf sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ELEKTRİK TÜKETİMİNİN YÜZDE 25’İ EVLERDE KULLANILIYOR”

TSE Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Vedat Demir de Türkiye’nin enerjide dış bağımlı olduğunu belirterek, “Enerji kaynaklarımız, ülkenin kendi ürettiği enerji kendi ihtiyacını karşılamıyor. Karşılamadığı için de doğalgaz alıyoruz, yurtdışından direkt elektrik alımlarımız var. Bu bağlamda Türkiye’deki elektrik tüketiminin yüzde 25’inin evlerde kullanıldığı bilinmekte. Bunun da yarısı evlerdeki beyaz eşyalarda kullanılıyor. Bunlara bakıldığında ülkemizin çok ciddi bir enerji tasarrufuyla ilgili, beyaz eşyayla ilgili adım atılırsa, ülkenin cari açığıyla ilgili bir tedbir alınmış olacak” dedi.

“BEYAZ EŞYA KONUSUNDA DÜNYADA ÇOK İYİ DERECEDEYİZ”

Vedat Demir, Türkiye’nin beyaz eşya üretiminde örnek çalışmalara imza attığını ifade ederek, “Ülkemizde çok ciddi bir patenti olan, ülkemizde çok ciddi bir istihdam kaynağı olan ve dünyaya ürün satan bir sektör. Bu sektörü iç piyasada da desteklememiz gerekiyor” diye konuştu.

Anlaşmayla ilgili bilgi veren Demir, “Beyanın üzerindeki etiketle ürün doğruluyor mu buna bakılacak. Beyaz eşya konusunda dünyada çok iyi derecedeyiz. Çok ciddi bir üretimin yüzde 70’ini ihraç eden bir ülkeyiz. Biz bu bağlamda yapılacak piyasa gözetimiyle ilgili süreci resmileştirdik” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Süt Verimi İçin 'Mandalar' Melezleştiriliyor23 Temmuz 2017 Pazar 14:15
 • İşsizlik Rakamları Açıklandı17 Temmuz 2017 Pazartesi 10:04
 • Dolar 3,63’ü Aştı06 Temmuz 2017 Perşembe 11:20
 • Alkollü İçeceklere Zam04 Temmuz 2017 Salı 12:37
 • Kamu İşçisinin 'Zam Oranı' Açıklandı03 Temmuz 2017 Pazartesi 12:14
 • İnşaat İşçisiydi, 17 Ülkeye Çikolata İhraç Ediyor27 Haziran 2017 Salı 11:48
 • Malatya’da Kiraz Hasadı Başladı18 Haziran 2017 Pazar 13:19
 • FED Faiz Kararını Açıkladı15 Haziran 2017 Perşembe 07:07
 • Petrol Ofisi’nin Satın Alınma İşlemleri Tamamlandı13 Haziran 2017 Salı 17:10
 • Fitch, 4 Özel Türk Bankasının Notunu Teyit Etti09 Haziran 2017 Cuma 10:16
 • PolitiKARS Manşet
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 PolitiKars | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0474) 212 48 79 | Haber Yazılımı: CM Bilişim