• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Kars -8 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Ardahan -7 °C
 • Ağrı -10 °C
 • Artvin 6 °C
 • Erzurum -16 °C
 • Iğdır 3 °C
 • Ark Proje Ofisi | KARS

Bir Yılın Emeğini Bir Saatte Harcamayın

Bir Yılın Emeğini Bir Saatte Harcamayın
Üniversite sınav sisteminin ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) ilk oturumları bu hafta sonu gerçekleşecek. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı Murat Şentürk, yoğun tempoyl...

Üniversite sınav sisteminin ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) ilk oturumları bu hafta sonu gerçekleşecek. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı Murat Şentürk, yoğun tempoyla hazırlanan öğrenciler için sınav öncesi, sınav esnası ve sınav sonrası yaşanabilecek sıkıntıları en aza indirebilmek için çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) ikinci bölümü olan LYS-4 ve LYS-1 sınavları bu hafta sonu gerçekleşecek. Eskişehir’de 15 bin 755 öğrencinin ter dökeceği sınavda, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Uzmanı Murat Şentürk, üniversite adaylarına sınav tavsiyelerinde bulunarak, gerçekleşecek sınavlar öncesi ve sınav esnasında yapılması gerekenleri anlattı.

“ÖĞRENCİLERİN DIŞARIDAN GIDA TÜKETMEMELERİ, UYKU VE BESLENME DÜZENLERİNDE CİDDİ DEĞİŞİKLİKLER YAPMAMALARI ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR”

PDR Uzmanı Şentürk, öncelikle LYS öncesi öğrencilerin sınav öncesi dikkat etmeleri gereken hususlara değinerek, “Üniversite sınav sisteminin ikinci basamağı öncesindeki son günlerde öğrenciler şu hususlara dikkat etmeliler. Sınava kalan zaman çok dikkatli kullanılmalı, son günlerde eksik olan konular kapatılmalı, bol bol deneme sınavı çözülmelidir. Bu deneme sınavlarını sabah 10:00’da sınav saatine uygun, ciddiyetle, zaman planlamasına dikkat ederek ve sınava uygun olan kalem kullanarak çözmeleri faydalarına olacaktır. Son yılların sorularını çözmek öğrencilere ÖSYM’nin soru tipleri hakkında fikir verecek olup öğrencilerin yapamadıkları soruları öğretmenlerine danışmaları yarar sağlayacaktır. Ayrıca öğrencilerin dışarıdan gıda tüketmemeleri, uyku ve beslenme düzenlerinde ciddi değişiklikler yapmamaları önem arz eder. Adaylar sınava girecekleri okulu önceden ziyaret ederlerse sınav günü karşılaşmaları olası olan sıkıntıları da öngörebilirler” ifadelerini kullandı.

“SON GÜN YAPILACAK BİR ÇALIŞMA, ADAYDA STRES OLUŞTURABİLİR”

Üniversite adaylarının sınav öncesi yaptıkları yanlışlar hakkında konuşan Şentürk, “Konu eksikliklerini kapatmadan deneme sınavı çözmek bu yanlışlardan biridir. Çok konu eksiği olan öğrenciler olabildiğince fazla konuda genel bilgi sahibi olmaya çalışmalı, bu bağlamda orta ve kolay zorluk seviyesinde olan soruları ıskalamamayı hedeflemelidir. Öğrencilerin bir kısmının sınava kalan vakti çok sınırlı görmeleri motivasyonlarını bozmaktadır, halbuki eksik bilgilerin telafisi için de deneme sınavı performansını arttırabilmek için de iyi değerlendirilebilecek önemli bir zaman vardır. Burada önemli bir nokta da öğrencilerin sınav öncesi gününü boş geçirmeleri, ilgilerini dağıtacak, onlara keyif verecek aktivitelerde bulunmalarıdır. Son gün yapılacak bir çalışma, adayda stres oluşturabilir” dedi.

“ZOR SORULARDA PANİK OLUNMAMALI, ÇÖZÜLEMEYEN SORULAR BOŞ BIRAKILMALI”

Şentürk, öğrencilerin sınav esnasında yapılması dahilinde büyük kolaylık sağlayacak önerilerde bulunarak, “Adaylar öncelikle verilen cevap kağıdının kendi adlarına olup olmadığını kontrol etmeli, kağıt üzerinde yer alan gerekli yerlerin kodlanması noktasında gözetmenleri dikkatlice dinlemelidir. Her testte farklı belirlenmiş oranlarda zorluk seviyeleri olan sorular ile karşılaşılacağı için, zor sorularda panik olunmamalı, çözülemeyen sorular boş bırakılmalı, adaylar becerileri ve bilgileri doğrultusunda ellerinden gelenin en iyisini yapmaya gayret etmelidirler. Bu bağlamda sınav öncesi uyguladıkları deneme sınavlarındaki teknikler dışına çıkmalarına gerek yoktur. Soru yapısında bulunan kalın karakterle yazılmış, altı çizilmiş ya da olumsuz kurgulanmış ifadelere dikkat edilmeli, soru kökleri iyi anlaşılmalıdır” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİ, KALEMİNİ BIRAKIP BİR SÜRELİĞİNE DİNLENEBİLİR”

Sınav esnasında morali bozukluğu ya da konsantrasyon kaybı yaşayabilecek öğrencilerin için de önem arz eden tavsiyeleri sıralayan PDR Uzmanı Şentürk, “Konsantrasyon kaybı yaşayan öğrenci, kalemini bırakıp bir süreliğine dinlenebilir. Arkasına yaslanıp odaklanmasını tekrar sağlayabilecek basit pratikler uygulayabilir. Bu uygulamalara su içmek, nefes egzersizleri yapmak, gözlerini kapatıp kısa bir süre dinlenmek gibi örnekler vermek uygun olacaktır” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLER GEREKİRSE HEDEFLEDİKLERİ ÜNİVERSİTELERİ ZİYARET ETMELİ”

Ayrıca PDR Uzmanı Murat Şentürk, üniversite adaylarının LYS sonrası süreci değerlendirme konusunda, tatillerini iyi geçirmelerinin yanı sıra doğru meslek seçimi doğrultusunda üniversite araştırmalarının yapılması gerektiğini söyleyerek, “Her ne kadar zorlu bir çalışma döneminden çıkılsa da öğrencilerin birçoğu tercih döneminin, çalışma döneminden daha zor olduğunu söylüyorlar. Sınavdan sonra öğrenciler tatillerini iyi geçirmelerinin yanı sıra doğru meslek ve üniversite seçimi konusunda araştırmalarını yoğunlaştırmalı, bu konuda gerekirse hedefledikleri üniversiteleri ziyaret etmeli, internet üzerinden bilgi toplamalı, ilgi alanlarını alternatif seçenekleriyle birlikte netleştirmeli ve uzmanlarla işbirliği içinde bu süreci yönetmelidir. Tüm öğrencilerin lise dönemi emeklerinin nihai sonucu olacağından dolayı yapılacak tercihler noktasında hassas ve dikkatli davranılmalıdır” diye belirtti.

“SINAV SONUCU NASIL GELECEK OLURSA OLSUN AİLELERİ HASSAS DAVRANMALARI KONUSUNDA UYARIYORUM”

Son olarak PDR Uzmanı Şentürk, sınav esnasındaki kurallardan bahsedip, öğrenci velilerine de uyarıda bulunarak, “Gözetmenler, sınav esnasında adayın tuvalete gitmesine izin vermeyecektir. Dolayısıyla tuvalet ihtiyacı olan öğrencilerin sınav öncesi bu ihtiyaçlarını gidermesi önerilir. Öğrenciye gerekecek olan sınav gereçlerini ÖSYM karşıladığından dolayı adayların kendilerinin kalem silgi ve benzeri araçların getirmesine gerek yoktur. Sınav binasında elektronik arama yapılacak, cep telefonu, kol saati, metal para, küpe ve her türlü mekanik cihaz sınav binasına alınmayacaktır. Sınava gelirken getirilmesi ve getirilmemesi gerekenlerle ilgili listeye adaylar sınav giriş kartlarından ulaşabilirler. Olabildiğince sakin ve konsatre olmuş bir şekilde sınava girecek olan adayların emeklerinin karşılığını alacağını belirtiyor, öğrencilerin sınav sonucu nasıl gelecek olursa olsun aileleri hassas davranmaları konusunda uyarıyor ve sınava girecek herkese başarılar diliyorum” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mahmut Özer, ÖSYM Başkanı Oldu04 Ekim 2017 Çarşamba 08:38
 • TEOG’un Yerine 3 Alternatif01 Ekim 2017 Pazar 11:21
 • KHK'li 3 Akademisyen 'Kültürhane' Açtı28 Eylül 2017 Perşembe 15:32
 • YÖK Başkanı Yekta Saraç'tan Sınav Açıklaması26 Eylül 2017 Salı 12:03
 • TEOG Yapılmayacak !19 Eylül 2017 Salı 14:18
 • Okullarda Uyum Haftası Başladı11 Eylül 2017 Pazartesi 12:46
 • Okullar, Velilerden Temizlik Parası İstiyor!08 Eylül 2017 Cuma 10:34
 • TEOG 2. Nakil Sonuçları Açıklandı28 Ağustos 2017 Pazartesi 09:20
 • Ösym Başkanı Demir İstifa Etti21 Ağustos 2017 Pazartesi 19:28
 • KYK Yurt Başvuruları Başladı15 Ağustos 2017 Salı 08:31
 • PolitiKARS Manşet
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 PolitiKars | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0474) 212 48 79 | Haber Yazılımı: CM Bilişim