1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP Referandumun İptalini İstedi
CHP Referandumun İptalini İstedi

CHP Referandumun İptalini İstedi

CHP Grup Başkanvekili Bülent Tezcan, YSK'dan referandumu iptal etmesini istedi, gerekirse önce Anayasa Mahkemesi'ne sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceklerini söyledi.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Bülent Tezcan, referandumda açık sayım kuralının çiğnendiğini söyleyerek Yüksek Seçim Kurulu'ndan (YSK) referandumu iptal etmesini istedi.

Tezcan bunun için gerekirse önce Anayasa Mahkemesi'ne (AYM), sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuracaklarını belirtti.

CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Tezcan, tansiyonu düşürecek tek şeyin referandumun geçersiz sayılması olduğunu ifade etti.

Referandumun sonucunu "Toplum tek adam rejimine 'Hayır' demiştir" diye yorumladı.

"İçişleri Bakanı, vatandaşların sandık alanında bulunamayacağını söylemiştir. Ama temsilcimiz YSK'ya bakanlığın böyle bir yetkisinin olmadığını ve sayımın vatandaşlara açık olması gerektiğinin anayasal hak olduğunu söylemiştir."

"YSK, bakanın açıklamasına gülüp geçmiştir. Ancak sayım başladığı andan itibaren Türkiye'nin her yerinden gizli sayım yapıldığı ve vatandaşların sayım alanlarına izlemek için sokulmadığı şikayetleri gelmiştir.

"19 ayrı şikayeti size gösterebilirim. YSK'ya itirazlar da bulunduk. Saat 17.21 itibarıyla şimdi burada gördüğünüz kısa mesajla YSK tarafından seçim kurullarına gönderilmiştir; sayım döküm işlemlerini siyasi parti müşahitlerinin ve o sandıkta yer alan seçmenlerin izlemesi gerekmektedir. Doğu ve Güneydoğu sandıkları 16.00'da açıldı. Bu mesaj gittiğinde 1 saat olmuş, sayım bitmişti."

“Kara leke”

Tezcan "YSK, referandumun iktidar gözetimi altında yapılmasının aracı olmuştur" dedi.

"Bu referandum açık oy, gizli sayım ilkesinin uygulandığı sopalı seçim olarak tarihte kara leke olacaktır.

“Kanuna açıkça aykırı olmasına rağmen, mühürsüz oy pusulaları geçersiz olmasına rağmen kabul etmiştir. YSK bu açık kanun hükmüne rağmen o kanunları da geçersiz saymıştır.

"YSK bunları sayım başladığı anda, başladıktan sonra geçerli saymıştır. Yani maç başlamış, kuralları değiştirmiştir

"Sadece kendi genelgesi değil, kanuna aykırı şekilde kuralları değiştirmiştir. Bunu AKP temsilcilerinin itirazları üzerine yapılmıştır. Sayım sırasında bu karar alınmıştır. Bu açık bir şekilde seçimin meşruiyetine gölge düşüren bir tutumdur.”

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.